A baloldal kormányzása alatt a helyben tanulás lehetőségét 381 településén vonták meg, de emellett bezártak 283 óvodát, és 1190 óvónő is az utcára került – idézte fel a parlamentben szerdán késő este Pánczél Károly, a Fidesz képviselője, milyen sokat is tett a baloldal a magyar oktatásért. A baloldal mellesleg a saját maguk által kezdeményezett vitanapon szaladt bele a pofonba.
Zárszóval folytatódott a gyermekeink jövőjéről, a közoktatás minőségéről és feltételrendszeréről című politikai vita szerdán késő este az Országgyűlésben. Az ellenzék által kezdeményezett, az oktatásról, az iskolák helyzetéről, jövőjéről szóló vitanapon egy dologban egyetértettek a képviselők: emelni kell a pedagógusok bérét. A továbbiakban viszont általános vádaskodáson, vagdalkozáson kívül másra nem telt az ellenzéki ellenzéki képviselőknek. Rétvári Bence, a belügyi tárca parlamenti államtitkára meg is jegyezte, hogy a szóban forgó képviselők a saját maguk által kezdeményezett vitát sem vették komolyan, mert egyetlen kérdésük esetében sem voltak kíváncsiak a válaszra.
A vitanap arról szólt, hogy milyen jövőt szánunk a közoktatási intézményeknek
– mondta Szűcs Lajos, a Fidesz képviselője. Megjegyezte: abban mindenki egyetértett, hogy a béremelésre szükség van, ezért azt kérte az ellenzéktől, hogy támogassák azokat az intézkedéseket, amelyeket a kormány tesz, és az európai uniós politikusaik segítsék, hogy a kormány hozzájusson a forrásokhoz.
Jakab Péter hozta a szokásost: szerinte az Orbán-rezsim legnagyobb ellenfele a gondolkodó ember, ezért direkt verik szét az oktatást. Tóth Endre a Momentum soraiból állította, hogy a kormány továbbra is folytatja a valóság tagadását, pedig “már a saját szavazói is változást szeretnének”.
Arra volna szükség, hogy a baloldal – 180 fokos fordulatot téve – végre ne akadályozza az uniós források kifizetését, amelyeknek egy részét a pedagógusok bérének emelésére fordítják majd – jelentette ki a felszólalásokra reagálva Rétvári Bence. Hozzátette: a kormánynak formailag az Európai Bizottsággal, de valójában a hazai baloldallal kell megállapodnia, hiszen utóbbiak viszik Brüsszelbe a kifogásaikat.
Általában Önök hihetetlenül lenézik a választókat
– mondta az államtitkár az ellenzékiekről, például a lakosság nyelvtudásának hiányát szóvá tevő felszólalásokra utalva. Hozzátette: nincs vita abban, hogy emelni kell az oktatásra fordított forrásokat, ám Magyarország csak három tizedszázalékkal marad el e téren a GDP-arányos uniós átlagtól. Mindezt Maruzsa Zoltán még tovább fokozva azt mondta:
Kritikát sokat kaptunk, javaslatot keveset.
Emlékeztetett arra is, hogy 2020 előtt nem volt lehetőség arra, hogy uniós forrásokat költsön a kormány a tanárok fizetésére; először a koronavírus-járvány idején, az egészségügyi dolgozók esetében nyílt erre mód. Az államtitkár szerint nem a top 100-ba tartozó intézmények számát kell gyarapítani; a cél az, hogy minden iskola jól működjön.
Vezető kép: parlament.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS