Nem csak adónyomozók számára érdekes cég a Sunstrike Hungary Kft., hanem a bonyolult krimiket szeretők számára is. A cég működése, illetve nem működése ugyanis intézkedések sorát hozta maga után. A tulajdonos üzletrészét lefoglalták, majd az adóhatóság végrehajtást rendelt el ellene adótartozások miatt. Az ATV-t üzemeltető társaság pedig felszámolást kezdeményez ellene. Mindez néhány hónap alatt. Az Amnesty International Magyarország igazgatójának, Vig Dávidnak a többszázmilliós számlaügybe keveredett testvére a tulajdonos a Sunstrike-ban is. Papíron, mert hogy lefoglalták a tulajdonrészét.
Dagad a botrány Vig Mór körül, újabb cégéről derült ki, hogy akár milliárdos pénzügyi umbuldáknak lehetett részese. A Sunstrike Hungary Kft. fő tevékenysége a film-, videó-, televízióműsor-gyártás. Tulajdonosa 2020 szeptember 29-től egy személyben Vig Mór. Aki egyfelől arról ismert, hogy az Amnesty International Magyarország igazgatójának, Vig Dávidnak a testvére, a családi cégben mindketten kültagok. Másfelől Mórt tavaly november 28-án a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adónyomozói elfogták, december elején pedig a nyomozási bíró letartóztatta.
A megalapozott gyanú szerint Vig Mór többszázmillió forintnyi hamis számlát fogadott be egyik cégébe, ezzel elkövetve a különösen nagy értékre elkövetett adócsalást.
Nagyítóval nézik át az adónyomozók Vig Mór cégeit
Az adónyomozók természetesen górcső alá vették Vig Mór összes cégét, beleértve a megszüntetett, felszámolt, kényszertörölt, vagy éppen átalakult cégét is.
Így jutottak el odáig, hogy a Sunstrike bankszámláin óriási pénzmozgásra figyeltek fel. Az atv.hu úgy értesült: az adónyomozók vizsgálják, hogy az A-HÍD Zrt. számlájáról 2020. novembere és 2022. júliusa között átutaltak-e 1,4 milliárd forintot a Sunstrike Hungary Kft. számlájára. Azt is vizsgálják, hogy ezután a kft-től továbbutaltak-e 900 millió forintot Vig Mór magánszámlájára, illetve ügyvédi letéti számlájára.
Ez utóbbi már azért lehet érdekes, mivel Vig Mórt 2022 elején egy másik bűncselekmény elkövetése miatt bíróság tiltotta el az ügyvédi foglalkozástól. A kamara törölte is tagjai sorából. Az eltiltás után ha utalás történt az ügyvédi számlájára és azt készpénzben Vig ki is vette, sikkasztást követhetett el.
Hogy keveredett Vig Mór a Lánchíd-felújításába?
Fontos tisztázni, Vig Mór személyesen nem kötődik a Lánchíd-felújításához. Legalább is jelenlegi ismereteink szerint. A cége, a Sunstrike Hungary Kft. szerződéses kapcsolatban állt a Lánchíd felújítójával, az A-HÍD Zrt-vel. Maga az építőcég ismerte ezt el a Pesti Srácoknak, majd az ATV-nek is.
A PS-nek reagálva a Vig Mór-féle céggel való kapcsolatukról azt közölték „nem kivitelezésre vonatkozó és nem kivitelezéshez kapcsolódó” szerződés volt. Azt azonban nem árulták el, hogy pontosan milyen jellegű együttműködés zajlott köztük, valamint a számlagyárral lebukott ügyvéd cége között.
Érdemes ideidézni az ATV-nek adott válaszukat.
„Az A-Híd Zrt.-nek nem kivitelezésre vonatkozó és nem kivitelezéshez kapcsolódó szerződése volt az eljárás alatt álló céggel, az nem kapcsolódott közbeszerzésen elnyert projekthez, így értelemszerűen a Lánchíd felújításához sem.
A szerződések teljesítését az A-Híd Zrt. felé igazolták, a kiállított számlák ellenértéke kizárólag az eljárás alatt álló cég számlájára került utalásra.
Külső cégek gazdálkodására, kapcsolatrendszerére és egyéb működésére a teljesítésen túl az A-Híd Zrt-nek semmilyen rálátása és ráhatása nincs.
Adatszolgáltatóként a hatósági eljárás egyéb részleteit (okát, résztvevőit, helyszíneit stb.) nem ismerjük, de mi is megdöbbenve olvassuk az arról szóló sajtóhíreket, így azt is, hogy a hatósági eljárással érintett cég az ATV-vel beszállítói kapcsolatban állva az ATV-nek is kárt okozott.
Hangsúlyozzuk, hogy az A-Híd Zrt. nem alanya a hatósági eljárásnak, csak a külső cégekkel kapcsolatos adatokat szolgáltatott a NAV felé. Az A-Híd Zrt., mint minden nagyvállalat, több ezer külső céggel állt, illetve áll kapcsolatban, és nem ez az első eset, hogy a hatóságok információkat kértek tőlünk. Ahogyan az eddigiekben, ebben az esetben is maradéktalanul eleget tettünk az adatszolgáltatási kötelezettségeinknek, a jogszabályokat mindenben betartva működünk, és természetesen a későbbiekben is együttműködünk a hatósággal.”
Amennyiben beigazolódik, hogy összesen 1,4 milliárd forint mozgott a két cég között, nehezen képzelhető el – bár nem is zárható ki -, hogy valamiféle reklámgyártás, vagy éppen médiavásárlási szándék állhatott e mögött.
Vig Mór ugyanis egy üzleti tárgyaláson azt mondta a Sunstrike-ról: médiavásárlással foglalkozó reklámügynökség, tv- és rádióreklámokat gyárt.
Egyébként az ATV-nek éppen ezen a téren akadtak gondjai Vig Mór cégével. Erről ezt közölte az ATV.
“A Sunstrike Hungary Kft. beszállítóként az ATV-nek is kárt okozott egy, a Sunstrike által leszállítani vállalt sorozat gyártása során végrehajtott szerződésszegéssel. Az ATV emiatt felszámolási eljárást kezdeményezett a Sunstrike-kal szemben és további információk rendelkezésre állása esetén egyéb jogi lépések megtételére is sor kerülhet az ügyben.”
Miről árulkodik Vig Mór Sunstrike Kft-jének cégbejegyzése?
Az ATV említette felszámolási eljárásnak egyelőre nincs nyoma a cégbejegyzésben. Van azonban más, bűnügyileg érdekes megjegyzés.
Vig Mór vagyoni részesedését 2023. szeptember 18-án, 007.V.0823/2023 végrehajtási ügy szám alapján dr. Balla Zoltán végrehajtó lefoglalta.
Ugyanakkor 2024. január 15-én, a 2912699464 végrehajtási ügyszámon a NAV Észak-budapesti Adó- és Vámigazgatósága Követeléskezelési Osztály 3. elrendelte a végrehajtást a cég ellen. Nyilvánvalóan adótartozás miatt.
A Sunstrike vezető tisztségviselője, R. David Arje koppenhágai, magyarországi kézbesítési megbízottja a Büro Cégkezelő Kft.
A Büro Vig Mór bizalmasáé. A cég székhelye a Vig-család tulajdona. Az üzlethelyiséget a családi cég, a Help-Me Bt. tulajdonolja, amelyben az eltiltott ügyvéd, Vig Mór mellett testvére, az Amnesty-vezér Vig Dávid is kültag. A családi cég 2005 januárjában jutott hozzá az ingatlanhoz, azt akkoriban az MSZP-s Horváth Csaba által irányított II. kerületi önkormányzattól vették meg.
A Büro Cégkezelő Kft.-t első ránézésre csupán annyi köti Vig Mórhoz, hogy a jogász számos vállalkozását ide, a II. kerületi Keleti Károly utca 48. szám alá jegyezték be. Az Opten cégadatbázisban Vig nevével összefüggésben 17 társaság található, ezek közül nyolcnak van a székhelye ebben az ingatlanban. Közöttük négy olyan gazdasági társaság is akad, amely pár éves működés után megszűnt. A Keleti Károly utcában székelő, Vig Mórhoz kapcsolódó vállalkozások közös jellemzője – ritka kivételekkel –, hogy indult ellenük egy vagy több végrehajtás, Vig csupán néhány évig volt bennük tulajdonos, majd jellemzően kényszertörléssel megszűntek.
A botrány közben tovább gerjed. Üzleti körökben már arról beszélnek, hogy csak idő kérdése, amíg a bűnügyi történet eljut a dollárbaloldal pénzügyi machinációihoz.
Kiemelt kép: Vig Mórt a NAV kommandósai fogták el (Forrás: NAV-videóból)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS