Civilek elleni célzott támadásokkal és népirtással vádolta Izraelt a Nemzetközi Bíróságon (ICJ) a Dél-afrikai Köztársaság. A kétnaposra tervezett tárgyalás csütörtöki napján Dél-Afrika érveit, pénteken pedig Izrael válaszát – szintén háromórás ülés keretében – hallgatja meg a bíróság. Helyszíni beszámolók szerint az eljárás megkezdésének napján Izraelt támogató tiltakozók és palesztinbarát tüntetők is gyülekeztek Hágában. A helyzet azért érdekes, mivel a jogi megfogalmazása a népirtásnak a második világháború után született meg a nácik rémtetteire válaszul. A pretoriai kormánynak ma nem is kell konkrét bizonyítékokat felmutatni, hanem elég, ha a népirtás gyanúját alátámasztják a civil áldozatok magas számával. Hasonló váddal már az ENSZ is illette Izraelt, mivel a 23.000 halott civil és az 59.000 sérült rendkívül magas szám egy ilyen rövid ideje dúló fegyveres konfliktusban.
Izrael elhúzódó bombázásai már több mint 23 ezer ember halálát okozták a kis területű, sűrűn lakott övezetben a gázai egészségügyi hatóságok szerint, a palesztinoknak Gázában izraeli fegyverekkel, légi és szárazföldi támadással kell szembe nézniük. Az éhhalál és a betegségek közvetlen veszélyének vannak kitéve városaik lerombolása miatt, Izrael korlátozottan engedi be a segélyeket, melyeket a bombázások miatt lehetetlen szétosztani. Tekintettel Dél-Afrikának az apartheiddel, a gyarmatosítással és rasszizmussal összefonódott történelmére, a Gázában történtekkel kapcsolatban sok dél-afrikai tud azonosulni azzal, hogy milyen, amikor egy etnikai csoportot leigáznak – minderről Adila Hassim dél-afrikai ügyvéd beszélt újságíróknak csütörtökön. A Nemzetközi Bíróságon azokkal a kijelentésekkel is foglalkoznak majd, melyeket két izraeli miniszter fogalmazott meg óriási felháborodást váltva ki. Szerintük ugyanis el kell üldözni a palesztinokat a Gázai-övezetből és maximum százezer arab maradhatna ott munkaerőnek. Izrael természetesen az összes vádat visszautasította. A külügyminisztérium álláspontja szerint háború dúl Izrael és a Hamász között, a magas áldozati számokért pedig egyedül a terrorszervezet felelős.
Az Egyesült Államok támogatja, hogy kézzelfogható intézkedéseket tegyenek annak érdekében, hogy létrejöhessen egy palesztin állam – erősítette meg Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán Rámalláhban, Mahmúd Abbász palesztin elnökkel folytatott megbeszélésén. Izrael ezt az ötletet kategorikusan elutasítja. Blinken ragaszkodott ahhoz, hogy minden olyan palesztin adót, amelyet Izrael szed be, juttassanak el a Palesztin Nemzeti Hatóságnak a korábbi megállapodásokkal összhangban. Ez fontos lenne, mivel Ciszjordánia gazdasága nagyon megszenvedi a háborút. A legtöbb üzlet hónapok óta zárva, a farmerek nem tudják eladni terményeiket izraeli piacokon, az üzemekbe nem érkezik nyersanyag és rengeteg család küzd a mindennapi megélhetésért.
Az ukránoknak szinte elfogyott az összes légelhárító rakétájuk, mivel karácsony óta az Oroszországi Föderáció több, mint 500 rakétát lőtt ki az országra. Az USA a republikánus szenátorok blokkolása miatt nem tud több pénzt biztosítani Kijevnek fegyvervásárlásra. A Patriot légelhárító rakéták darabja 2-4,1 millió dollárig terjed. Zelenszkij ukrán elnök most a Baltikum államait látogatja meg és igyekszik pénzt, valamint fegyvereket kalapozni Lettországban, Litvániában és Észtországban. Litvánia már bejelentette, hogy 200 millió dollárt ad Kijevnek.
A külföldön élő ukránoknak egy nemrég elfogadott kormányrendelet értelmében be kell jelentkezniük a katonai szolgálatra – közölte az Egyesült Királyságban működő ukrán konzulátus. A szerdán kiadott közleményben kifejtette, hogy az utasítás az országban tartózkodó ukránok számos megkeresésére válaszul született. Az új szabályok szerint az ukrán állampolgároknak “három hónapnál hosszabb ideig tartó Ukrajnán kívüli tartózkodás esetén” kell jelentkezniük a katonai szolgálatra – közölte a konzulátus. Az újonnan érkezőknek a Nagy-Britanniába való belépést követő egy héten belül meg kell jelenniük az ukrán diplomáciai intézményekben – tették hozzá.
Az ukrán katonák kiképzésének koordinálásáért felelős német tiszt azt nyilatkozta a sajtónak, hogy az ukrán frontkatonák jó része civil és alig rendelkeznek katonai alapismeretekkel. Ezzel szemben az ukrán sajtó azt írta, hogy a NATO-tagországok által nyújtott kiképzés nagyon gyenge és nem sokat ért a harcokban. Az ukrán vezetés szerint az oroszoknak azért sikerült sok Leopard páncélost megsemmisíteni, mert a kezelőszemélyzet nem kapta meg a megfelelő kiképzést.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS