A Száhel-övezet egyetlen stabil állama Csád, a stabilitás exportőreként lehet rá tekinteni a régióban, biztonsága az egész térségben kiemelt jelenőségű, de Európa és Magyarország érdeke is – mondta a honvédelmi miniszter, miután megbeszélést folytatott csádi kollégájával kedden, Budapesten.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf hangsúlyozta: a veszélyek korát éljük, két kiemelten súlyos konfliktus is zajlik a környezetünkben, és ettől nem függetlenül olyan méretű és szervezettségű migránstömeg zúdul Európára, amely az európai országok és Magyarország cselekvését igényli. Hozzátette: minden, ami a Száhel-régióban történik, megjelenik Magyarország határain is, ezért van szükség arra, hogy Magyarország aktív szerepet vállaljon Csád stabilitásának megőrzésében. A kormány komplex támogatási csomagot nyújt Csádnak, amelynek részeként katonai missziót is küld az afrikai országba.
A miniszter hangsúlyozta: a kormány elszánt, hogy a problémákat azok keletkezési helyén oldják meg, ezért döntött úgy, hogy Magyarország aktív szerepet vállal Csád stabilitásának megőrzésében; ennek érdekében egy komplex támogató csomag részeként kétszáz katonából álló missziót is küld az afrikai országba. Hozzátette: az Országgyűlés támogatta a csádi katonai missziót, amely kiképzési, mentorálási feladatokkal támogatja a csádi hadsereget a terrorizmus elleni küzdelemben és ezen keresztül az illegális migráció csökkentésében.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte: a Magyar Honvédség számos külföldi misszióban vett már részt, most először azonban önállóan, a csádi haderővel együttműködve dolgoznak majd a katonák. Jelezte: a misszió katonai tervezése már megtörtént, kezdetben a különleges műveleti dandárra fognak támaszkodni, majd más csapattesteket is bevonnak a műveletbe. A honvédek részvétele önkéntes lesz a misszióban, az eszközöket tekintve pedig – a dandár légi képességére támaszkodva – helikopterek kitelepülését is tervezik. Szalay-Bobrovniczky Kristóf bejelentette azt is, hogy Magyarország az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként kiemelt figyelmet fordít majd a Száhel-övezetben történő európai uniós szerepvállalásra.
Dago Yacoub, a Csádi Köztársaság nemzetvédelmi minisztere kiemelte: országának nagyon sok kihívással kell megküzdenie, és ehhez szüksége van az Európai Unió, Magyarország és Afrika segítségére is. Véleménye szerint Csád és Magyarország együttműködése kulcsfontosságú a béke megteremtésében. Elmondta: a szudáni válság hatására kevesebb mint hat hónap alatt egymillió menekült érkezett az országba, de fenyegeti a terrorizmus az országot Líbia, Nigéria, Mali és Kamerun felől is. Hozzátette: a válságok kihatnak az illegális bevándorlásra és migrációra is, sokan indulnak el Európa irányába, így az országnak az illegális migráció és emberkereskedelem ellen is fel kell vennie a harcot. Szólt arról is: nagyon sok, Európába tartó migráns megáll Csádban, hogy az ország aranybányáiban, rabszolgamunkával annyi pénzt tudjon szerezni, amennyivel tovább tudják folytatni útjukat Európába. Kiemelte: mindaz, ami a Száhel-övezetben történik, kihat a világ békéjére is, így szükségük van az Európai Unió, Magyarország és Afrika segítségére is, hogy meg tudjanak küzdeni a kihívásokkal, a terrorizmussal, a csempészettel és az illegális migrációval. Úgy vélte, Csád és Magyarország együttműködése kulcsfontosságú a béke megteremtésében. A két miniszter a sajtótájékoztató előtt aláírta a katonai együttműködésről szóló megállapodást.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS