A csütörtökön kezdődő Tranzit rendezvénysorozat és gondolatexpó – amelyen a PestiSrácok.hu munkatársai is részt vesznek – témáiról és a konzervatív gondolkodás helyzetéről is kérdezte a Mandiner a Terror Háza Múzeum igazgatóját, Békés Mártont, aki a többi között elmondta, hogy nagyon érdeklik az idei miniszteri szintű előadások, de a viták is, bár úgy látja, hogy nagyon rossz szellemi és személyi állomány van a túloldalon. Ennek ellenére a vitákat fontosnak tartja, mert egy momentumos baromságból is lehet ötletet meríteni.
Békés Márton a lapnak elmondta, hogy a Tranzit 2009 óta, amikor az év telén elindult, mindig ugyanaz és évről évre mindig más. Ez különösen igaz a tihanyi négynapos nagyrendezvényre, amely jó fél évtizede hasonló táncrend szerint működik, ám rendre aktuális tud maradni. A fő tematika alapvetően hasonló: a Tranzit a közösségek közösségeként szerveződve a független, szuverén, magabíró Magyarország megteremtésének gondolati-gyakorlati színhelye. A pontos tematika persze negyedévről negyedévre és évről évre módosul: most például különösen élesen vetődik föl a háború vagy béke, és a Nyugat és Kelet kérdése.
Az igazgató elmondta, hogy a délelőtti miniszteri szintű előadások nagyon érdeklik, ahogyan a délutáni belpolitikai viták is, ugyanakkor megjegyezte, hogy
annyira rossz szellemi és személyi állományt tapasztalok a túloldalon, hogy kevés intellektuális izgalmat remélek egy-egy ellenzéki szereplő ringbe szállásától.
Békés Márton azonban optimista, szerinte ugyanis
még a legnagyobb momentumos baromság hallatán is megszülethet bennünk egy-egy jó ötlet.
Az igazgató szerint itthon változóban van a kulturális hegemónia szerkezete, amelyhez az elmúlt 12–13 év kormányzati erőfeszítései és az önkéntesen működő szervezői, értelmiségi munka is hozzájárult. Elmondta, hogy
a polgári-jobboldali alapítványok, agytrösztök, könyvkiadók, folyóiratok, rendezvények és tehetséggondozás több tudást, jobb eszméket és alaposabb ismeretet termel, mint a baloldali-liberális közeg, amely már szinte csak az irodalmi végvárait védi.
Békés Márton végezetül a kultúrharcról elmondta, hogy
ebben az országban kultúrharcot a baloldali-liberális értelmiség folytat, mi viszont egy saját nemzeti kultúráért küzdünk. Ez nem pártkérdés, vagy jobb–bal ügy, mert ha mi sikert érünk el, akkor a következő ezer évben is lesznek magyarul író-olvasó emberek.
Forrás: Mandiner; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS