Magyarországon négy koronavírussal fertőzött személyről tudnak: négy külföldi állampolgárról van szó, három iráni és egy brit állampolgárnál igazolták a betegséget. Az összes környező országban megjelent már a koronavírus, Ausztriában negyvenhárom, Horvátországban tizenegy, Romániában hat fertőzött van. A visegrádi négyeknél is felütötte a fejét a kór: Csehországban tizenkét, Szlovákiában és Lengyelországban eddig egy-egy beteget regisztráltak. Egyre több esetet vizsgálnak ki hazánkban a népegészségügyi szakemberek, és egyre szélesebb körben végeznek kontaktkutatásokat annak érdekében, hogy feltérképezzék, kikkel érintkezhettek a fertőzött személyek. A járvány miatt meghosszabbította a kormány a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet és felfüggesztették a vízumok kiadását az iráni állampolgárok számára.
Az Operatív Törzs koronavírussal kapcsolatos szokásos napi sajtótájékoztatóján péntek délután Müller Cecília, országos tisztifőorvos, Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője, Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa és Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára tájékoztatta a nyilvánosságot a járvánnyal kapcsolatos fejleményekről. Magyarországon eddig négy beteget regisztráltak: három iráni és egy brit állampolgárról van szó. Az iráni állampolgárokat Budapesten, a Szent László Kórházban, a brit állampolgárt pedig a debreceni Kenézy Gyula Kórházban helyezték karanténba; a betegek kivizsgálása zajlik – derült ki Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőjének beszámolójából.
Nem kapnak vízumot most az iráni állampolgárok
Nincs a hazai hatóságoknak tudomása csoportos megbetegedésekről. Az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője kifejtette: egyelőre csak egyedi esetekről van tudomásuk, és a cél, hogy így is maradjon, ezért nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre. Az operatív törzs által korábban elrendelt intézkedések szerint továbbra is zajlik a repülőtereken a fertőzött területekről érkező járatok utasainak szűrése. Különösen nagy figyelmet fordítanak a Franciaországból, Németországból és Olaszországból érkező járatok utazóközönségére. Eddig 6273 szűrés történt meg a budapesti és a debreceni repülőtéren, valamint 419 ellenőrzést hajtottak végre közúti határátkelőhelyeken. A bevándorlásnak komoly járványügyi kockázatai is lehetnek; a most működő két tranzitzónába a befogadást határozatlan időre felfüggesztették. A Törökország felől Nyugat-Európa felé igyekező sok migráns miatt szeptember 7-éig meghosszabbította a kormány a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet – hangzott el a tájékoztatón, ahol új intézkedéseket is bejelentettek. A járvány miatt határozatlan időre felfüggesztették az iráni állampolgárok számára a vízumok kiadását, és a jövőben az operatív törzs engedélye kell a koronavírus elleni védekezésre alkalmas eszközök külföldre szállításához.
Hazánkban eddig harminckilenc főt helyeztek karanténba és 269 esetben vettek mintát. A világban eddig 98 705 fertőzöttet regisztráltak, közülük 5597-en már felépültek, 3383 személy viszont életét vesztette – hangzott el a tájékoztatón. A betegek számának alakulásáról, a járvány terjedéséről, a megelőzésről, a kormányzati intézkedésekről a szerdán elindított kormányzati portálon, a koronavirus.gov.hu oldalon minden hiteles és lényeges információt megtalálnak az érdeklődők; emellett a folyamatosan frissülő Koronavírus hivatalos Facebook-oldalt is érdemes követni.
A járványügyi szabályok megsértése bűncselekménynek számíthat
Az országos tisztifőorvos, Müller Cecília elmondta: a Semmelweis Egyetemen tanuló iráni diák barátnőjével együtt február 22-én érkezett meg hazánkba, hosszabb külföldi tartózkodás után. Folyamatosan vizsgálják, kikkel érintkezett a szóban forgó iráni diák. Figyelnek egy 16 fős gyógyszerészcsoportot, és kikérdezték, illetve elkülönítették egy február 28-án tartott születésnapi parti résztvevőit is. Hozzátette, hogy összesen 35 fő került a szakemberek látószögébe és folyamatosan kutatják a kontaktusokat. A másik iráni hallgatóval kapcsolatban az országos tisztifőorvos elmondta, hogy a férfi a Szent István Egyetemen tanul: ő betartotta az intézmény kérését, nem ment közösségbe, nem vett részt az előadásokon és még várandós felesége sem kapta el tőle a vírust. A házaspárt a Dél-Pesti Centrumkórházban helyezték el. A harmadik esetre csütörtökön derült fény: a brit állampolgár életvitelszerűen Debrecenben tartózkodik és gyakran jár Milánóba. Esetében a felesége és az anyósa a legszorosabb kontakt. A negyedik fertőzött személy a SOTE hallgatójának élettársa: a hölgy kontaktként vonult be a Szent László kórházba, ahol a vizsgálatok és tesztek elvégzése után kiderült, hogy ő is elkapta a betegséget.
Óráról órára változik a bejelentések száma és folyamatosan bővül a kontaktkutatás is. A járvány dinamikus folyamat, egyre több esetet vizsgálunk ki, ezért minden nap megosztjuk önökkel a rendelkezésünkre álló információkat
– hangsúlyozta Müller Cecília a sajtótájékoztatón. Az is elhangzott, hogy a kontaktszemélyek felszólítást kaptak arra, hogy maradjanak otthon. Következményekkel számolhat az, aki nem tesz eleget a felszólításnak, mert a járványügyi szabályok megsértése akár bűncselekménynek is számíthat. A járványügyi szakemberek keresik – ha kell, rendőri erőkkel is – azt a holland állampolgárt, akinél a koronavírus gyanúja merült fel az egyik XVIII. kerületi orvosi rendelőben, ám elhagyta a helyszínt.
Időközben kiderült, az említett holland férfi önként jelentkezett a koronavírus-járvány itthoni kezelésére felállított operatív törzsnél. Karanténba helyezték, kivizsgálása jelenleg is tart.
Csak indokolt esetben végzik el a tesztet
Az egyik iráni diák enyhe tüneteket produkál, a másik sokat köhögött, de már jobban van, a barátnőjét várhatóan még sokáig kórházban tartják, a debreceni kórházban ápolt férfinek csütörtökön vesekárosodásra utaló tünetei voltak, ezért infúziós kezelést kapott, azóta javult az állapota
– derült ki Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosának tájékoztatásából. Szlávik János arról is beszámolt, hogy kivizsgáltatta magát az az orvos is, aki kórházba utalta az egyik iráni diákot. A doktornő ugyan belázasodott, de a tesztek nem igazolták esetében a fertőzöttséget és már jobban van. Eddig harminckilenc főt helyeztek hazánkban karanténba. A tizenöt fős japán turistacsoport tagjainak kivizsgálása jelenleg is zajlik, bármelyik percben megérkezhetnek a japánok állapotáról az eredmények. A tizenegy fiatal lányból álló társaságot pedig várhatóan pont nőnapon engedik ki a kórházból. Távozhat vasárnap az egészségügyi intézményből – amennyiben nem lesznek addig rosszul – egy fogorvos és egy asszisztens is, ugyanis mind a kettőjük tesztje negatív lett. Szlávik János azt is hangsúlyozta, hogy sokan érkeznek a Szent László Kórházba azzal a szándékkal, hogy elvégeztessék magukon a koronavírus kimutatását szolgáló teszteket, vizsgálatokat, ám ilyen jellegű kérésekre nem végeznek szűrést a szakemberek, csak indokolt esetben végzik el a vizsgálatokat.
Tájékoztató kampány indul
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára elmondta, hogy a kormány tájékoztató kampányt fog folytatni a koronavírussal kapcsolatban. A televíziókban és a világhálón is figyelemfelkeltő kisfilmekkel, a rádiókban felvilágosító hanganyagokkal és közérdekű hirdetésekkel szándékoznak minden lényeges információt megosztani az emberekkel. A kampány elsősorban a megelőzést szolgálja. Az államtitkár azt kérte az emberektől, hogy ezeket az anyagokat osszák majd meg ismerőseikkel a közösségi oldalakon. Az államtitkár arra kérte az önkormányzatokat, az intézmények és a vállalatok vezetőit és a hazai munkáltatókat, hogy ők is hívják fel a figyelmet a megelőzésre környezetükben.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS