Bár Hadházy Ákos azt állítja, hogy szünetelteti állatorvosi tevékenységét a saját cégében, a Magyar Állatorvosi Kamara nyilvántartása szerint pecsétje nincs az érvénytelenített pecsétek között, tehát azt bármikor használhatja – írja a Tűzfalcsoport legújabb bejegyzésében. A blog továbbá kitért arra is, hogy 2022-ben Hadházyt megilletett a cégből ötmillió forint osztalék, amit vagy felvett és nem vallotta be a vagyonnyilatkozatában, vagy nem vette fel és majd akkor nyúl hozzá, ha már nem lesz országgyűlési képviselő. Utóbbi esetében az összeg valóban nem jelentkezik jövedelemként a politikusnál, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy ez az eljárás is szembe megy az Országgyűlésről szóló törvény szellemiségével.
Hadházy Ákos cége nem először kerül figyelmünk középpontjába. Ennek oka elsősorban az, hogy a sorozatos botrányairól elhíresült politikus, bár már 2016 óta országgyűlési képviselő, továbbra is vezető tisztségviselő (pontosabban ügyvezető) az általa alapított Hadházy-Vet Korlátolt Felelősségű Társaságban.
A botránypolitikus a 2021-es vagyonnyilatkozatában még azt tüntette fel, hogy a cégéből származó nyereség 50 százaléka illeti meg, a 2022-es vagyonnyilatkozatában azonban már„díjazás nélküli” tevékenységről számolt be a gazdasági társasággal összefüggésben.
Szüneteltet vagy nem?
A botránypolitikus állítása szerint szünetelteti állatorvosi tevékenységét. Azonban a Magyar Állatorvosi Kamara által vezetett nyilvántartás szerint Hadházy Ákos pecsétszáma (2762) nem szerepel az érvénytelenített pecsétek között, tehát azt elméletileg bármikor használhatja.
Az iratokból kiderül, hogy a cég a 2022-ben 5 millió forint osztalék jóváhagyásáról döntött. Az osztalék (vagyis egy vállalat adott időszakban elért nyereségéből a részesedéssel rendelkező személyek számára nyújtott kifizetés), hacsak a létesítő okirat másként nem rendelkezik, főszabály szerint a három tulajdonos – tehát Hadházy Ákos, a politikus édesapja és felesége – között, törzsbetéteik arányában oszlik meg. Bár nincs rálátása a blognak a cég létesítő okiratára (és így a főszabálytól való esetleges eltérésekre), az ugyanakkor biztos, hogy a Polgári Törvénykönyv 3:88. § (2) bekezdése kógens, tehát eltérést nem engedő jelleggel rögzíti, hogy semmis a létesítő okirat azon rendelkezése, amely valamely tagot a nyereségből teljesen kizár.
A fentiekre figyelemmel két lehetőség áll fenn:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS