Telefonon beszélt egymással csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök és Giuseppe Conte olasz miniszterelnök, akik egyetértettek abban, hogy a líbiai válságot békés úton kell rendezni – közölte a Kreml.
(A felek) megvitatták a líbiai helyzetet. Mindkét fél hangsúlyozta a válság békés úton való megoldásának szükségességét. Ezzel kapcsolatban támogatásukat fejezték ki a nemzetközi közösség erőfeszítései iránt, hogy hozzájáruljanak a Líbia-közi rendezéshez az ENSZ közvetítésével – számolt be a Kreml sajtószolgálata. Putyin és Conte beszélt a szíriai helyzetről is, valamint megvitatták a kétoldalú kapcsolatok kulcsfontosságú kérdéseit. Az orosz államfő és az olasz miniszterelnök “megerősítették a kölcsönös hajlandóságot az orosz-olasz együttműködés továbbfejlesztésével kapcsolatban” – közölte a sajtószolgálat.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön azt mondta: Oroszország érdekelt abban, hogy minél hamarabb megállítsa a vérontást Líviában, de harmadik országok beavatkozása a helyzetbe nem fogja lehetővé tenni a líbiai helyzet rendezését. A szóvivő Recep Tayyip Erdogan török elnöknek azzal a szándékával kapcsolatban, hogy török csapatokat küldjön Líbiába, azt mondta: “harmadik országok bárminemű beavatkozása ebbe a helyzetbe aligha fogja lehetővé tenni a rendezést, de a harmadik országoknak azok a kísérletei, hogy megpróbálják közvetlenül megoldani a problémát, és segítsenek a konfliktus résztvevőinek megoldást találni, mindig üdvözlendő; a nemzetközi erőfeszítéseket Oroszország csakis üdvözölni tudja”.
A török államfő csütörtökön bejelentette, hogy a török parlament januárban napirendre tűzi a hadsereg Líbiába küldését, hangsúlyozva, hogy a támogatást a tripoli székhelyű nemzetközileg elismert líbiai egységkormány kérte. A török kormány novemberben biztonsági és katonai együttműködési megállapodást írt alá Tripolival, kiváltva Görögország és más államok bírálatát. A megállapodást – amelynek értelmében líbiai kérésre Törökország katonai kiképzőszemélyzetet és felszerelést küldhet Líbiába – decemberben a líbiai egységkormány és a török parlament ratifikálta. Törökország az ENSZ fegyverembargója ellenére már korábban is küldött katonai támogatást a Fájez esz-Szarrádzs miniszterelnök vezette líbiai egységkormánynak.
A kőolajban gazdag észak-afrikai ország Moammer Kadhafi 2011-es megbuktatása és meggyilkolása óta gyakorlatilag káoszba süllyedt, és egymással rivalizáló fegyveres csoportok igyekeznek megszerezni az ország minél nagyobb része fölött az ellenőrzést. A Líbia déli és keleti részét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftár tábornok április 4-én megindította csapatait az ENSZ által elismert kormány ellenőrzése alatt álló Tripoli elfoglalására. A hadművelet megakadt, ám december 12-én a tábornok bejelentette, hogy hamarosan döntő offenzívát indít a főváros elfoglalásáért.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS