Miután a talibán kormány bezáratta a szépségszalonokat 60.000 nő maradt munka nélkül. A tény azért is szomorú, mivel sok egyedülálló, vagy megözvegyült nőnek ez volt az egyetlen megélhetési forrása, sokan a gyermekeiket is ebből tartották el. Most, ha a családjuk nem tud vagy nem akar segíteni nekik a kolduláson kívül semmilyen lehetőségük nem marad a túlélésre.
A radikális talibán kormány, amelyet Mohamed Omar és Abdul Ghani baradar alapítottak 1994-ben az afganisztáni Kandaharban nem akar tanult nőket az országban. Az ismételt hatalomátvétel után nem sokkal kitiltották a női hallgatókat az egyetemekről majd pár hónappal később a gimnáziumokból is.
Most már az általános iskolákat is lekorlátozták és lányok csak a tizedik életévükig tanulhatnak. Ezzel elveszik a lehetőséget tőlük, hogy később egy komolyabb munkahelyük legyen. Azokat a munkákat is limitálták, amelyeket nők elvállalhatnak. Ez a folyamat persze felerősíti a gyermekházasságokat is, amelyek mindig is komoly problémát jelentettek Afganisztánban. Sokszor 11-12 éves lányokat már férjhez adnak sokkal idősebb férfiakhoz a magas hozomány vagy a két család közötti kapcsolatok erősítése érdekében. A szociális életet is korlátozták a tálibok, nők nem járhatnak edzőterembe és nem sportolhatnak, sőt már a közparkokban sem mehetnek el a barátnők sétálni, teázni. Igazából a szépségszalonok és fodrászatok is legnagyobb részt a barátkozást, a beszélgetést és a szociális életet biztosították a nők számára. Most viszont csak a piac, a kisbolt és a lakás között mozoghatnak, sokszor, főleg vidéken, oda is csak férfi kísérettel mehetnek.
Mindennek ellenére egyes források szerint az USA titkos tárgyalásokba kezdett a talibán kormánnyal. A megbeszélés lényege az, hogy Washington hajlandó lenne felszabadítani az USA-ban befagyasztott 7 milliárd dollárnyi afgán letéteket, ha a tálibok destabilizálják Iránt. Az Iszlám Köztársaság az Egyesült Államok számára az 1978-as iszlám forradalom óta ellenségnek számít. A két ország között már volt konfliktus, amikor a szunnita tálibok támadták az országban élő síita hazara népcsoportot. Irán ekkor egy katonai intervencióval fenyegette meg Afganisztánt. Szórványos lövöldözések voltak a közös határon az elmúlt időszakban is, de komolyabb összecsapásokra nem került sor.
Irán a hadseregével és a Forradalmi Gárdával nagyon komoly haderővel rendelkezik. Az afgánok igaz rendelkeznek rengeteg fegyverrel és lőszerrel, amelyeket az amerikaiak az országban hagytak, viszont a szintén ott hagyott repülőket és helikoptereket pilóták hiányában nem tudják használni. A modern légierővel és rakétarendszerekkel rendelkező Irán mindenképpen győztesként jönne ki egy konfliktusból. A tálibok is folyamatosan bővítik a hadsereg létszámát, a tervük egy 110.000 fős tálib haderő létrehozása.
Ha ez a hír igaz, akkor Joe Biden kormánya egy új tűzfészket akar létrehozni a térségben egy proxy-háború formájában.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS