Erős és egyenes üzenetet küldött Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ENSZ Közgyűlésén felszólalt. „Lengyelország jó hírnevének védelme nemcsak az én kötelességem és becsületem, hanem kormányunk legfontosabb feladata is” – majd személyesen az ukrán elnökhöz intézte szavait: „soha többé ne sértegesse a lengyeleket” – jelentette a Lengyel Sajtóügynökség a Kyiv Independent szerint.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ENSZ New York-i székházában tartott beszédében erősen bírálta, hogy vannak olyan országok, melyek a gabonaimport tilalmának bevezetésével valójában Oroszországot segítik. Az elnök konkrét országokat nem nevezett meg, a nyilatkozatra nem sokkal azután került sor, hogy Lengyelország, Magyarország és Szlovákia közölte, hogy meghosszabbítja az importkorlátozásokat – írja a Mandiner.
Lengyelország szerint az ukrán gabona 35%-a káros anyagokat tartalmaz, Ukrajna szerint minden rendben van
A lengyel Legfelsőbb Ellenőrző Kamara, amely az Ukrajnából származó gabonaimport speciális ellenőrzését végezte megállapította, hogy a vizsgálatra kiválasztott minták 35%-a tartalmazott káros anyagokat – számolt be az RMF24-ra hivatkozva a Karpat.in.ua. A vizsgálatok szerint az Ukrajnából behozott gabona 73 mintájából 17-ben szalmonellát, 17-ben növényvédő szert, 11-ben GMO-t, hatban miotoxint találtak. A maradék higanyt, kadmiumot, ólmot és vasat tartalmazott. Lengyelország 2023 januárja és májusa között a vett minták 35%-ában talált káros anyagokat.
2022 óta a búza importja Ukrajnából Lengyelországba több mint 16 000%-kal, a kukorica közel 30 000%-kal nőtt.
Denisz Marcsuk, az Országos Mezőgazdasági Tanács alelnök az Ukrajna-Ukrinform médiaközpontban tartott tájékoztatón azonban kijelentette, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek minden minőségi előírásnak megfelelnek, beleértve az Európai Unió követelményeit is.
Azok a dolgok, amelyeket a politikusok ezzel kapcsolatban ránk kényszeríti, valóban árthatnak exportőr hírnevünknek. De a világ, amely ukrán termékeket vásárol, tudja, hogy azok minden minőségi szabványnak megfelelnek
– jegyezte meg. Marcsuk elmondása szerint az európai integráció keretében Ukrajna számos kötelezettséget vállalt, köztük a mezőgazdasági termények termesztését és tárolását.
Forrás: Manidner.hu/ Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS