Még a 444 is elismerte, hogy nincs sok értelme az ellenzéki összefogás tatabányai akciójának. A balliberális lap a városban tartandó időközi választás kapcsán konkrétan úgy fogalmazott: “nem oszt, nem szoroz”, ki fogja azt megnyerni. Ebből is látható, hogy a baloldal lemondott a városról, hiszen ha sikert várnának, merőben eltérő lenne a narratíva.
A 444 szerint “igazi ellenzéki sikersztorinak tűnt az összefogás Tatabányán a 2019-es önkormányzati választáson”. A megyeszékhely politikai életében újoncnak számító Szücsné Posztovics Ilona mögé hat ellenzéki párt – DK, Jobbik, LMP, MSZP, Momentum, Párbeszéd – is beállt. Végül közel hatszáz szavazattal verte a Fidesz jelöltjét, a közelmúltban elhunyt Schmidt Csabát, aki a 2. egyéni választókerületben szerzett mandátumot, és akinek a halála miatt kellett időközi választást kiírni a 2. egyéni választókerületben, amelyet most vasárnap tartanak. Meglepő, de az egykori bányászvárosban a rendszerváltás óta soha nem nyert baloldali polgármester: 2010-ig a szabad demokratából fideszessé lett Bencsik János, 2010-től 2019-ig pedig Schmidt Csaba vezette a várost. Ellenzéki sikersztorinak nézett ugyan ki Tatabánya, de már a választás után tudni lehetett, hogy a 65 ezres város nem néz könnyű évek elé. A közgyűlésben az ellenzéki összefogás kilenc jelöltje mellett nyolc fideszes és a fontos kérdésekben rendre a Fidesszel szavazó mi hazánkos jutott. Hamarosan az ellenzéki frakció is recsegni-ropogni kezdett; ma ott tartunk, hogy
- az ellenzéki összefogás kilenc jelöltjéből a polgármesterrel együtt négyen vannak,
- ketten a polgármester frakcióját kívülről támogatják,
- hárman a Generációk Tatabányáért Egyesület színeiben politizálnak, akik hamarabb egyeztetnek a Fidesszel, mint saját 2019-es szövetségeseikkel.
A Soros-blog szerint, ha így nézzük, “nem oszt, nem szoroz, ki nyeri a 2. egyéni választókerületet”, a közgyűlési matematika nem változik, a polgármester frakciója a külső támogatókkal együtt így is, úgy is kisebbségben marad. Azt még a 444 is beismerte, hogy Schmidt Csaba a város köztiszteletben álló polgára volt. Pályafutását vegyészként kezdte, országgyűlési képviselő is volt, 2014-ben hármasikrei születtek. A polgármesteri poszt felé a Fidesz 2010-es országgyűlési választási győzelmével, Bencsik államtitkárrá válásával nyílt meg előtte az út. Még Varga Máté – a baloldali ellenzék pártjainak jelöltje, aki megválasztása esetén a polgármester frakcióját erősítené – is azt mondta:
Egy olyan ember halt meg, akit sokan szerettek a városban, sokáig nem tudtuk, hogy viszonyuljunk a helyzethez. Tiszteltem Schmidtet, nem voltunk egy platformon, de páratlan tudása nagyon fog hiányozni.
Gál Csaba, a Fidesz jelöltje a gazdasági irodát vezette a fideszes városvezetés alatt, közeli munkatársa volt Schmidt Csabának.
Forrás: 444; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS