Több mint két hete nem tudjuk, kik adták össze Karácsony Gergely kampánytámogató szervezetének azt a több mint félmilliárd forintot, amit a főpolgármester párttársa fizetett be a 99 Mozgalom bankszámlájára – írja a Magyar Nemzet, hozzátéve, időközben számos magyarázkodást hallhatunk a főpolgármestertől. A cikk négy pontba gyűjti azokat a tényeket, amelyek Karácsony Gergely érveit megcáfolják.
Mint elöljáróban felidézik, miután a Nemzeti Információs Központ (NIK) feloldotta a 2022-es magyarországi országgyűlési választások külföldi befolyásolásával kapcsolatos titkosszolgálati jelentés titkos minősítését, kiderült, hogy Karácsony Gergely választási kampányszervezetének, a 99 Mozgalomnak a bankszámlájára több mint félmilliárd forint érkezett 2021 augusztusa és 2022 szeptembere között. Ismert, Perjés Gábor, Karácsony párbeszédes párttársa, II. kerületi önkormányzati képviselő tizenkilenc alkalommal összesen 506 millió forintot fizetett be a számlára. A tranzakciók nagyobb része valutában történt.
A botránnyal összefüggésben ugyanakkor Karácsony Gergely elsőként azzal állt elő, hogy az adománygyűjtés zárt adománygyűjtő ládákon keresztül történt. Néhány nappal később viszont már arról beszélt, nem tudja, miért érkeztek pénzek a Mozgalom számlájára, mikor ő márt visszalépett a jelöltségtől az előválasztáson. Az Index és az ATV közös podcast műsorában ezután azt fejtegette, hogy sokan vannak olyan gazdag emberek, akik euróban tartják a pénzüket, és úgy járkálnak kampányrendezvényekre, így ő maga cáfolta meg a mikroadományokra vonatkozó korábbi állítását. Sőt azt is belengette, hogy az adományozók között rejtélyes külföldi állampolgárok is lehettek. a rejtélyes adományozók között.
A portál szerint ugyanakkor különösen aggályos, hogy:
- hiányoznak a jegyzőkönyvek, az adománygyűjtés szabályait részletező kormányrendelet ugyanis kimondja többek között azt is, hogy a gyűjtőláda felnyitásakor az adománygyűjtő szervezet erre feljogosított legalább két képviselőjének jelen kell lennie, akik jegyzőkönyvet vesznek fel a gyűjtőláda állapotáról, az abban talált adomány mennyiségéről (címletek szerint vagy leltár szerint), ezt követően gondoskodnak az adományozott szervezet könyveibe történő bejegyzéséről. A mai napig azonban Karácsonyék nem mutattak be ilyen jegyzőkönyvet, és gyűjtőládát sem látott senki.
- az adománygyűjtésről szóló magyarázat valóságtartalmát kérdőjelezi meg maga a 99 Mozgalom által rögzített éves beszámolói is. Az idén június 6-án közzétett újabb pénzügyi beszámoló szerint az egyesület 2022-ben 390 millió forintnyi bevételhez jutott, amit már adományként tüntettek fel. A Perjés Gábor nevére bejegyzett egyesület kiadásként 367 millió forintot írt a dokumentumba, így elvileg az „adománygyűjtő dobozokban” 22,6 millió forint maradt. Ha összevetjük a 99 Mozgalom pénzügyi beszámolóját a titkosszolgálati jelentéssel, akkor további százmillió forint eredete és sorsa vész homályba.
- bár Karácsony Gergely tagadja, hogy Korányi Dávid és az általa vezetett Action for Democracy a 99 Mozgalomnak is gyűjtött volna pénzt, ez sokkal hihetőbb és életszerűbb magyarázat lenne a félmilliárdos támogatás eredetére, mint az adománygyűjtő ládákról szóló, ellentmondásokkal terhelt magyarázkodás.
- Pusztai Erzsébet a 99 Mozgalom tagja az Indexnek arról számolt be, hogy külföldről jött a 99 Mozgalom ötszázmilliós támogatása. Állítása szerint azért jött külföldi valutákban a támogatás, mert külföldi támogatók adták.
A Magyar Nemzet kiemeli:
számos jel utal arra, hogy a 99 Mozgalom rejtélyes félmilliárd forintja mögött ugyanazt a támogató kört kell keresni, amely a dollárbaloldal egészét is finanszírozta.
Forrás: magyarnemzet.hu; fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS