Ideiglenesen kitiltotta a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) a transznemű játékosokat a női versenyekről. Bár az intézkedés illeszkedik a más szövetségek által elfogadott szabályozások sorába, a döntést többen kritizálták.
A Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) ideiglenesen kitiltja a transznemű játékosokat a női versenyekről – írja a BBC brit közszolgálati média. Úgy vélik, az egyedi esetek „teljes elemzést” igényelnek, így a döntés akár két évet is igénybe vehet.
Az elmúlt időszakban több szövetség is hasonlóan határozott. A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség azután lépett, hogy az eredetileg férfinak született Austin Killips megnyerte az egyik női versenyt. A legfrissebb tudományos eredményeket figyelembe véve az eddigi, a tesztoszteron hormon szintjén alapuló szabályozás helyett teljesen kitiltották a transznemű versenyzőket a női versenyekről. Egyúttal a férfiak versenyét átnevezték férfi/nyílt versenyre, és ebben a transznemű kerékpárosok korlátozás nélkül indulhatnak. Az egyik transznemű sakkozó, Yosha Iglesias szerint az új szabályozás „szükségtelen kárt” okoz a versenyzőknek.
Ez a megdöbbentő helyzet depresszióhoz és öngyilkossági kísérletekhez vezet”
− vélte.
A női nagymester és kétszeres amerikai női bajnok Jennifer Shahade szintén bírálta a FIDE döntését, mondván, hogy a szabályozás „nevetséges és veszélyes”.
Nyilvánvaló, hogy egyetlen transznemű játékossal sem konzultáltak ennek megalkotásakor… Nyomatékosan kérem a FIDE-t, hogy vonja vissza az iránymutatást, és jobb tanácsadókkal kezdje elölről”
− mondta Shahade. Angela Eagle brit parlamenti képviselő, aki 1976-ban a 18 éven aluli lányok brit sakkbajnokságának egyik győztese volt, azt mondta:
A sakkban nincs fizikai előny, hacsak nem hiszünk abban, hogy a férfiak eleve jobban tudnak játszani, mint a nők − sakkozói pályafutásomat azzal töltöttem, hogy azt mondták, a nők agya kisebb, mint a férfiaké, és nem is kellene játszanunk.
A FIDE döntésében azt is közölte, hogy eltörlik azokat a női címeket, amelyeket transznemű férfiak szereztek meg még a szövetség jelenlegi döntését megelőzően.
A transzneműekre vonatkozó jogszabályok számos országban gyorsan fejlődnek, és számos sportszervezet fogadja el saját szabályozását”
– olvasható a szövetség közleményében.
A FIDE figyelemmel fogja kísérni ezeket a fejleményeket, és meglátjuk, hogyan tudjuk ezeket alkalmazni a sakk világában. Két év egy olyan időtáv, amely észszerűnek tűnt az ilyen fejlemények alapos elemzéséhez − írta a FIDE.
(Magyar Nemzet / Kiemelt kép: MTI/EPA/Radmir Fahrutdinov)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS