Minimum 215 millió adag fel nem használt COVID-19 oltóanyagot semmisítettek meg eddig az uniós országok, és a kényszerű készletkidobás miatt az európai adófizetőket 4 milliárd euró kár érte. Legalábbis ez következik a Politico összegzéséből, és az idézett írás szerint a kár ennél valószínűleg nagyobb lehet.
Mint ismeretes, az első koronavírus elleni védőoltás 2020 végi jóváhagyása után az európai országok megrendeltek 1,5 milliárd adag oltóanyagot a gyógyszergyártóktól. Ennek legnagyobb részét az 1,1 milliárd adagos BioNTech/Pfizert vakcina adta, és ezek közül sok ma már a kontinens szemétlerakóiban hever – írja a Politico.
A rendelkezésre álló adatokon alapuló számítások azt mutatják, hogy az uniós országok lakosonként átlagosan 0,7 oltóanyagot dobtak ki. E téren Észtország áll az élen, ahol lakosonként egynél több adag ment a kukába, majd Németország következik a sorban. A háttérben az áll, hogy az országok a járvány lecsengése után is kötelezve voltak a vakcina vásárlására, és a logisztikai problémák meghiúsították a felesleges adagok harmadik országokba történő szállítását. A Politico szerint a következmények nem csak pénzügyiek.
A Pfizer-szerződés megtárgyalásának mikéntjéről Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke továbbra is hallgat. Annak idején a New York Times arról írt, hogy a szerződéskötés előtt sms-eket küldtek és hívták egymást a Pfizer elnökével, Albert Bourlával.
Ursula von der Leyen egy hónapon keresztül csevegett SMS-ek és telefonhívások formájában a Pfizer vezérével, mielőtt az Európai Unió megrendelt 1,8 milliárd adag vakcinát a cégtől. Az üzenetváltások tartalmáról azonban semmit nem tudhat meg a nyilvánosság, ugyanis a brüsszeli bürokrácia addig maszatolt az ügyekben, míg végül teljesen el nem kenték a saját felelősségüket. Ez persze nem befolyásolja őket abban, hogy jogállamiságról papoljanak számunkra.
1,8 milliárd vakcina a 448 milliós EU-nak. Vagyis fejenként 4 vakcina, csak Pfizerből. Szerencsére ez nem túlzó mennyiség a Bizottság szerint. Hogy is lenne, ha a testület fejének, Ursula von der Leyennek a férje épp az érintett cégnél dolgozik.
Ismert, Magyarország nem kért a feleslegesen rendelt vakcinákból, amiért a cég beperelte hazánkat. A Politico értesülése szerint az Európai Bizottság is megszólalt a magyar kormány és a Pfizer közti jogi vita kapcsán. A bizottság cáfolja az Orbán-kormány állításait azzal kapcsolatban, hogy feleslegesen nagy mennyiségű vakcinát rendelt meg, és ezt később rákényszerítette a tagállamokra. A Pfizer szerint a magyar kormány jelenleg hárommillió vakcina értékével, azaz 60 millió euróval tartozik. Eddig a hír. Ami azután jött, az viszont egyszerre felháborító és elkeserítő: a bizottsági szóvivő, Stefan De Keersmaecker faarcal bemondta, hogy az Európai Bizottság nem vásárolt közvetlenül Covid–19 elleni oltóanyagot, hanem a tagállamokkal való konzultációk eredményeként kötött keretszerződéseket a gyógyszercégekkel. És akkor mi van az SMS-ekkel?
Forrás: Politico/Ripost, Fotó:MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Facebook
Twitter
YouTube
RSS