A fővárosról és számos budapesti kerületről megjelent már, hogy a baloldal jelentős összegeket herdál el olyan tanácsadók kifizetésére, akiknek a munkáját a hivatali apparátusnak is el kellene tudnia látni és/vagy nemritkán szorosan kötődnek a politikához. Nincs ez másként a vidéki városokban sem, mint az Tatabánya példáján lemérhető. A Tűzfalcsoport birtokába került adatigénylésből és némi utánajárással kiderült, hogy Komárom-Esztergom vármegye székhelyének önkormányzata 2021–2022-ben legalább kilenc tanácsadót foglalkoztatott.
A portál megfigyelte, hogy hiába hemzsegnek a jogi és államigazgatási végzettséggel rendelkező alkalmazottak az önkormányzatoknál, és legyen bármilyen népes a törvényesség őrének, azaz a jegyzőnek a kabinetje, a hivatalok előszeretettel foglalkoztatnak adott esetben külső jogi tanácsadókat. Tatabányán a vizsgált időszakban négy is volt belőlük.
- Dr. Torda Csabáné ügyvéddel azután kötöttek szerződést, hogy a 2022-es országgyűlési választás helyi választási bizottságában befejezte a munkáját, tehát nem volt ismeretlen Tatabányán. A közelebbről meg nem határozott „tanácsadói és ügyvédi feladatok” ellátásáért tavaly június 1-vel egy havi 700 ezer forintos megbízási szerződést kötöttek.
- Az ország egy másik szegletéből érkező (korábban az Alföldön dolgozott) M. Sz. K. igaz csak két hónapig dolgozott a hivatalnak – de lényegesen többért, 960 ezer forintért adott gazdasági és jogi szaktanácsokat.
- Sz. H. Cs. megbízatása „kormányzati, önkormányzati koordinációs és működéssel kapcsolatos tanácsadói feladatok” ellátására szólt havi 400 ezer forintért.
- A legérdekesebb e körben Fakli István alkalmazása. Neki „a polgármester részére (…) az önkormányzat működésével és az alpolgármesteri feladatokkal kapcsolatos” tanácsadói teendői voltak 2022. november 30-ig havi 689 ezer forintért.
Fakli a baloldali szivárványkoalíció jelöltjeként indult az önkormányzati választáson 2019 őszén, de kikapott, ugyanakkor az összefogás, illetve az LMP színeiben külsős tagként bekerült a gazdasági, lakásügyi és turisztikai bizottságba. Ezt követően Szücsné Posztovics Ilona polgármester 2021 nyarán, a veszélyhelyzeti jogrend adta jogkörével élve összehívta az önkormányzati T-Szol Zrt. akkori igazgatóságát, és Fakli István ültette a testület élére. Állítólag közel egymilliós fizetésért, de ezt a Tűzfalcsoport nem tudja megerősíteni. Tatabánya képviselő-testülete viszont még az ősz folyamán visszahívta. A tanácsadói megbízás ezek szerint amolyan vigaszdíj lehetett a számára.
Végül érdemes még kiemelni Lévai Ferencet, aki havi 300 ezer forintért idősügyi kérdésekkel foglalkozik. A nyugdíjas Lévai alapításától tagja az MSZP-nek, előtte az MSZMP tagja, és 1987–89 között tatabányai párttitkár volt. Önkormányzati, megyei és országgyűlési képviselő is volt. Ami az utóbbit illeti, 2002-ben azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy négy év alatt mindössze négyszer szólalt fel. A 2019-es önkormányzati választás után helyet kapott a már említett T-Szol igazgatóságában, ezt követően lett tanácsadó.
Durván égeti a pénzt Facebookon Márki-Zay: tízszer annyit költ, mint a többi megyei jogú város polgármestere együtt
A jelek szerint Márki-Zay Péter képtelen kiheverni, hogy nemcsak miniszterelnök-jelöltként bukott hatalmasat, de megalázó vereséget szenvedett Lázár Jánostól is a 2022-es országgyűlési választáson. Ha vetünk egy pillantást a Facebookjára, a következőt látjuk: szeptemberben 23 hirdetést indított el (némelyiket több különböző beállítással, de ezeket most egybeszámoltuk) az oldalon. Ezek közül 16-ban kifejezetten politizál, olyan ügyekkel foglalkozik, amelyeknek Hódmezővásárhelyhez, a vásárhelyiek mindennapjaihoz kevés közük van. További két-három kiemelt posztja pedig finoman szólva véleményes.
Nézzünk néhány példát: kifogásolta a magyar űrprogramot, a Budapest Airport megvásárlását; gúnyolódott Rétvári Bencén és a honvédelmi miniszteren; támadta a munkásszállások és az akkumulátorgyárak építését; továbbá nekiment Lázár Jánosnak. Az építési és közlekedési minisztertől annyira eldobta az agya a gépszíjat, hogy hatféleképpen adta fel ugyanazt a hirdetést, és erre költötte az egész havi keretének negyedét, 48–54 ezer forintot.
Merthogy egyébként Márki-Zay Péter a Meta összesítése szerint 176–198 ezer forintot facebookozott el szeptemberben. A megyei jogú városok kilenc ellenzéki vezetője közül ő az abszolút rekorder. 2019. április 15. és 2023. szeptember 24. között 220 948 581 forintot költött. Igen, több mint 220 milliót! A legtöbbet saját magára. A Meta szerint Márki-Zayhoz a saját oldalán kívül további két „megnevezés” tartozik. Az egyik a Mindenki Magyarországa Mozgalom, amit szerény 182 647 forinttal tolt meg, valamint a kormanyvaltok.hu, aminek a reklámozásába viszont 108 308 453 forintot ölt, így az önfényezésre 112 452 151 forintja maradt.
A miskolci polgármester is megéri a pénzét
Kétes dicsőség, de azt elmondhatja magáról, hogy nincs még egy polgármester, aki egy ligában játszana vele. A megyei jogú városoknál, és a 2019. április 15-től 2023. szeptember 24-ig terjedő intervallumnál maradva csupán Veres Pál, Miskolc polgármestere ugrotta meg a 10 milliós álomhatárt. Ő viszont magára alig költött valamit, és 2020 márciusa óta nem volt kiemelt posztja.
A Meta szerint Veres számláján 14 202 778 forint van; 12 340 656 forintból a Függetlenek a Szinva Városáért Egyesületet promózta, a többi hirdetés (1 862 122 forint) „megnevezés nélkül” jelent meg. Az utóbbi kategóriában a COVID-dal kapcsolatos tájékoztatások és a politikus miskolci víziójáról szóló posztok egyaránt megtalálhatóak.
Az „1–5 milliós kategóriába” tartozik Péterffy Attila (Pécs, 4 830 368 forint), Szücsné Posztovics Ilona (Tatabánya, 1 151 227 forint) és Nemény András (Szombathely, 1 059 730 forint). Közülük Péterffy a legaktívabb, havi rendszerességgel ontja magából a termelési jelentéseket és a programajánlókat. Szeptemberben például 47–48,5 ezer forintot költött, és a hirdetési kerete 90 százalékát a saját oldalára fordította. Nemény júliusban, Szücsné tavaly márciusban vett utoljára hirdetést a Facebooktól. Míg azonban a szombathelyi polgármester szinte minden pénzt a mögötte álló Éljen Szombathely! Egyesület reklámozására fordított, tatabányai kollégája mindössze 155 ezer forintot tett bele a „Kormányváltás 2022” hirdetéseibe.
Forrás: Tűzfalcsoport; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS