Hazugság, amit Amerikában próbálnak elhitetni az emberekkel, nevezetesen az, hogy Ukrajna nyerésre áll a háborúban, mivel az oroszok hadserege erősebb és nagyobb az ukránokénál – derült ki az Orbán Viktor oldalán megjelent nagyinterjúból. A magyar kormányfő két és fél év után ismét interjút adott a világhírű amerikai riporternek, amelyben kifejtette: valójában a nyugati hatalmak sem akarnak gyengekezű vezetést Oroszországban. Megjegyezte: a hatásokat Washingtonban a nagy távolság miatt később érzik meg, Budapesten viszont 24 órán belül.
A Magyar Nemzet által szemlézett interjúban Tucker Carlson elsőként azt vetette fel a magyar kormányfőnek, hogy Amerikában az emberek azt gondolják, hogy Ukrajna nyerésre áll az Oroszországgal vívott háborúban.
Ez egy hazugság. Ez nem csak egy félreértés, ez egy hazugság, és lehetetlen. Mindenki, aki politikával foglalkozik és érti a logikát, a számokat, az adatokat, az tudja, hogy ez kizárt
– jegyezte meg Orbán Viktor, majd hozzátette, hogy mélységesen együttérez Ukrajnával. Hozzátette: a nyugati stratégia azért is hibás, mert az oroszok tűrőképesség tekintetében sokkal erősebbek, jóval többen vannak, mint az ukránok. Felhívta a figyelmet továbbá arra a problémára, hogy Oroszország esetében a nyugatnak korábban, Borisz Jelcin regnálásának végén már komoly fejfájást okozott a gyengekezű vezetés, ugyanis félő volt, hogy anarchikus állapotok alakulnak ki a nukleáris arzenállal rendelkező országban.
Megfeledkeztünk arról, hogy milyen veszélyes egy erős vezetés nélküli vagy interregnum alatt álló Oroszország. Az interregnum a legrosszabb lehetőség
– emelte ki Orbán Viktor, majd pedig Tucker Carlson arra a felvetésére, hogy úgy tűnik, hogy mégis ez az amerikai külügyminisztérium célja, azt válaszolta:
Ha ez a cél, akkor az hiba.
Hozzátette, hogy ez a helyzet rendkívül veszélyes, a hatásokat pedig Washingtonban a nagy távolság miatt később érzik meg, Budapesten viszont 24 órán belül, hiszen Magyarország szomszédos Ukrajnával, ez pedig meghatározza a magyar megközelítést. Orbán Viktor ezután kitért a magyarság háborúval kapcsolatos érintettségére, és a kárpátaljai magyarság helyzetére.
Van egy erős kisebbségünk, több mint 150 ezer ember Ukrajna területén, egy olyan helyen, ami korábban Magyarországhoz tartozott. Tehát egy történelmi kisebbség, közösség él ott. Ők az ukrán állam részei, és most besorozzák őket a hadseregbe, ahol meghalnak. Ukrajnáért harcolnak, és magyar katonák ukrán állampolgárként halnak meg Ukrajnáért
– mondta el a miniszterelnök, aki arra figyelmeztetett, hogy egy ponton az ukrán hadsereg ki fog fogyni az emberekből, és további egységekre lesz szüksége, amit, ha a nyugati országok biztosítanak neki, az egy közvetlen háború kirobbanását jelentené Oroszország és a nyugat között. Az Északi Áramlat-gázvezeték felrobbantásával kapcsolatban Tucker Carlson kérdésére válaszolva a miniszterelnök elmondta, hogy a vezeték felrobbantását követően a szerb miniszterelnökkel és a szerb elnökkel közösen elmondták, hogy ha bárki egy ehhez hasonló támadást hajtana végre a déli folyosó ellen, azt a régió országai háborús oknak vagy terrortámadásnak fogják tekinteni. Az Egyesült Államokkal kapcsán Orbán Viktor elmondta, hogy a jelenlegi helyzetből az egyetlen kiút az, hogyha Donald Trump egykori elnök visszatér a hatalomba, és a korábbihoz hasonló külpolitikát folytat.
Az elmúlt évtizedek legjobb külpolitikája az övé volt. Nem kezdeményezett újabb háborút. Jól kezelte az észak-koreaiakat és Oroszországot, még a kínaiakat is, és olyan politikát folytatott, amely a legjobb volt a Közel-Kelet számára
– mondta Orbán Viktor, majd hozzátette, hogy ha ő lett volna az elnök abban a pillanatban, amikor az orosz invázió elkezdődött, akkor ezt az oroszok nem tudták volna megtenni. Ukrajna NATO-csatlakozásának kérdése kapcsán Orbán kifejtette, hogy erre 2007–2008 környékén nagyobb esély volt, Oroszország megerősödése és a 2014 óta tartó konfliktus azonban ezt lehetetlenné teszi.
Nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy Oroszország és Ukrajna közötti hosszú határszakasz NATO-határrá váljon. Ez azonnali háborút, veszélyt jelentene mindannyiunkra nézve, még Washingtonra nézve is
− jegyezte meg Orbán Viktor, aki szerint meg kellene állapodni Oroszországgal az új biztonsági architektúrát illetően, ami biztonságot és szuverenitást biztosít Ukrajnának, de nem NATO-tagságot. A béke kapcsán Orbán Viktor kifejtette: a kulcs Amerika kezében van, vagyis, ha az USA békét akarna, akkor már „másnap reggel” béke lehetne, mert az egyértelmű, hogy Ukrajna egyedül ebben a háborúban nem tudna helytállni.
A megoldás az Önök elnökének kezében van
− húzta alá a magyar miniszterelnök.
Forrás: Magyar Nemzet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS