Nemcsak Magyarországon, hanem sok más országban a világban elkezdett már nyáron újra emelkedni a koronavírus fertőzöttek száma. Ez folytatódott szeptemberben, az Egyesült Államok, az Egyesült Király és Európa számos országa jelentett növekvő esetszámokat. Magyarországon a nyáron alig regisztráltak fertőzötteket, viszont ahogy beköszöntött az ősz, több száz igazolt fertőzöttet találtak – a témával a Pénzcentrum foglalkozott részletesen.
Bár a felsőlégúti megbetegedések monitorozása még nem kezdődött meg idén – ez minden évben jellemzően október közepén kezdődik – a szennyvízelemzések alapján tudható, hogy már most rengeteg hazánkban a covidos. A legfrissebb adatok alapján folyamatosan emelkedett a betegszám, egy városban pedig már el is érte a legmagasabb tartományt. A nagyvárosi szennyvízadatok alapján arra lehet számítani, hogy a koronavírus – főleg miután az indiánnyárnak is vége, és beköszönt az igazi őszi idő – rohamosan elkezdhet terjedni hamarosan.
Már bő két éve, hogy az omikron variáns vált dominánssá a világon, azóta ennek alvariánsai terjednek. Amíg 2023 elején még az XBB – és ennek változatai, mint a Kraken gúnynevű alvariáns-variáns – adtak okot az aggodalomra, addig jelenleg a Pirola és az Eris nevű variánsok fertőznek a leginkább – olvasható a Pénzcentrum összeállításában. Mint írják, először 2023 júliusában fedezték fel a Pirolának keresztelt új variánst, a WHO pedig felvette a megfigyelési listájára.
A Pirola azért ad okot aggodalomra, mert a tüskefehérjét szabályozó génje több mint 40 különböző mutációt hordoz
– hangsúlyozzák a Pénzcentrum által közölt részletes beszámolóban a szakértők.
Ez a képessége a nagyfokú mutációra elősegítheti a terjedését, mivel könnyebben kicselezheti a korábbi variánsoknak ellenállóbb immunrendszert is, és akár súlyosabb tüneteket is okozhat. Ezek azonban még csak találgatások, olyan új alvariánsról van szó, hogy egyelőre még a tudósok is csak találgatnak.
A Pénzcentrum arra is felhívja a figyelmet, hogy a Pirolát már 15 országban azonosították, azonban mára már több helyen jelen lehet. Mint írják: a tünetek között megjelenhet a magas láz, valamint az íz- és szaglásvesztés. Tünetei erőteljesebbek lehetnek, ezért nem téveszthető össze egy enyhe megfázással.
Itt van az ősz, itt van újra…és érkezik a tridémia?
Ha még emlékszünk, tridémiaként hivatkoztak a szakemberek arra az időszakra, amikor egyszerre alakul ki koronavírus- és influnezajárvány, miközben az RSV is fertőz. Ez azért jelenthet gondot, mert akár egyszerre több fertőzés is jelentkezhet egy időben egy legyengült szervezetnek pedig hosszabb idő lesz így kikeveredni a fertőzésből. Ráadásul rengeteg gyerek eshet ki egyszerre az iskolából, vagyis rengeteg szülő marad otthon velük, majd a munkahelyre beviszik a járványt, és ott is sokan lesznek betegek. Ez évről évre mindig így történik, viszont amióta a covid jelen van az életünkben, elővigyázatosabbak mind a lakosság, mind a munkahelyek, és ez így is van jól – olvasható a Pénzcentrum által közzétett cikkben, amelyben azt hangsúlyozzák:
Nem érdemes kockáztatni a tömeges járványt!
2023-ban sem valószínű, hogy megúszhatjuk valahogy a tridémiát, azért viszont sokat tehetünk az alapvető óvintézkedések betartásával, oltás beadatásával, hogy csökkentsük a nagyobb járvány, súlyosabb megbetegedés esélyét.
Most a 60 év felettiek oltása lenne a legfontosabb, az ő immunitásuk a legalacsonyabb
– mondta Oroszi Beatrix a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központ Egészségbiztonság Nemzeti Laboratóriumának igazgatója az IME járványügyi konferenciáján, ahol a szakértő arról is beszélt: javasolják az omikron al-variánssal frissített oltások felvételét.
A kutatások alapján a hazai lakosságnak az elmúlt években megszerzett immunitása vészesen gyengül, legfőképp a 60 év felettieknél sürgető az immunitás megerősítése. Az idősek védettsége a legalacsonyabb: becsült értéke „közepesen magas” (56,5 százalék).
A teljes összeállítást a témával kapcsolatban a Pénzcentrum oldalán olvashatják, ide kattintva!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS