Varga Mihály azt mondja, nem a bankárok lobbistája, azok „máshol ülnek”. A nemzetgazdasági miniszter szerint az alapszámlaügy technikai vita, nem romlott meg a viszonya Rogán Antallal. Bár jó a munkakapcsolata Csányi Sándorral is, úgy véli: a bankok nem tettek szinte semmit a devizahitelesek problémájának megoldására. Varga Mihály azt is elmagyarázza, miért repült el személyesen az IMF washingtoni gyűlésére, és mit gondol a Mol–INA-ügyről. Egyebek mellett ezekről is beszélt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Népszabadságnak adott interjújában. A miniszterrel Csuhaj Ildikó és Várkonyi Iván beszélgetett.
Jó az, ha szembemenetel Orbán Viktor miniszterelnökkel ?
Ritkán szoktam szembemenetelni. Kormánytag vagyok, a kormánydöntéseket hajtom végre. Mire gondolnak?
A miniszterelnök ingyenes havi kétszeri ingyenes készpénzfelvételről beszélt a múlt héten a közrádióban, és a Fidesz-frakció is, Ön, illetve a tárcája viszont banki alapszámláról. Ez nem ugyanaz.
Ugyanaz az irány, ugyanaz a cél.
Akkor Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető nem elég tájékozott?
De, Rogán Antal is jól tájékozott, ismerem a véleményét, frakciótag is vagyok, nincs véleménykülönbség. Azt mondjuk – amit a visegrádi frakcióülés megerősített –, hogy havi két alkalommal ingyenessé kell tenni a készpénzfelvételt. Úgy látom viszont, célszerű, ha mérlegeljük a megvalósítás formáját. Az Európai Unió ajánlásában is megfogalmazott alapszámla kötelező bevezetésével is elérhető az a cél, amit frakció kitűzött. Ez a megoldás egyszerűbben vezethető be, ráadásul védi az ügyfeleket. Ugyanis hiába ingyenes a készpénzfelvétel, ha ezt a bank pillanatokon belül átterheli számlavezetési díjon keresztül az ügyfélre. Örülhetek annak, ha ingyenesen veszek ki pénzt, de közben a bank duplájára emeli a számlám díját? Nem. Továbbá érdemes azt is mérlegelnünk, hogy nemcsak számlánk fut a bankban, és időnként hitelt veszünk fel, hanem megtakarítók, betétesek is vagyunk. Márpedig a betéti kamatok szintjét meghatározza a bank működési költsége, és a bankot terhelő közterhek mértéke. Olyan megoldásokat kell találnunk, amikor a bank működőképes marad, a betéti kamatok szintje ösztönzi a megtakarításokat, a hitelezést nem drágítják felesleges költségekkel, ugyanakkor ingyenessé tudjuk tenni a készpénzfelvételt is.
Ez az érvelés a Bankszövetség érveléséhez hasonlít, miközben Rogán Antal érvrendszerében nem találkozunk ilyennel.
Nincs így, de miniszterként a pénzintézeti rendszer működőképességéért is felelős vagyok. Szeretném, ha még nagyobb számban jönnének létre munkahelyek. Ehhez szükség van megtakarításokra, vállalati hitelekre, beruházásokra.
Ön a „bülbülszavú” bankárok, a bankok lobbistája a kormányban?
A bankok lobbistái a Bankszövetségben és máshol ülnek. Az NGM javaslatára több olyan döntést is hozott a kormány, amely a bankok rovására az ügyfeleket támogatta. Világossá tettük, hogy az emberek oldalán állunk. A pénzintézetek ügyfelei mindig rosszabb induló pozícióban vannak, mint a bankok. A nemzetgazdasági minisztérium célja, hogy az ügyfelek kiszolgáltatottsága csökkenjen. Júliusban olyan módosításokat fogadtunk el, amelyek költségvetési egyenleget javítottak, ennek legkevésbé a bankok örültek.
Az alapszámlát választani kell. A Fidesz-frakció szerint az érintettek négyötöde nem is tudna élni az ingyenes készpénzfelvétellel.
Ez tévedés. Miért ne lehetne minden embernek ingyenes készpénzfelvételt nyújtó alapszámlája? Az ügyfél dönthet. Lássunk reálisan! Minden harmadik ember készpénzben veszi fel a fizetését, mert nincs bankszámlája. Kormányzati cél az is, hogy a készpénzforgalmat a feketegazdaság visszaszorításáért próbáljuk korlátozni, ezért javasoljuk ingyenessé tenni a kártyás fizetést. Ezzel összhangban kell a készpénzfelvétel ingyenességét bizonyos összeghatárig megteremteni. Az NGM alapszámla javaslata ennek a lehetőségét megnyitja.
Napirenden van még az NGM javaslat? Rogán Antal azt nyilatkozta, hogy a Fidesz-frakció hétfőn benyújtja a parlamentnek a maga tervezetét.
Tekintettel arra, hogy kormánydöntés még nem volt ez ügyben, létező javaslat.
Megromlott a kapcsolatuk Rogán Antallal?
Nem tudok róla. Miért akarnak egy alapvetően technikai kérdésben személyes konfliktust láttatni? Fontos kérdésekkel foglalkozunk, olyanokkal, amelyek az emberek mindennapjait egyszerűbbé teszik. Miért kellene, hogy mindenben egyetértsünk? Az élet hoz ügyeket, van, amiben azonosak a nézeteink, és vannak vitáink is. A fémkereskedelmi törvény ügyében nagyon jól együtt tudtunk működni, kitűnő volt az összhang, szerintem a költségvetésnél is így lesz. A készpénzfelvétel pedig ingyenes lesz.
Ha a bankokról van szó, akkor az a szereposztás, hogy Varga Mihály a „jó fiú”, Rogán Antal a „rossz fiú”?
Ez nem színház, vagy szerepjáték. Frakcióvezető úrral jó munkakapcsolatban vagyunk, egyeztetünk költségvetési és adóügyekben is. Most kezdődik a parlamenti vita, heteken keresztül kell együtt dolgoznunk. A Fidesz-frakció komoly segítséget ad az NGM munkájához is…
Azért a devizahitelek ügyében is úgy tűnt, hogy Ön a tárgyalások híve, Rogán Antal az ultimátumoké és a diktátumoké?
Van, amikor tárgyalni kell, és van, amikor már nem szabad tárgyalni, hanem döntést kell hozni. Most abban a helyzetben vagyunk, hogy várni kell…
November elseje a bankoknak adott ultimátum határnapja.
A bankok, ahogy látom, túlságosan sokat nem tettek eddig az ügyfelek érdekében. Bár banki ügyfélsegítő programok működnek most is, de nem látom, hogy tömegesen kezdeményeznék a pénzintézetek a hitelszerződések módosítását annak érdekében, hogy az ügyfél törleszteni tudjon. Ennél sokkal többet kellene csinálni! Még az árfolyamrés ügyében hozott Kúria-döntést sem vezették át a szerződéseken.
Két héttel november elseje előtt semmilyen megoldási javaslatot nem tettek le az Ön asztalára?
Megoldást most az ügyfelek asztalára, és nem a kormányéra kell letenni. Csalódás, ahogy a bankok ehhez a problémához hozzáállnak. Nem látjuk az elszántságot, hogy házon belül tényleg meg akarnák oldani ezt a problémát.
Azt mondják, hogy a kormány nélkül nem megy.
A devizahitel-szerződések tömeges megkötése ment a kormány nélkül is. A probléma kezelése már nem megy?
Úgy érzi, hogy a hátralévő két hétben ez már nem is fog változni? A bankok passzív rezisztenciába vonultak?
Nem fogalmaztunk meg sok elvárást. Arra kértük a bankokat, hogy vezessék ki a devizaalapú lakáscélú jelzáloghiteleket, és tegyék ezt úgy, hogy a forinthitelesek ne járjanak rosszabbul. Számunkra minden megoldás elfogadható, ami ennek a két szempontnak eleget tesz.
Rogán Antal azt mondta a visegrádi frakcióülés után, hogy a havi törlesztő-részleteknek 17-20 százalékkal kell csökkennie a devizahiteleseknél.
Ez az a pont, amikor még a forintalapú hitellel rendelkezőnél nem jár jobban a devizában eladósodott ügyfél, ám utóbbi törlesztő-részlete érezhetően csökken. Szeptember elején született meg Visegrádon a frakciódöntés, a miniszterelnök ezt megerősítette a parlamentben, miszerint a kormány haladékot ad november elsejéig a bankoknak.
Ultimátumot…
Haladékot. Eltelt másfél hónap és úgy látom, a bankok azon túl, hogy közölték, a devizahiteles problémát a kormány nélkül nem tudják megoldani, semmilyen érdemi lépést nem tettek. Rugalmasak voltunk, nem mondtuk meg például, milyen időhatáron belül kell a devizahiteles terméket kivezetni. A Bankszövetség erre sem adott eddig érdemi javaslatot, az időhatárokat kívánják minél messzebb kitolni. Természetesen abban vagyunk érdekeltek, hogy a kivezetés minél hamarabb megtörténjen, és még inkább abban, hogy lezárjuk ezt a kérdést. Az ország deviza-kitettsége bár csökkent, de még mindig óriási. Amíg a piacok azt látják, hogy ez lezáratlan kérdés, amíg nem dől el valamilyen módon, milyen megoldás lesz, addig a legképtelenebb fantazmagóriáknak is hitelt adnak. November elejéig várunk, ha nem érkezik javaslat, a kormány pillanatokon belül be fogja nyújtani a saját megoldását.
Ez egy „kompromisszumos”, vagy a bankok számára sokkoló erejű megoldás lesz?
Optimista vagyok, várom a bankok javaslatát is.
Ha érdekli, hogy mit gondol Csányi Sándorról és a Mol-INA ügyről a nemzetgazdasági miniszter, a teljes cikket a Népszabadság szombati számában olvashatja.
Forrás: nol.hu
Fotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS