A Gyüre-gyilkosság pénteki tárgyalásán 20 év börtönt kapott Portik József a Gyüre-gyilkosság ügyében. Gyüre József kezdetektől Portik köreihez tartozott, már a telefonfülkéket fosztogató időszak óta, de benne volt a keze az olajszőkítésben is. Úgy tudni, Portik és Gyüre viszonya később annyira megromlott, hogy Portik két “katonáját küldte”, hogy végezzenek vele.
Emlékezetes, portálunk még 2014 januárjában számolt be arról, hogy a Prisztás-gyilkosságok tanúmeghallgatásainak kvázi mellékszálaként az akkor tanúskodó Sz. Józsefet, Portik egyik gyermekének keresztapját kérdezték Gyüre József meggyilkolásával kapcsolatban is. A tárgyaláson elhangzott: Sz.-t korábban tanúként hallgatták ki Gyüre József meggyilkolása ügyében. Az ügyész kérdésére a tanú elmondta, Gyüre vele, Portikkal és Hunyadi Ferenccel együtt tagja volt annak a – korábbi tárgyaláson Portikkal már összefüggésbe hozott – társaságnak, akik a 80-as években telefonfülkéket fosztogattak. A tanú azt is elmondta, szerinte egyrészt azért hallgatták meg korábban a Gyüre-ügy kapcsán, mert ismerte az áldozatot, másrészt Gyüre kezében találtak három fényképet, s az egyik képen a tanú volt látható. A rendőrök kérdezték is tőle, hogy „kapott-e fenyegetéseket” – célozva arra, esetleg neki szánt figyelmeztetésként volt a fényképe az áldozat kezében. Sz. József vallomásával összefüggésben a Gyüre-ügy kapcsán a tárgyaláson megszólalt Portik védőügyvédje is, aki Radnai László vallomásából olvasott fel részleteket. Radnai itt arról beszélt: hallomásból értesült arról, hogy a gyilkosságot Portik Tamás megrendelésére követték el. Radnai állítása szerint K. Gábor dicsekedett el neki a gyilkosságról, amelyet Sz. Józseffel közösen követtek el. K. állítólag arra kérte Radnait, hogy a rendőrségi kapcsolatain keresztül tudja meg, milyen bizonyítékok vannak a hatóság kezében, ugyanis attól féltek, hogy a kilincsen ott maradt az ujjlenyomatuk.
A gyilkosság indoklása kapcsán portálunk egyik, az éjszakai életben jártas informátora azt állította, Portik egy pitiáner összegű tartozás miatt gyilkoltatta meg korábbi társát. Forrásunk szerint Gyüre 200 ezer forinttal tartozott Drobilich Gábornak. A megbízást ennek ellenére nem Drobilich, hanem Portik adta ki, hiszen a két energolos abban az időben még elválaszthatatlan volt, de Drobilich Gábor az 1997-ben kirobbant olajügyek miatt előzetes letartóztatásban ült. Informátorunk úgy tudjta, az sem volt véletlen, hogy Portik az emberölést K. Gáborra és Sz. Józsefre bízta. Az Energol-vezér úgy gondolta, mivel két embere már így is túl sok mindent tud a korábbi ügyekről, ezzel a gyilkossággal akarta még jobban magához láncolni őket. Mindazonáltal ezt a feltételezést a nyomozás akkor nem támasztotta alá.
Mindenesetre Sz. József vallomásának idején, 2014-ben már egy éve nem nyomozott a rendőrség Gyüre József meggyilkolása ügyében, az indoklás szerint “az elkövető kiléte a nyomozás során nem volt megállapítható”. Fontos körülmény volt, hogy a széleskörű nyomozást csak felfüggesztették, amíg újabb bizonyíték elő nem kerül. A “széleskörű nyomozásból” annyi tudható, hogy Portik Tamás több emberét, ismerősét tanúként hallgatták ki az ügyben. Vallomást tett többek között Hunyadi Ferenc, Tomori Tamás, Keresztes József, Lendvai János és Portik jó barátja, Sz. József is.
Sz. vallomásából kiderült például, hogy az akkor náluk idősebb, bűnözői múlttal már a 80-as években rendelkező Gyürét 1982-ben ismerte meg a Bukarest diszkóban. Ezután a Tompa becenevű Gyüre hozzájuk csapódott, majd két évvel később együtt ítélték el őket telefonfülkék kifosztása miatt. Ebben az ügyben Szemánnal és Gyürével együtt a vádlottak padján ült Portik, Hunyadi, Recskó Árpád és egy bizonyos Kőszegi Zoltán is. Szemán elmondta, Gyüre is az akkori „divatszakmával”, az olajozással foglalkozott, brókerkedett, vevőket hajtott fel. Onnan szállított, ahol olcsón lehetett gázolajhoz jutni, ilyen volt például a kiskunfélegyházi telep is. Ezekre az üzletekre az 1999-ben agyonlőtt társuknak állítólag hitelből volt pénze. A hitelt azonban rögvest a szállítmány értékesítése után ki kellett fizetni. Erre persze csak megfelelő kapcsolatok révén volt lehetőség, de Gyüre Józsefnél az ismertségi kör adott volt. Szemán szerint azokban az időkben Gyüre jól élt, BMW-vel járt, pénzét utazásra, nőkre költötte.
Az ügy 2021-ben került ismét terítékre, amikor portálunk megírta, K. Gábort gyanúsítja a Nemzeti Nyomozó Iroda Gyüre József meggyilkolásával, akit 1999. májusában, a XI. kerületi Karinthy Frigyes úton bérelt lakásán lőttek fejbe. K. Gábort a rendőrök őrizetbe vették és kezdeményezték, hogy az ügyészség indítványozza a letartóztatását. 2021 novemberére pedig előkészítő ülés keretében tárgyalta a Gyüre-gyilkosság ügyét a Fővárosi Törvényszék és a gyilkosság megrendelésével Portik Tamást vádolta meg. A vádirat szerint Portik Tamás már fiatalkora óta ismerte a sértettet, 1999-ben azonban megromlott közöttük a korábbi baráti viszony, ezért Portik megbízta a szintén a bűnelkövetői csoportjához tartozó két társát, hogy öljék meg a férfit.
Az emberöléssel megbízott két férfi (K. Gábor és a korábbi sajtóhírek szerint Sz. József – a szerk.) 1999. április 25. napja körül megjelent a sértett XI. kerületi bérelt lakásánál, leparkoltak, majd felcsöngettek a sértetthez. A sértett beengedte őket a lakásba. A vád szerint a lakásban az emberölés tettese a fürdőszobába ment, ahol elővette a szatyrából az emberölés végrehajtásához előzetesen beszerzett, hangtompítóval ellátott géppisztolyt, majd a fürdőszobából kilépve a fegyverrel célzott lövést adott le a sértettre, aztán közelebb lépett hozzá és még többször rálőtt. A sértett a helyszínen életét veszítette. A sérülések olyan súlyosak voltak, hogy életét az azonnal érkező szakszerű orvosi segítség sem menthette volna meg. A cselekményt követően a két férfi az Erzsébet híd budai hídfőjéhez hajtott, ahol a lőfegyvert a Dunába hajították. A lőfegyvert később, hajléktalanok megtalálták a Duna-parton, és azt leadták a rendőrségen. A sértett holttestét a lakás tulajdonosa által megbízott személy 1999. május 06. napján fedezte fel, amikor a bérleti díjért megjelent a lakásban.
Az ügy legújabb fejleményeként pénteken a bíróság első fokon hozott ítéletében 20 év börtönt szabott ki Portik Tamásra a Gyüre-gyilkosság kapcsán. A tárgyalás utolsó napján K. Gábor másodrendű vádlott szólalt fel az utolsó szó jogán, aki hosszan érvelt ártatlansága mellett, és kérte a szabadon engedését, mert a bűnös múltja óta megváltozott. Portik Tamás hasonlóképpen ártatlannak vallotta magát. A bíró ezután kihirdetett ítéletében Portik Tamást bűnösnek mondta ki emberölés bűntettében, mint felbújtó, ezért 20 év letöltendő börtönnel sújtotta. K. Gábort is bűnösnek találta első fokon a bíróság emberölés bűntettében, az ő esetében tizennégy év mellett döntött a bírónő. Az ítélet nem jogerős.
Forrás: PestiSrácok.hu/index.hu; fotó MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS