Cikksorozatot indított a Tűzfalcsoport, hogy lerántsák a leplet arról, kik és milyen eszközökkel avatkoznak bele a szlovák politikai folyamatokba. Mint írják: Soros György már 1992-ben létrehozta alapítványát (Nyílt Társadalom Alapítványok Pozsony – OSFB) Szlovákia későbbi fővárosában. Az azóta eltelt időszak alatt az amerikai spekuláns korlátlan anyagi erőforrásai, illetve a kulcsfontosságú pozíciókba ültetett bizalmasai révén a szlovákiai politikai életet, az (ál)civilszférát és a sajtót is befolyása alá vonta – írja tényfeltáró írásában a Tűzfalcsoport. A blog azt is felidézi, hogy elég csak a Soroshoz számos ponton köthető Zuzana Čaputová jelenlegi államfő személyére; a szlovák (illetve helyi érintettségű) szervezetekhez 2016 és 2021 között érkező, közel 6,2 millió dollárra; vagy az OSF által több tízmillió dollárral támogatott Media Development Investment Fund (MDIF) tulajdonszerzésére gondolni az ország második legnagyobb kiadóvállalatában.
A Soros-hálózat és a nemzetközi baloldal teljes befolyással rendelkezik a szlovák politikai folyamatokra címmel jelent meg a Tűzfalcsoport írása, melyben arról értekeznek, milyen tényezők játszanak szerepet a szeptember 30-i, előrehozott szlovák parlamenti választásokon, amely – a közvélemény-kutatások eredményei alapján – várhatóan a Robert Fico vezette antiglobalista, a migrációt, a genderpropagandát és az ukrajnai fegyverszállításokat elutasító Smer párt, valamint a szlovákiai magyar kisebbségek jogaival szembehelyezkedő – ám ennek ellenére a Momentum és a hazai baloldali sajtó teljes támogatását élvező –, a nyugati mainstream ideológiát feltétel nélkül implementáló Progresszív Szlovákia (PS) között fog eldőlni. A Tűzfalcsoport azt írja:
Soros György 1992-ben hozta létre alapítványát (Nyílt Társadalom Alapítványok Pozsony – Open Society Foundations Bratislava OSFB) Szlovákia későbbi fővárosában. Az amerikai spekuláns pénze korlátlanul áramlott be az országba – az OSFB már 2002-ben 5 millió dollárt meghaladó költségvetésből finanszírozhatta tevékenységét –, amelynek eredményeként Soros fokozatosan behálózhatta a teljes szlovák közéletet.
Felidézik:
2017. szeptemberében a hivatalban lévő köztársasági elnök, Andrej Kiska – akinek tanácsadói ezer szállal kötődtek Soroshoz – már személyesen tárgyalt New Yorkban a milliárdossal, hogy ezt követően első számú szószólóéntképviselje a nyílt társadalom eszméjét a szlovák és az uniós fórumok előtt.
Majd azt is hozzáteszik, hogy Kiska-t Zuzana Čaputová követte az államfői székben, ám Szlovákia jelenlegi köztársasági elnökének – aki egyben a Progresszív Szlovákia nevű balliberális párt alapítója – múltja is szorosan összefonódik a spekulánssal és annak szervezeti hálójával:
A Tűzfalcsoport úgy véli, hogy a fenti tények ugyanakkor nem gátolták meg Čaputovát abban, hogy a közelmúltban rágalmazási pert indítson korábbi politikai családjának legerősebb kihívója, a Smer párt elnöke, Robert Ficó ellen, miután az többször is hangot adott azon véleményének, hogy az államfő Soros bizalmasa és külföldi érdekek kiszolgálója.
Ilyen előzmények mellett már nem különösebben meglepő, hogy 2021. januárjában Ján Orlovsky személyében egy olyan, a nyílt társadalom eszméjét feltétel nélkül követő és kiszolgálópolitikus kerülhetett a szlovák migrációs hivatal élére, aki 5 éven keresztül vezette az OSFB-t. Orlovsky volt az, aki a Soros Alapítvány akkori igazgatójaként hivatalosan is elismerte, hogy Kiska – aki kezdetben mindezt tagadta –valóban személyesen egyeztetett a milliárdossal.
– emelik ki írásukban. Úgy vélik,
Hasonló befolyásolási jegyek figyelhetők meg az álcivil szférával összefüggésben is: a Nyílt Társadalom Alapítványoknyilvános adatbázisa szerint 2016-2021 között 43 szlovák, illetve szlovákiai érintettségű szervezetet közel 6,2 millió dollárral (átszámítva több mint 2,2 milliárd forinttal) finanszírozott az OSF, és mint köztudott, itt korántsem jelenik meg minden forrás.
A támogatott szervezetek és projektek a teljesség igénye nélkül:
Amellett, hogy a fenti szervezetek kapcsán közös pont, hogy a bevételeik jelentős része külföldről – az OSF-től vagy más, a nemzetközi baloldalhoz köthető NGO-któl – származik, egyéb összefonódások is fellelhetők. Soros bizalmasai és a hozzá köthető szervezetek ott voltak a Ján Kuciak újságíró tragikus halála utáni tüntetések mögött is– egyebek mellett az Aliancia fair play nevű NGO –, amelyek a társadalmi elégedetlenséget a kormány megbuktatására használták fel.
Tényfeltáró írásukban arra is kitérnek, hogy a hazai baloldal példátlan, antidemokratikus és törvényellenes működése következtében mostanra gyakorlatilag közismert tény, hogy a külföldi anyagi források nem csupán közvetlenül érkezhetnek meg a címzettekhez.
Szlovákiában ennek egyik bizonyítéka a Pontis Alapítvány által támogatott szervezetek 2022-es névsora, ugyanis az OSF által finanszírozott NGO honlapja szerint „a független értékelő bizottság” a következő szervezetek projektjeit tartotta támogatásra érdemesnek: Transparency International Slovakia, Állítsuk meg a korrupciót Alapítvány, VIA IURIS, Fair-play Alliance.
A cikksorozat első részéből kiderül, hogy ami a szlovák sajtó helyzetét illeti, az ország második legnagyobb kiadóvállalatában, a több mint 30 regionális és országos lap kiadásában, valamint több internetes hírportál működtetésében érdekelt „Petit Press Kiadóban” 2021-ben –a Penta pénzügyi csoport kivásárlásával – 34%-os tulajdonrészt szerzett a Nyílt Társadalom Alapítványok által hatalmas összegekkel támogatott (2016 és 2019 között közel 21.5 millió dollár, átszámítva megközelítőleg 8 milliárd forint) Media Development Investment Fund (MDIF). A Petit Press Kiadóhoz tartozik a magát „függetlenként” determináló SME nevű szlovák napilap és internetes hírportál is, amely nemrég a „pártatlanság jegyében” készített interjút Fedor Blaščák-kal, a szlovákiai OSF jelenlegi igazgatójával, aki a Smer párt Sorossal szembeni kritikáira reagálva úgy fogalmazott, hogy az amerikai milliárdos „állami kitüntetést érdemel”, hiszen „hatalmas dolgokat tett a szlovák demokráciáért”.
A Tűzfalcsoport oldalán közzétett cikkből az is kiderül, miért váltottak ki felháborodást a Momentum EP-képviselőjének gondolatai a külhoni és a hazai konzervatív közösség részéről és kik vették védelmükbe Donáthot, amelyhez a magyar baloldali sajtó is asszisztált. A teljes írást ide kattintva olvashatják el.
Forrás: Tűzfalcsoport
Facebook
Twitter
YouTube
RSS