Egy az Iszlám Államhoz köthető „telegram”-profilon jelentette be a szunnita terrorszervezet, hogy két öngyilkos merénylőjük robbantotta fel magát Kermanban. A dél-iráni város temetőjében éppen Kasszám Szolejmáni dandártábornoknak a halálára emlékeztek, mert pont négy éve, hogy megölte egy amerikai drón, amikor a robbantások bekövetkeztek. Az Iszlám Állam, más néven a Kalifátus vagy Daesh esküdt ellensége a síita Iránnak, mivel az iráni hadsereg és a Forradalmi Gárda, a Szepah Paszdaran, nagyon komoly szerepet játszott Irakban és Szíriában az Iszlám Állam elleni harcban, amely a Kalifátus megszűnéséhez vezetett.
Száz százalékban nem lehet biztosnak lenni a hírben, mivel az Iszlám Állam előszeretettel vállal merényleteket magára, még akkor is, ha nincs közvetlen kapcsolatuk a támadóval, illetve az esettel. Az Iszlám Állam egykor hatalmas területet birtokolt Irakban és Szíriában. Fénykorában 12 millió ember élt a Kalifátus területén és a szíriai Rakka volt a fővárosuk. Most már csak kisebb zárványaik vannak Észak-Irakban és Észak-Kelet Szíriában. Vannak más terrorszervezetek, amelyek hűséget esküdtek az Iszlám Államnak pl., a nigériai Boko Haram vagy a szomáliai al-Shebab. Az Iszlám Államnak van egy másik ága is az Iszlám Állam-Korashan-Tartomány, ez a csoport a pakisztáni tálibokból (Tehrik-e Taliban) alakult 2014-ben. Ez a csoport rendszeresen támadja az afgán tálibokat és az afgán síita hazara kisebbséget. Hasonlóan, mint az eredeti Kalifátus ellenségnek tekintik a síitákat.
Az Egyesült Államok csapást mért az Irán által támogatott Katib Hezbollah (Népi Mozgósítási Front) síita milíciára Bagdadban és megölte két vezetőjüket. Az USA szerint ez egy önvédelmi aktus volt, mivel a milícia folyamatosan támadta az amerikai Ain el Asszad bázisukat. Al Szudáni iraki elnök összehívta az ország biztonsági tanácsát az ügyben. Az iraki kormány egyáltalán nem boldog az amerikai jelenlét miatt, mivel ez destabilizálja az államot.
Tovább folytatódnak a harcok a Gázai-övezet déli részén. Az izraeli hadsereg uralni akarja Rafah környékét is, amely Egyiptommal határos. Így akarják meggátolni, hogy a még intakt csempészalagutakon fegyverek és lőszerutánpótlás érkezhessen a Hamászhoz. Továbbra is nagyon magas a civil áldozatok száma. Az amerikai figyelmeztetés ellenére folyamatosak a támadások a menekülttáborok és a civil lakóövezetek ellen is. Az elmúlt 24 órában 125 személy vesztette életét és 318 megsérült, így már 22.000 felett van a polgári áldozatok száma. Az USA nem támogatja izraeli politikusok terveit, amely szerint ki kell telepíteni a palesztinokat a Gázai-övezetből. Két miniszter, Itamar Ben-Gvir és Bezalel Smotrich, szorgalmazza a tervet, hogy ismét izraeli telepek legyenek az övezetbe és hogy „motiválni” kell a palesztinokat, hogy költözzenek át a szomszédos arab államokba például Egyiptomba és Jordániába. Matthew Miller az Egyesült Államok külügyi szóvivője ezt felelőtlen gyűlöletkeltésnek nevezte. Ilyen erős szavakat még nem alkalmaztak washingtoni hivatalnokok Izrael ellen.
Nyilvánvaló az Arab Liga is komolyan ellenállna a tervnek, hogy 2,2 millió embert elüldözzenek ősi palesztin területről. A német kormány kissé cizelláltabban fogalmazott és „nem konstruktív ötletnek” titulálta a politikusok terveit. Ben-Gvir visszautasította az USA kritikáját és azt mondta, hogy azt teszik majd, ami Izraelnek a legjobb. Ariel Sharon izraeli miniszterelnök 2005-ben szüntette meg az izraeli telepeket a Gázai-övezetben. Ezzel a lépésével magára haragította a radikális zsidó telepeseket, akik nem akarták az övezetet elhagyni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS