Újabb 50 oldalas dokumentumot oldottak fel a titkosítás alól hétfőn, amely a 2022-es országgyűlési választások külföldi befolyásolásával foglalkozik. Ebből kiderült, milyen úton jutott külföldi pénz a balliberális oldalhoz, köztük Karácsony mozgalmához is. A 99 Mozgalom az egyesület, amelyet a főpolgármester még a dugába dőlt miniszterelnök-jelölti kampányára hozott létre. A bibi csak annyi, hogy Karácsony már 2021. októberében visszalépett a miniszterelnök-jelöltségtől és nagy nyilvánosság előtt beállt Márki-Zay Péter mögé. A frissen feloldott jelentés alapján Karácsony mozgalma tisztázatlan körülmények között költött el több, mint hatszázmillió forintot. A főpolgármester korábbi állításával ellentétesen egyetlen fillér mikroadomány sem érkezett, hanem egy párbeszédes politikus fizette be külföldről kapott pénzeket több tételben a 99 Mozgalom számlájára.
Az Egyesületet 2021. május 15-én alapította Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere. A pártokon átívelő magyarországi politikai mozgalom azért jött létre, hogy támogassa Karácsonyt a 2021-es ellenzéki előválasztáson, mint az MSZP, a Párbeszéd és az LMP együttes miniszterelnök-jelöltjét. A mozgalom alapítói között megtalálhatóak országos és helyi politikusok, ismert közéleti szereplők (közgazdászok, színészek, rendezők), pedagógusok, diákok.
A Mozgalom hivatalos képviselője Perjés Gábor, a Párbeszéd politikusa, akit Bajnai Gordonhoz közel álló személyként ismernek – Perjés dolgozott a Wallis vállalatnál, melynek Bajnai volt a vezérigazgatója 2000-2005. között. A Mozgalom Facebook-oldala az ellenzéki előválasztást követően néhány héttel inaktívvá vált.
A DatAdat Professional Kft. számlaforgalmi adatainak vizsgálat alapján a Kilencvenkilenc Mozgalom Egyesület Összesen 616.553.248 Ft értékben rendelt meg szolgáltatást a cégtől.
A megrendelések több mint 90 %-a Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölti visszalépését követően realizálódott. A megrendelések fedezetét a Kilencvenkilenc Mozgalom Egyesület saját forrásból biztosította. A Mozgalom számlájára egyetlen befizetőként Perjés Gábor azonosítható, aki a számla felett önállóan rendelkezik:
Az egységes ellenzékhez köthető politikai szervezeteket a csoporton belül a DatAdat Professional Kft. „szolgálta ki”, amely a NAV online számlázási rendszere, valamint a rendelkezésre álló számlainformációs adatok szerint a vizsgált időszakban (2021. január 1. – 2022. szeptember 21.) 3.308.209.822 Ft összegben bocsátott ki számlát az alábbi az alábbi megrendelőknek:
Az Action for Democracy felépítése
Az Action for Democracy nevű, az USA-ban döntően magyar állampolgárok által alapított nonprofit szervezet 2022. február 24-én lépett a nyilvánosság elé, amikor sajtótájékoztatón jelentette be működésének megkezdését. Az AD első kampánya az ún. „magyarországi autokraták” visszaszorítására kívánt koncentrálni a 2022. áprilisi országgyűlési választásokig.
Az alapítók szerint Magyarország úgymond „csatatérállam” a demokrácia megvédése melletti globális küzdelemben.
A magyar demokrácia védelmét zászlajára tűző mozgalom Magyarországot követően a brazíliai, illetve a 2023-ban esedékes lengyelországi választások köré tervezett kampányt építeni. Az alapítvány elnöke Korányi Dávid, alelnökei Elizabeth Jennings és Cristopher Maroshegyi. Az Egyesült Államokban jótékonysági szervezetként – 501(c)4 státuszon történő hivatalos nyilvántartásba vételéhez szükséges formanyomtatványt 2022. március 9-én nyújtotta be Korányi és Maroshegyi.
Utóbbi az alelnöki feladatok mellett az alapítvány pénzügyeiért felel Az AD – saját bevallása szerint – a támogatásokat közvetlenül a helyi aktivistákhoz juttatja el. Alulról építkezik, a legnagyobb támogatást (a honlapjukon található leírás alapján) mindig a “frontvonalban” dolgozók kapják. Az AD a jelzett formanyomtatvány kitöltésekor számos olyan kérdésben nyilatkozott, amely az alapítvány működésével, a pénzgyűjtés jellegével kapcsolatban bemutatja a szervezet céljait, felszínre hozva a tevékenységével kapcsolatos ellentmondásokat
Milyen viszonyban áll az Action for Democracy és Márki-Zay mozgalma?
Márki-Zay Péter a következőképpen nyilatkozott az MMM és az AD kapcsolatfelvételéről:
A következő találkozó [Korányi Dáviddal] már miniszterelnökként [valójában az előválasztáson győzedelmeskedve miniszterelnök-jelöltként] találkoztam és ő vetette fel, hogy tudna támogatásokat hozni az Egyesült Államokból az MMM kultúraváltoztató kampányára. […].
A találkozóra szükségképpen az előválasztás második fordulójának lezárultát követően, azaz 2021. október 16-a után kerülhetett sor. Az AD-tól érkezett átutalások nagyságrendjéről a számlaforgalmi ellenőrzés megerősítette az egységes ellenzék miniszterelnök-jelöltjének nyilatkozatát:
2022. március 22.-2022. július 14. között, összesen 8 tranzakció során 1.848.603.106 Ft összeget utalt át az AD az MMM számlájára.
Az összeg jelentős részét, hozzávetőleg 1.43 milliárd Ft-ot, az MMM különböző szolgáltatások ellentételezéseként tovább utalta az ausztriai bejegyzésű DatAdatnak. A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint az AD-től Magyarországra érkezett pénzügyi forrás 3.176.660.627 Ft, amely az átutalások alapján 7 kedvezményezett között oszlott meg.
Az MMM-hez érkezett 1.84 milliárd Ft mellett az AD további 1.08 milliárd Ft-ot utalt át az Oraculum 2020 Kft.; közel 148 millió Ft-ot a DatAdat Professional Kft.; 59 millió Ft-ot a Super Future Kft.; 18 millió Ft-ot az Edemokrácia Műhely Egyesület; 13 millió Ft-ot a Gemius Hungary Kft.; 4.2 millió Ft-ot Laokoon Cinema Kft. és 2.6 millió Ft-ot a 21 Kutatóközpont Kft. számára.
A DatAdat-csoport felépítése
Az egységes ellenzéknek juttatott külföldi támogatásokat elosztó DatAdat GmbH. osztrák céget, 2020. július 24-én – valószínűleg már a 2022-es magyarországi választásokra időzítetten – alapították. A választások befolyásolására szánt külföldi forrásokat (amelyből eddig 4.061 milliárd Ft vált ismertté) – az Oraculum 2020 Kft. mellett – ez a cég osztotta el. A csoport első vállalkozását, a DatAdat Professional Kft.-t, másfél évvel a 2018-as magyarországi választások előtt, 2016. december 22-én alapították.
Az AD-tól származó támogatások végső kedvezményezettje, illetve magyarországi elosztóközpontjai a DatAdat cégcsoport és az Oraculum 2020 Kft. voltak, amelyek – az eddig feltárt információk alapján összesen 3.55 milliárd Ft-nyi külföldi támogatást költöttek el. A DatAdat-csoport az 1.4 milliárd Ft-os külföldi támogatáshoz döntően közvetve, az MMM-en keresztül jutott hozzá (az AD által a DatAdat Professional Kft. számára közvetlenül utalt 147 millió Ft-os utalást leszámítva.
Több milliárdos bírságot kaphatnak az ellenzéki pártok
A pártok gazdálkodását felügyelő Állami Számvevőszék arról tájékoztatta a 2022-es országgyűlési választáson közösen induló hat ellenzéki pártot (DK, Momentum, Jobbik, MSZP, LMP, Párbeszéd), hogy az eddigi vizsgálatuk alapján 1,6 milliárd forint tiltott támogatásban részesültek a kampányban, ami akár 3,2 milliárd forintos büntetéssel is járhat – számolt be az Index a Válasz Online értesülései alapján.
A levél egyelőre csak tervezet, tehát nem jelenti azt, hogy ezt a büntetést végül valóban kiszabják.
Arról az ügyről van szó, amelyre a kormánypártok a „dollárbaloldal”, valamint a „guruló dollárok” címszavakkal futó kampányt építik. Márki-Zay Péter, a hatpárti ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje korábban maga ismerte el, hogy a Karácsony Gergely volt tanácsadójához, Korányi Dávidhoz köthető Action for Democracy szervezeten keresztül kaptak támogatást az Egyesült Államokból. A politikus többször is azt állította, hogy az Egyesült Államokban élő magyarok körében zajlott a gyűjtés. Azt Márki-Zay Péter és a pártok is hangsúlyozták, hogy a hat párt nem kapott az összegből, mert az tiltott finanszírozás lenne.
Forrás: Nemzeti Információs Központ; Kiemelt kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS