A 2019-es önkormányzati választásokon a fővárosban több kerületben is meglepő eredmény született. A dollárokkal kitömött ellenzéki összefogás jelöltjeinek győzelme azonban nem a véletlen műve volt, hanem jelentős mozgósítás állt mögötte. A PestiSrácok.hu már a választás előtti hónapban megkongatta a vészharangot: Budapest sorsát az ott élő külföldiek dönthetik el. Arra is felhívtuk a figyelmet, hogy Niedermüller Péter és Berg Dániel vezényletével hergelik őket a kormány és aZOrbán ellen. Most is a már bevált forgatókönyv alapján tuningolják az ellenzéki pártok jelöltjeinek táborát külföldi szavazatokkal – és üres ígéretekkel. Képzeljék, az V. és a VI. kerületben minden ötödik választópolgár, aki az önkormányzati névjegyzékben szerepel, az EP-választáséban már nem. S hogy miért érdekes mindez? Nézzük, miről is van szó.
Minden lehetséges eszközt megragadnak az ellenzék titánjai, akik turbófokozatra kapcsolva készülődnek az önkormányzati választásra. Mint arról tegnap beszámoltunk: Józsefvárosban a Soros-szervezetekhez több szállal is kötődő Udvarhelyi Tessza és Rádai Dániel alpolgármester kezdett toborzókampányba, hogy minél több külföldit állítsanak Pikó szavazótáborába. Természetesen nem ezzel a gondolattal hirdették meg a lakossági fórumot, ami mint mindig, most is cukormázzal leöntött jókora kamusüti volt, amit rendszerint meg is esznek azok a kerületben élő nem magyar állampolgárok, akiket a jótékonyság égisze alatt minden lehetséges módon és eszközzel akarnak segíteni a kerületi vezetői – és motiválni arra, hogy bizony rájuk kellene szavazni, ha nem akarnak mini Putyin-államot. Mert nyilván az lenne, a gonoszdiktátorkormánypártiak miatt. A liberális buborékban élő külföldiek számára nyilván ez nem lenne túl jó, mert mint tudjuk, a magyar kormány náci, fasiszta, antiszemita, rasszista, kirekesztő, meg jogtipró vagy ezek összessége. Akkor is, ha nem.
Mint 2019-ben portálunk elsőként hívta fel a figyelmet – akkor még mindenféle visszhang nélkül –a főváros sorsát az a kilencvenezer külföldi döntheti el, akiket Niedermüller Péter későbbi polgármester, Berg Dániel és Szabó Rebeka exférje, a francia kommunista agitátor, Vincent Liegey hergelt a kormány ellen – és buzdította őket a szavazásra. Most is ugyanez és ugyanúgy zajlik a VIII. kerületben, ahogyan öt évvel ezelőtt, persze többször gondosan hangsúlyozzák, hogy a külföldieket tömörítő programok politikamentesek. Naná!
A lakossági fórumként meghirdetett programokon csak külföldiek vehetnek részt, külön érdekesség, hogy a rendezvényről a Telex számolt be részletesen (esetleg promóciós céllal..?), csakúgy, mint a Magyarországon élő külföldiek számáról is a portál készített részletes összefoglalót – ebből merítettünk néhány gondolatmorzsát mi is.
Magyarországon a 2022-es népszámlálás alapján 217 945 külföldi állampolgár él, ebből 98 262-en a fővárosban, a többi 119 683 ember pedig valamilyen vidéki településen, de az is megállapítható, hogy Budapest két kerületében már majdnem minden negyedik lakó külföldi. A portál szerint a belvárosi kerületekben a legnagyobb a külföldi állampolgárok aránya, amit arra vezetnek vissza, hogy “a nagyvárosok belseje általában úgynevezett CBD-vé (Central Business District) válik az ott megtelepedő (általában pénzügyi) szolgáltatói és gazdasági centrumfoglalkozások sűrűsödése következtében.” Ez a metropoliszok belvárosában lévő korábbi lakófunkció eltűnéséhez és a helyi társadalom nemzetközivé válásához vezet – állítják, hozzátéve: ez magyarázza azt, hogy az V. és a VI. kerületben együttvéve a magyarok száma 2001 és 2022 között 27 ezerrel csökkent, míg a külföldi állampolgároké 11 ezerrel növekedett.
Itt halkan jegyeznénk meg, hogy a Telex magyarázata némiképpen átlátszó, pláne az önkormányzati kampány kezdetekor. Mert nyilván nem tudatos és nyilván teljesen véletlenszerű az ellenzéki kerületekben megnövekedett külföldi állampolgárok száma, ami nyilván a centrumfoglalkozások sűrűsödése miatt van…
Felmerülhet kérdésként, vajon miért is foglalkozunk ennyit a fővárosban élő külföldiek számával?
Fontos tudni, hogy az önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásán választójoga van minden, Magyarország területén lakóhellyel bíró nagykorú európai uniós állampolgárnak, és aktív választójoguk van a harmadik országból érkezett, menekültként elismert vagy huzamos tartózkodási jogosultságú nagykorú személyeknek is. Így az önkormányzati választáson külföldiek is szavazhatnak, ha életvitelszerűen az adott hazai településen élnek.
Az önkormányzati és az európai parlamenti választás névjegyzékében szereplők létszámának összevetésével már körvonalazódik, hogy mennyien járulhatnak az urnához közülük. Ahhoz ugyanis, hogy egy EU-s állampolgár Magyarországon adja le az európai parlamenti választásra a szavazatát, regisztrálnia szükséges (amit vélhetően még nem tettek meg az öt hónap múlva esedékes választásra), viszont a Political Capital és a TASZ bejelentése után a Nemzeti Választási Iroda heti rendszerességgel közzéteszi a településszintű névjegyzéki adatokat. A két névjegyzék különbségét ábrázolva a külföldiek arányával való hasonlóság látványos. Az V. és a VI. kerületben minden ötödik választópolgár, aki az önkormányzati névjegyzékben szerepel, az EP-választáséban már nem.
A két névjegyzék közötti különbség és a külföldiek arányának hasonló térbeli eloszlása a fővároson kívüli területeken is rendkívüli hasonlóságokat mutat.
A legnagyobb értéket mindkét esetben Rajkán vette észre a Telex, a lap azt írja, hogy a településen “már tavaly augusztusban pletykáltak olyasmit, hogy egy Szlovákiából beköltöző is indulna a polgármesteri székért a településen”, és rajta kívül a település lakosságának közel 80 százaléka hasonló hátterű. A Balatontól délnyugatra fekvő településeken sem ritka a 20-30 százalékos arány. Ez nyilván nem jelenti azt, hogy a külföldiek döntenek majd egy-egy települési polgármesteri székről, de minél többen vannak, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a helyi közéletbe is bekapcsolódnak, netán politikai szerepet vállalnak egyéni képviselőként – hívja fel a figyelmet a Telex.
A portál arra is kitér, hogy két fontos tényezőt nem tudnak ahhoz, hogy a külföldiek választásra gyakorolt hatását kimutassák. Egyrészt, hogy a választásra jogosultak közül mennyi a külföldi, a népszámlálás és a választási névjegyzék nem feleltethető meg egymásnak, ugyanis előbbiben a választási névjegyzékben nem szereplők is megjelennek. Másrészt nem ismerjük a külföldiek választási hajlandóságának mértékét. Utóbbi a nyelvi akadályok és a helyi politikába való szerényebb bevonódás miatt vélhetően jóval alacsonyabb, mint a magyaroké. Nos, ehhez kellenek az olyan rendezvények, mint amit csütörtökön Józsefvárosban tartott Pikó és szabadcsapata, vagy mint amit korábban Niedermüller Péter és Berg Dániel…akik a migránsok betelepítését is remek ötletnek tartják. Emlékezetes: az erzsébetvárosi polgármester a PestiSrácoknak korábban úgy fogalmazott: ő bizony még a határkerítést is lebontaná.
És efelől szemernyi kétségünk sincs…
“Kell még valamit mondanom, Ildikó?”
Forrás: Telex.hu, fotó: Képkivágás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS