A lengyelek számára mindennapos beszédtéma, hogy Oroszország a balti államok ellen fordul. Ezért volt meghökkentő Orbán Viktor oroszbarát külpolitikája Igor Janke, a magyar kormányfő lengyel életrajzírója számára. Janke a hibák ellenére továbbra is nagyszerű vezetőnek tartja a magyar kormányfőt – tudta meg a NapiGazdaság a lengyel újságíróval készült interjújában.
„Az oroszok folyamatosan tesztelik a Nyugat tűrőképességét. Ha nincs reakció, netán megosztottságot észlelnek Európán belül, tovább terjeszkednek. Nem arról van szó, hogy tankokat küldenek Rigába, hanem arról, hogy Lettországban megjelennek majd a lázadók, az orosz ajkú kisebbség pedig Moszkva segítségét kéri” – mondta Igor Janke a NapiGazdaság.hu által készített interjúban. Janke felidézi Lech Kaczynski korábbi volt lengyel államfő jóslatait, miszerint a grúz válság után, Ukrajna, a balti államok, majd Lengyelország következhet. Grúzia és Ukrajna esetén igaza volt. „Most Lettország vagy Észtország jöhet a sorban. Ha pedig destabilizálódik Közép-Európa, az Magyarország számára is rossz hír.” – érvelt Janke.
A lengyel újságírót sokkolta Putyin magyarországi látogatásának híre, de szerinte azóta Orbán Viktor is rájött, hogy túl nagy árat fizetett a Moszkvához való közeledéssel, és az orosz elnök kihasználta őt. Janke szerint a látogatás óta Orbán sokkal óvatosabb Moszkvával szemben, a magyar-lengyel kapcsolatok pedig segíthetnek Közép-Európa Amerika-politikájának kialakításában.
A külpolitika után a magyar belpolitikát és gazdaságot érintve Janke elmondta: „A gazdasági helyzet lenyűgöző, hiszen Orbán Viktor úgynevezett unortodox politikáját sokan kétkedve figyelték. Senki sem tudta, milyen eredménnyel jár majd. Nagyon bátor és kockázatos lépés volt véghezvinni ezeket az intézkedéseket. Úgy tűnik azonban, hogy ötévnyi jobboldali kormányzás után Magyarország sokkal jobb gazdasági helyzetben van, mint korábban. Ezt még a nemzetközi szervezetek is elismerik. Sikertörténetről beszélhetünk.”
A teljes cikk itt olvasható.
Forrás: napigazdasag.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS