A Fidesz és a KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja írásbeli kérdéssel fordult az Európai Bizottsághoz, amiben felhívja a figyelmét a Tusk-kormány a jogállamiságot lábbal tipró lengyelországi intézkedéseire. A tény, hogy az Európai Bizottság mélyen hallgat a témában, az a kettős mérce alkalmazását jelenti a Bizottság részéről. Mindannyian könnyen elképzelhetjük, mi lenne akkor, milyen lépéseket kezdeményezett volna azonnal Jourová biztos, ha mindez Budapesten történt volna, Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt.
A közleményben a képviselőcsoport rávilágít, hogy december 20-án az új lengyel kormány erőszakkal átvette a lengyel közmédia feletti irányítást. A lengyel alkotmányt és törvényeket súlyosan sértő módon kirúgták a közmédia vezetőségét, és a saját embereiket nevezték ki. Majd verőembereket küldtek a köztévé székházába, fizikai erőszakot alkalmaztak az alkalmazottak eltávolítására, és beszüntették az egyik televíziós csatorna műsorsugárzását.
Majd felróják, hogy az Európai Bizottság, amely az elmúlt években harciasan kérte számon a jogállamiság és a sajtószabadság érvényesülését Magyarország esetében, most teljes hallgatásba burkolózik. Ez a hallgatás arra utal, hogy az Európai Bizottság kettős mércét alkalmaz a jogállamisági kérdésekben. Mindannyian könnyen elképzelhetjük, mi lenne akkor, ha mindez Budapesten történt volna, Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt.
A helyzet megértése érdekében a képviselőcsoport az alábbi kérdéseket tette fel a bizottságnak:
- Úgy gondolják-e, hogy a közmédia tagállami jogszabályok megkerülésével történő, erőszakos átvétele összeegyeztethető a jogállamiság elvével, és tiszteletben tartja a médiaszabadság és médiapluralizmus elvét?
- Hogyan fogják biztosítani, hogy a jogállamiság tiszteletben tartását azonos mércével mérjék minden tagállam esetében, függetlenül azok kormányaitól és azok politikai álláspontjától?
Az Európai Bizottsághoz címzett írásbeli képviselői kérdés megválaszolására – az EP elnökének formai jóváhagyását követő – elküldés után sürgősségi kérdés esetén három, egyéb esetben hat hét áll rendelkezésre -hívták fel végül a figyelmet.
Forrás: közlemény, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS