A kormány továbbra is azon fog dolgozni, hogy a háború árnyékában, a brüsszeli szankciók nyomása alatt is garantálni tudja azt az energiabiztonságot, amelyre a gyárak, a cégek működéséhez, a munkahelyek megmaradásához, a családok biztonságos életéhez szükség van – jelentette ki a kormányszóvivő szerdán, Szegeden.
Szentkirályi Alexandra az MVM Csoport által létesített új naperőmű átadásán elmondta: az ukrajnai háború és az arra adott szankciók következtében nagyon nehéz energiahelyzet alakult ki, ezért a kormány legfontosabb feladata, hogy erősítse Magyarország energiafüggetlenedését. Fontos célnak nevezte, hogy az energiabiztonság mellett a kormány fenn tudja tartani a rezsicsökkentést, és közben meg tudjon felelni a klímapolitikai céljainak is.
Ezért a kormány kiemelt szerepet szán a napenergiának
– tette hozzá. Kiemelte: ennek tükrében a kabinet egyebek mellett a hálózatfejlesztések és a tárolói beruházások támogatásával alapozza meg az időjárásfüggő napenergia zavarmentes rendszerbe illesztését.
A kormányszóvivő két pályázati lehetőségről is beszámolt: a rendszerüzemeltető és elosztó társaságok júniusban nyújthatják be pályázataikat a számukra elkülönített 58 milliárd forint forrásra, illetve kiírás előtt áll az iparági gazdasági társaságok szélesebb körének szóló másik pályázat, amelynek keretösszege 62 milliárd forint.
Szentkirályi Alexandra ismertette: a magyar villamosenergia-mixben a napenergia aránya a világon a hatodik, Európában pedig a harmadik legmagasabb. Az idei év első öt hónapjában több mint 840 megawattal (MW) bővült a beépített napenergiából származó teljesítmény.
A nyár kezdetére az 50 kilowatt feletti naperőművek összesített kapacitása meghaladta a 3000 megawattot, a háztartási méretű kiserőművek száma pedig tavasszal felülmúlta a 200 ezret
– fűzte hozzá.
Az előzetesen 2030-ra várt 6000 megawatt összes beépített teljesítmény akár már jövőre rendelkezésre állhat a megújuló forrásból, a következő évtized elejére pedig a korábbi célt kétszeresen felülmúló tiszta kapacitás szolgálhatja majd a biztonságos áramellátást, és csökkentheti az energiaszektor környezetterhelését
– mondta a kormányszóvivő.
Bilinszky Péter, az MVM Csoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Zöld Generáció Kft. üzletiprojekt-igazgatója a beruházást bemutató szerdai rendezvényen elmondta: az új, 24 megawatt beépített teljesítményű fotovoltaikus erőmű 9,5 milliárd forintból épült meg. A költségeiből 3,6 milliárd forintot fedezett európai uniós és hazai támogatás. A fotovoltaikus erőmű Szeged északi részén épült meg az Optimum Solar Zrt. kivitelezésében. A villamosenergia-termelő névleges teljesítőképessége 19,98 megawatt. Az erőmű évente 28,5 gigawattóra (GWh) villamosenergiát termel, ezzel 27,8 ezer tonna szén-dioxid kibocsátása kerülhető el. A 25 éves tervezett élettartamú erőmű a Mavir Zrt. sándorfalvai alállomásán keresztül csatlakozik a közcélú hálózathoz – ismertette a szakember. A beruházás keretében 43 ezer napelemet helyeztek el 32 hektáron, valamint egy új, 132/22 kilovolt teljesítményű transzformátorállomást is létesítettek – tudatta az igazgató. Az erőművet már május 8-án üzembe helyezték, azóta a sikeres próbaüzem is lezajlott – mondta Bilinszky Péter. Az igazgató elmondta: az MVM csoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Zöld Generáció Kft. jogelődjét Hungarowind Kft.-ként alapították 2002-ben. A cég 2015–2016-tól alakít ki fotovoltaikus erőműveket saját beruházásban, illetve piaci akvizíciókat is végrehajtott. Kiss Csaba, az MVM Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese elmondta: az MVM Csoport megújulóenergia-termeléssel foglalkozó tagvállalata 7 szélerőművet, 2 vízerőművet és több mint 150 naperőművet üzemeltet Magyarország területén. A társaság középtávú stratégiája keretében folyamatosan bővíti környezetbarát erőművi portfolióját. Megvalósítás alatt álló Megújuló Programja keretében a szegedivel együtt 34 új naperőművet épít országszerte a Környezeti és energiahatékonysági operatív program támogatásával – fűzte hozzá. A cég által üzemeltetett erőművek beépített teljesítménye idén meg fogja haladni a 400 megawattot. Az MVM Zöld Generáció Kft. részesedése a hazai naperőmű-piacon már közel 8 százalék, a megtermelt villamos energia mennyisége idén meghaladja a 600 gigawattórát. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a társaság értékesítésből származó nettó árbevétele tavaly 3,55 milliárd, 2021-ben 2,1 milliárd forint volt. Az MVM Zöld Generáció Kft. 2022-ben 2,1 milliárd forint adózott eredményt ért el, 2021-ben pedig 418 millió forint veszteséggel zárt.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS