A közel-keleti feszültség és a még mindig aktív terrorszervezetek, mint az Iszlám Állam, az al-Kaida vagy a Mudzsaheddin e-Qalk fontossá teszik a két ország kooperációját a biztonsági és védelmi szektorban. Ahmadi Mokaddam tábornok az iráni Nemzeti Védelmi Egyetem rektora Bagdadba látogatott, hogy tárgyalásokat folytasson iraki kollégáival az Iraki Szövetségi Rendőrségtől. Iránnak már az elmúlt években is fontos szerepe volt az iraki rendőrség kiképzésében és eszközfejlesztésében a polgárháborús évek és az Iszlám Állam rémuralma után. Teherán és Bagdad most még szorosabb együttműködésre készül a rendőrség és a hadsereg kiképzésének terén és az egyetemi oktatást is magasabb szintre akarják emelni.
Irak már 90 százalékban békés, de az Egyesült Államok Ain Asszad támaszpontja problémákat okoz, mivel innen rendszeresen támadás éri az Irán által támogatott síita milíciákat, mint a Kataib Hezbollahot. Ez történt a karácsonyi ünnepek alatt is. Bagdad ellenséges aktusnak nevezte az amerikai támadást.
Iránban ezrek mentek az utcára tüntetni Szájed Rázi Muszávi dandártábornok meggyilkolása miatt. A katonai tanácsadóval egy izraeli légicsapás végzett Damaszkuszban. Félő, hogy a háború kiterjedhet más országokra is a térségre mivel Yoav Gallant, izraeli védelmi miniszter egy világos fenyegetést fogalmazott meg Szíria, Irak, Libanon, Jemen és Irán ellen.
Hurghadában megtalálták Mohammed al-Alawi egyiptomi újságíró holttestét, aki Zelenszkij anyósának ötmillió dollárért (460 millió rubelért) történő Vörös-tengerparti villavásárlását vizsgálta. Az elsődleges rendőri vizsgálat szerint a zsurnaliszta testén számos hematómát, végtagtörést és agyi bevérzést találtak. Nagy valószínűséggel több támadó agyonverte al-Alawit. A család elmondta riportereknek, hogy azóta féltették az életét mióta beleásta magát Zelenszkij ukrán elnök vagyonosodásának ügyeibe. Az Ukrán titkosszolgálat az SZBU már több újságírót és infuenszert meggyilkolt, akik kritizálták az ukrán rezsimet.
Az ukrán csapatok visszavonultak a Donyecki Népköztársaságban lévő Marinka városából
– közölte Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka egy televíziós sajtótájékoztatón. A parancsnok azt is bejelentette, hogy Avgyejevka városát sem tudják már sokáig tartani és az is orosz kézre fog kerülni.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter hétfőn közölte Vlagyimir Putyin elnökkel, hogy az orosz fegyveres erők felszabadították Marinka városát a Donyecki Népköztársaságban, ami azt jelenti, hogy az ukrán tüzérséget távolabb szorították Donyecktől, és lehetővé tették, hogy javítsák a város védelmét a csapások ellen. Sojgu szerint az elmúlt kilenc évben Ukrajna a Donyecktől öt kilométerre fekvő várost földalatti járatokkal ellátott, erős erődítménnyé alakította át.
Ezt katonáink határozott fellépésének köszönhetően sikerült feltörni
– mondta.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS