Jelentősen meggyorsíthatja a bírók munkáját, ezáltal magát az eljárást is az a beszédfelismerő szoftver, amelyet 2018 áprilistól, Európában eddig egyedülálló módon országos jelleggel vezettek be a törvényszékeken, ítélőtáblákon és a Kúrián. Az azonnali, és könnyen javítható jegyzetelő szoftver ugyanakkor nagy segítséget jelent az egészségügyben is, hogy például a műtéti naplók minél hamarabb elérhetőek legyenek az ellátásban részvevő összes szereplő számára.
Európában eddig egyedülálló módon Magyarországon került először országos jelleggel bevezetésre a bíróságokon a beszédfelismerő szoftver. Míg Németországban, Franciaországban, a skandináv országokban régiós szinten már alkalmazzák a programot, de országosan ezidáig nem vezették be a rendszert. Ugyanakkor Magyarországon 2018 áprilisától már az összes törvényszék, az ítélőtáblák és a Kúria is használja a Globalspeech jogi beszédleíró szoftvert bírósági határozatok, ítéletek, tárgyalási jegyzőkönyvek készítésére.
A szoftver kétféleképpen is használható. Az azonnali beszédfelismerő funkció alkalmazásakor a program jegyzeteli, amit a bíró diktál. A bíró saját sablonokat (törvényi hivatkozásokat, egyéni szófordulatokat, fejléces dokumentumokat) készíthet, amelyek kiegészítése és az elkészült dokumentum hibáinak kijavítása után azonnal archiválhatók, illetve kiadhatók az érintett feleknek. Annak a bírónak, aki eddig saját maga gépelt, a program háromszor gyorsíthatja meg a munkáját, hiszen egy átlagos felhasználó egy perc alatt 120 szót tud diktálni, viszont csak 40 szót képes legépelni. A már gyakorlott szoftverfelhasználók a tárgyalás befejezése után néhány perc türelmet kérve átnézik a diktált dokumentumot és kinyomtatva át is adják az ügyvédeknek a tárgyalási jegyzőkönyvet. Ez a munkafolyamat hatalmas előrelépés a minőségi ügyfélkiszolgálás és hatékony bírósági eljárásban, különösen azokon a törvényszékeken, ahol még mindig kazettás magnókat használtak, s emiatt több hetet kellett várni a tárgyalási jegyzőkönyvek megírására és kiküldésére, nem szólva a kazetták beszerzési nehézségeiről.
A másik lehetséges felhasználási mód, amelynek során a bíró diktál a Globalspeech szoftvernek és egy olyan közös mappába menti a lejegyzett dokumentumot, amelyet az ügy lejegyzője is elér. Ennek köszönhetően a program által lejegyzett szöveget szóról-szóra egyeztetni tudja a bíró által diktált hanganyaggal, illetve azonnal javítani is tudja az esetleges hibákat. Ez az eljárás szintén lényegesen gyorsítja a munkát, mivel egy leíró 480 sort tud javítani egy óra alatt, de csak 180 sort tud gépelni.
Az alábbi példa alól kivételt képez az a fenti videóban is szereplő nagykanizsai gimnazista, aki a gyorsgépelés világbajnokságon 4. helyezést ért el. Ő természetesen a 180 sornál sokkal gyorsabban gépel, azonban a szoftvert használó bíró, aki időközben a hibákat is javította, őt is legyőzte egy dokumentumkészítő versenyben.
Egy továbbfejlesztett szoftver akár alkalmas lehet a legújabb jogszabályi változások, mint a távmeghallgatások jegyzőkönyveinek leírására is, de a bíróságok mellett az ügyészségek és ügyvédek használják a jogi beszédleíró szoftvert. A dokumentumkészítést igénybe vevő másik igen jelentős terület az egészségügy, ahol a magyar radiológusok közel kilencven százaléka használja a Globalspeech beszédleíró szoftvert. Újabb felhasználási terület a műtéti napló készítése, mivel minden műtétet végző orvosnak napló formájában dokumentálnia is kell az eljárás eseményeit. Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltató Teret (EESZT) 2017 novemberében vezették be, amelynek keretében a műtéti naplókat a műtéti dokumentációkészítés után 4 órával meg kell jeleníteni az egységes kórházi információs rendszerben. Ehhez az elváráshoz a legjobban a Globalspeech beszédleíró szoftver alkalmazkodik, mivel integrálva van az összes magyarországi kórházi és rendelőintézeti rendszerbe és a többi egészégügyi szakember is azonnal láthatja a műtét eredményét. A hanganyag is tárolásra kerülhet, s akár a műhibaperek esetére bizonyítékként szolgálhat.
Forrás/fotó/videó: belux.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS