A pénteki párizsi terrorcselekmények kapcsán a helyi hatóságok és a sajtó figyelme is nagyobb mértékben irányul Európa azon külterületeire, amelyek összefüggést mutatnak a terrorizmussal. Ilyen például a brüsszeli Molenbeek, ahol fél óra alatt be lehet szerezni bármilyen katonai fegyvert vagy robbanóanyagot.
Az itt élő fiatalok közel 40 százaléka munkanélküli, a helyi mecsetek jellemzően szélsőséges tanokat hirdetnek, így a környékről többen is csatlakoztak az Iszlám Államhoz az utóbbi időben, írja az Origo. Nem meglepő, hogy a péntek 13-i tragikus eseménysorozatot követően többeketállítottak elő Molenbeekben. “A terrorcselekmények vizsgálatánál mindig találunk valamilyen kapcsolatot Molenbeekhez” – mondta Charles Michel belga kormányfő. Az is éproblémát okoz, hogy a fiatalok beszervezése többek között olyan hálózatokon keresztül történik, mint a Playstation vagy a WhatsApp. A fegyverek mellett könnyen beszerezhetők a rendőrségi eszközök vagy a vegyi anyagok is.
A szélsőséges nézeteket Bassam Ayachi francia állampolgárságú imám honosította meg, miután az 1990-es években létrehozta a Belga Iszlám Központot. A környékre jellemző önbíráskodás miatt gyakran a rendőrséget sem értesítik bűncselekmények esetén. Szakértők szerint a politikai is felelős a kialakult helyzetért, hiszen hagyják, hogy a mecsetekben erőszakos és felbujtó szövegek hangozhassanak el.
A kerületben a lakosság túlnyomó része észak-afrikai bevándorlók második és harmadik generációs leszármazottja, a fiatalok 37 százaléka pedig állástalan. Többségük jól bánik a fegyverrel, a harcot pedig úgy tekintik, mint ha egy videojáték lenne.
George Dallemagne ellenzéki politikus szerint a problémák az 1970-es évekig vezethetők vissza, amikor Szaúd-Arábiától kértek segítséget. Akkor jelentek meg olyan prédikátorok, akik a fundamentalista tanításokat is magukkal hozták. A politikus úgy vélte, Belgium lett a terrorizmus központja Európában. Brüsszel mellett Antwepenben Antwerpenben működik egy hasonlóan jelentős radikális szervezet is.
Korábban a Charlie Hebdo szerkesztőségét ért támadásuk után az is kiderült: a fegyverek egy részét is Molenbeekben szerezték be. „Van egy kis gond Belgiumban: nem tudjuk, mennyi fegyver van az országban. Igazából fogalmunk sincs” – mondta Nils Duquet, a Flamand Békeintézet kutatója.
Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS