Rövid idő alatt három európai ország, Olaszország, Franciaország és Spanyolország is szigorú korlátozások és bezárások mellett döntött, hogy így próbálják megállítani a koronavírus-járvány terjedését. Nagy-Britannia két nap alatt gyökeres fordulatot vett a járvány megfékezése érdekében felvázolt döntésekkel, kormányzati források szerint végül ők is részben a lezárások felé fordulnak a járvány lakosságra szabadítása helyett, de lehet, hogy ez a pár hezitálással telt nap sokba fog kerülni a briteknek – írja az Index.
- Hamarosan elrendelik Nagy-Britanniában a 70 fölöttiek otthoni elkülönítését a koronavírus-járvány ellen bevezett lépések részeként.
- II. Erzsébet brit királynő és férje, Fülöp herceg nem vonulnak önkéntes karanténba, de csökkentik a hivatalos találkozóik számát.
- A legtöbb európai ország (köztük Magyarország) után végül Nagy-Britannia is a tömegrendezvények betiltása mellett dönthet a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
- Utóbbi intézkedés gyors és éles váltás a kormány korábbi, széles körben bírált tervéhez képest, ami a nyájimmunitás elvét alkalmazva az ország nagy részében, nem túl erős kontroll mellett szabadon engedte volna a vírust.
- A brit kormány több területen továbbra is az európai gyakorlattól és a WHO-ajánlástól eltérő intézkedéseket javasol a lakosságnak.
Egészen péntek késő estig úgy tűnt, hogy Nagy-Britannia merőben új felfogás szerint veszi fel a harcot a világot sújtó koronavírus-járvánnyal szemben, és a szinte teljes Európában látható kisebb-nagyobb mértékű bezárkózással szemben csak a lakosság legveszélyeztetettebb rétegét különítették volna el, hogy az életerős britek között szabadon terjedjen a vírus, arra építve, hogy köztük úgyis csak minimális tünetekkel, komoly baj nélkül lezajlott volna a fertőzés.
Ezt a nyájimmunitás elvére alapozták volna, amit a gyakorlatban elég sok betegség kezelésére használnak, ilyen elven működnek például a védőoltások is.
A nyájimmunitás elmélete szerint az emberről emberre terjedő betegségek számára nehezebb fenntartani a fertőzésláncot, ha a népesség jelentős része immúnis. Minél nagyobb egy populációban az immúnis egyének száma, annál kisebb a valószínűsége, hogy egy egészséges ember egy fertőzöttel kerüljön kapcsolatba
– írja a könnyen értelmezhető magyarázatot a nyájimmunitásról a Wikipédia.
A kockázatos terv
A világot most sújtó új típusú koronavírus-járvány ellen még nincs védőoltás, sőt, abban sincs konszenzus tudományos körökben, hogy a felépült betegek egyáltalán immúnissá válnak-e vagy sem. Több országból is érkeztek hírek (minimális számú) újrafertőzésről, de előfordulhat, hogy ezekben az esetekben a beteg még nem is volt teljesen gyógyult, csak már nagyon enyhe tünetek mellett engedték el, így valójában az eredeti fertőzés támadt fel újra a szervezetükben.
Boris Johnson kormánya elsősorban a fő tudományos tanácsadó, Sir Patrick Vallance javaslatára mégis úgy gondolta, hogy védőoltás nélkül is működhet ez az elv, persze némi módosításokkal. A koronavírus-járvány esetében nem a halálos áldozatok száma a legfőbb probléma, hanem az, hogy gyorsan terjed, nincs ellenszere, így rövid idő alatt óriási terhet tud jelenteni az egészségügyre nézve. A folyamatról itt írtunk részletesen.
Forrás: Index; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS