Több pártnak is változott a támogatottsága, de közülük a Fideszé a legérdekesebb, mert a hosszú ideje tartó csökkenő tendencia megállt, sőt, enyhe emelkedést láthatunk – vezeti fel a novemberi pártpreferencia-mérését a ZRI Závecz Research Intézet. A kutatásból kiderült továbbá, hogy a DK továbbra is a legerősebb ellenzéki párt és egy százalékponttal tudták növelni támogatói körüket szeptemberhez képest.
Nincs miért aggódnia a kormánypártnak, mert magasan vezet a pártok között, sőt, a szeptemberi mérésekhez képest (akkor 30%-on állt) növelni tudta támogatottságát, hiszen most 32%-on áll. Ez körülbelül 2,6 millió embert jelent. A DK pedig 13-ról 14 százalékra nőtt, ami 1,1 millió embert jelent. A Jobbik és az MSZP 1–1 százalékot könyvelhet el, ám még ez a javított eredmény sem lenne elég számukra a parlamenti küszöb megugrásához: mindketten 4 százalékon állnak. A Mi Hazánk támogatottsága egy százalékponttal, 7-ről 6-ra csökkent, így ők a harmadikok a rangsorban. A Momentum 5 százalékon áll, a többi ellenzéki párt viszont meg sem közelíti a bejutási küszöböt. Az LMP 2-ről 3 százalékra javított, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) 4-ről 3-ra rontott, az egyszázalékos törpepártok között pedig a Párbeszéd és a Márki-Zay Péter nevével fémjelzett Mindenki Magyarországa Néppárt mellé felzárkózott a Jakab Péter-féle Nép Pártján is.
A bizonytalanok tábora jelentősen csökkent, hiszen szeptemberben 30 százalékon álltak, most már csak 25 százalékon.
Vidéken szeretik a Fideszt a legjobban
A Fidesz tábora vidéken emelkedett az elmúlt két hónapban: a megyeszékhelyeken 5, a kisebb városokban és a falvakban 3–3 százalékpontot. Budapesten viszont 4 százalékponttal csökkent a kormánypárt tábora a legutóbbi Závecz-féle mérés, azaz szeptember óta. A Fidesz a fővárosban is a legerősebb pártnak számít (24%-os támogatottság), de az ellenzék itt összességében meggyőző fölényben van: a DK 18, a Momentum 13, az MSZP 6, az LMP 5, a Jobbik és a Kutyapárt 4–4, a Párbeszéd 3 százalékos. A Mi Hazánk támogatottsága Budapesten 4 százalékos.
Forrás: Závecz Research; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS