Robert C. Castel közösségi oldalán elemezte az Oroszországban kialakult helyzetet. A biztonságpolitikai szakértő szerint több forgatókönyv is lehetséges a puccs lezárására és annak következményeire, azonban nem ettől kell Putyin bukását várnunk. Továbbá felhívta rá a figyelmet, hogy egy instabil Oroszország esetén a legnagyobb fenyegetés az lenne, ha nem tudnánk, kinek a kezébe kerül a mintegy hatezer atomtöltet.
Minden egyesített vezetési ponton, amelyik egy túszszedés, terrorcselekmény vagy más válsághelyzet kezelését irányítja, létezik egy stratégiai tervezőcsoport. Ez a csoport nem a jelen eseményeit irányítja, hanem megpróbál előre nézni a jövőbe – általában egy 24 órás és egy 48 órás perspektívában – és megpróbálja előre beazonosítani a következményeket, a veszélyeket és a lehetőségeket
– írta bejegyzésében Robert C. Castel, aki ezt a “+24/+48” módszert alkalmazva elemezte az oroszországi eseményeket. Mint írta, annak ellenére, hogy az oroszországi zendülés válságkezelésének még csak az elején tartunk, mepróbálhatjuk megválaszolni azt a kérdést, hogy hogyan fogja Putyin elnök és az orosz rezsim kihasználni – az erdoğani példát követve – a “muzsikusok” zendülése adta lehetőségeket.
- A POLITIKAI HATALOM ÖSSZPONTOSÍTÁSA – Az az összpontosítási folyamat, ami a háború kezdete óta tart, valószínűleg az ötödik sebességre fog kapcsolni. Az a fajta szabadság, amit a voenkorok és a rendszer nacionalista kritikusai eddig élveztek, valószínűleg igen jelentős megszorításoknak lesz alávetve. Ha a tevékenységük nem is fog megszűnni teljes egészében, a megnyilvánulásaik, a kritikáik sokkal ellenőrzöttebbek, irányítottabbak lesznek.
- POLITIKAI JOBBRA ÁT – Ahogy azt a háború kezdete és a baloldali-liberális körök exodusa után megjósoltuk, a valódi kihívások a jelenlegi rezsim ellen, a politikai pálya jobb oldaláról fognak érkezni. A jelenlegi zendülés is a jobbról érkező kritika egyfajta drasztikus megnyilvánulása. Ahhoz, hogy a rezsim kifogja a szelet a jobboldali, nacionalista körök vitorlájából, kénytelen lesz jobbra elmozdulni a politikai tengelyen.
- A HÁBORÚ ESZKALÁLÁSA – Az előző ponttal szorosan összefügg a rezsim által adott válasz a kritikákra, amik a háború lagymatag folytatása és a kézzelfogható sikerek hiánya miatt érik. Nem kizárt, hogy a válasz ezekre a kritikákra egy további mozgósítás, az eddig be nem vetett eszközök alkalmazása vagy az eddig megkímélt célpontok támadása lesz.
- BELSŐ ELNYOMÁS – A zendülés által felmutatott “sárga lap” ráerősít a hagyományos orosz paranoiákra, a külső hatalmak és a belső ötödik hadoszlopok aknamunkájától való hagyományos félelmekre. A külső “bekeményítésen” túl a hatalom befelé is “keményíteni” fog és a még megmaradt szabadságjogok felszámolásával próbálja majd stabilizálni a pozícióit.
- HADIGAZDASÁG – Az előző pontokkal összefüggően és a háború eszkalálását szolgálandó, az orosz kormány jelentősen fel fogja gyorsítani a hadigazdaságra való átállást, még akkor is, ha ez az életszínvonal csökkenéséhez vezet. Oroszország gazdasági jövőjében egyre több lesz az ágyú és egyre kevesebb a vaj.
Az én meglátásom szerint, ezekre a következményekre kell felkészülnünk Oroszországgal kapcsolatban közép-, illetve hosszú távon. Akik ebben stratégiai borúlátást vélnek felismerni, azokat ki kell ábrándítanom. Ez az optimista forgatókönyv. A pesszimista forgatókönyv a káoszba merülő, eltűnő és gazdákat cserélő 6000 atomtöltet körül forog
– írta bejegyzésében a szakértő.
Forrás/Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS