“Nem árulom el az informátoromat, kész vagyok akár börtönbe menni, ha csak így tudom megőrizni a névtelenségét” – mondta a Blikk munkatársa, Koós Szabolcs, akitől hétfőn az ügyészség a mobiltelefonját is elvette, hogy kiderítsék: az újságíró kinek az információi alapján írt Oszter Sándor ittas vezetéséről cikket február végén.
– Az ügyész azt mondta, ha nem árulom el az informátort, 500 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújthatnak. Nem áll rendelkezésemre ekkora összeg, de még ha megtehetném se fizetném ki, mert méltatlan eljárásban született a büntetést. Ha kell, inkább leülöm, maximum 100-120 napot tölthetek majd bent a rácsok mögött – magyarázta az újságíró.
Ám nem csak a börtön fenyegeti a sajtómunkást, más megaláztatásokat is ki kellett állnia. Első lépésben a lefoglalt mobiltelefont gyorsított eljárásban klónozta a hatóság, vagyis a készülékről minden elérhető adatot – ki- és bemenő hívások, SMS-ek, elmentett telefonszámok stb. – lementettek. Ez pedig egy újságíró esetében különösen kényes helyzet. Ugyanis mostantól Koós Szabolcs kapcsolatrendszere, és minden hozzá beérkező információ az ügyészség birtokába került.
Igaz, a telefon ahhoz nem fogja hozzásegíteni a hatóságokat, hogy megtudják, ki segítette az Oszter ittas vezetésével kapcsolatos cikk megírását, de több olyan személy kvázi „lelepleződött”, aki eddig kapcsolatot tartott a bűnügyi újságíróval, illetve a nyomozók csúnyán belemásztak magánéletébe is.
Az újságíró egyébként egy cikkből értesült arról, hogy már a lefoglalás napján átvehette volna telefonját. Az ügyészség ugyanis nem értesítette őt arról, hogy elkészült telefonja klónozása. Ez már csak azért is furcsa, mert most már a rendelkezésükre áll, minden létező elérhetőség. Ráadásul, Koós a folyamatban lévő nyomozásnak nem gyanúsítottja, hanem tanúja.
A bulvárlap megkérdezte Tarjáni Péter, biztonsági szakértőt azzal kapcsolatban, mire mennének a telefon klónozásával a hatóságok?
– Azzal, hogy klónozták a készüléket, létrehozták a készülék adathordozóinak és SIM-kártyájának mását. Mivel az érintett bűnügyi területen dolgozik, így minden olyan rendvédelmi szervnél dolgozó személy, aki kapcsolatot tartott vele gyanúba kerülhet. Igaz, a hatóság csak az üggyel kapcsolatba hozható információkat használhatja fel – nyilatkozta a Blikknek Tarjányi, s hozzátette: lehet, hogy jogilag rendben volt az intézkedés, de az újságírókra nézve azt eredményezi, hogy munkájuk ellehetetlenül.
Forrás: blikk.hu
Fotó: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS