A Fidesz már száz mandátummal is elégedett lenne, az MSZP és a Jobbik sem ad hitelt az exit-pollnak, a DK kormányváltásra készül. Pártszóvivők reagálnak az előzetes becslésekre.
Gulyás Gergely szerint ha a Fidesz-KDNP legalább száz mandátumot szerez a választáson, büszke lehet arra, hogy egy nehéz örökséggel átvett négy év után a választók többsége még bízik a kormányban. A Fidesz frakcióvezető-helyettese a részvételi arányt átlagosnak ítélte, ami szerinte ahhoz már elegendő, hogy erős legitimációt adjon a kormányzóknak. Úgy vélte, ha pártja ismét kormányra kerül, az szerénységre, önmérsékletre és alázatra kell, hogy intse. Elmondta azt is: az új házszabály értelmében “kevésbé hektikus” törvényhozási munka várható a következő négy évben. Úgy értékelte, a baloldalnak teljes megújulásra van szüksége ahhoz, hogy alternatívát nyújtson a választóknak.
Az MSZP szóvivője abban bízik, hogy a 2002-höz hasonlóan most is téved az exit poll kutatás. Erről Veres Gábor vasárnap este beszélt az MTI-nek. A szóvivő a Nézőpont Intézet által közölt adatokról szólva azt mondta, az intézet kutatásaival nem szoktak foglalkozni, most sem tenné. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy 2002-ben a 19 órakor nyilvánosságra hozott exit poll alapján a Fidesz magasan megnyerte a választást, az eredmények viszont megcáfolták ezt, a Fidesz veszített. Mint mondta, most is ebben bíznak. Az MSZP szóvivője a részvételi adatokat értékelve beszélt arról, hogy Budapesten kiugróan magas a részvétel, a kisebb városokban, megyékben viszont kevesebben mentek el szavazni. Veres Gábor szerint azt senki sem tudja eldönteni, hogy a 2010-eshez hasonló-e a helyzet, amikor a szocialista párt szavazói nem mentek el voksolni, ezzel büntették az MSZP-t. Könnyen előfordulhat, hogy most a Fidesz járt ugyanígy – tette hozzá. Lendvai Ildikó korábbi MSZP-elnök – aki az idei választáson már nem indult – újságíróknak azt mondta: a reméltnél kisebb, és a várhatóan a négy évvel ezelőttinél is alacsonyabb részvétel a Fidesz politikai kultúrájának “gyászos eredménye”. Ide vezetett, hogy nem volt vita, hogy korlátozták a kampánylehetőségeket, az embereket pedig majdhogynem lebeszélték a szavazásról – nyilakozta. Hozzátette: a baloldal feladata az eredménytől függetlenül az lesz, hogy bátorítsa a nagyobb közéleti aktivitást, és civilekkel együtt “pezsgést vigyen” a politikába, mert az a közöny legjobb ellenszere.
A Jobbik megkérdőjelezi a Nézőpont Intézet exit pollját, arra hivatkozva, hogy az nem felel meg a kutatásformai követelményeinek. Mirkóczki Ádám, a párt szóvivője esti sajtótájékoztatóján erre reagálva arról beszélt, hogy a kutatóintézet jelentését nem szeretné elemezni, egyrészt azért, mert a Nézőpont adatai voltak azok, amelyek a legmeredekebben elrugaszkodtak a valóságtól, másrészt pedig tudomása szerint az exit poll azt jelenti, hogy a szavazófülkéből kijövő embereket kérdezik meg, míg a mostani felmérés telefonos adatfelvételen alapult. Kiemelte: a részeredményt és a tényleges eredményt kell majd kommentálni. “Bárhogy is alakuljon a végeredmény, akár a Nézőpont Intézet adatainak megfelelően, akár annak teljesen ellentmondóan, én nagyon köszönöm a választópolgároknak a szavazást” – mondta a szóvivő. Hozzátette: a Jobbik egyedüli pártként pozitív kampányt folytatott és nem vett részt a sárdobálásban. A közélet apátiájába süllyedésének nevezte, hogy sokan távol maradtak.
“Akik ebben az országban demokraták, kormányváltásban reménykednek, én is erre számítok” – mondta Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció (DK) szóvivője újságírók előtt nyilatkozva. “Ez a Fidesz által elcsalt választás, ennek ellenére reménykedünk abban, hogy a demokratáknak helyén volt a szívük” – húzta alá. Mint mondta az EBESZ-megfigyelők, néhány nyilatkozatuk alapján, rendben lévőnek találták a választást. Közlése alapján, az ellenzéki pártok közösen fogják eldönteni, elfogadják-e a választások eredményét. Hozzátette: nagyon reméli, hogy a kormányváltó összefogás megnyeri a választást. Megjegyezte: “a választások eredményélt súlyosan befolyásolhatja, hogy a köztelevízió egy héten át nem számolt be Rogán Antal 300 millió forintos vagyonáról”. Gréczy Zolt azt mondta, szerette volna, ha magasabb a részvételi arány, de ez így alakult.
Szöveg: MTI
Fotó: Dreamstime.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS