Rajk László, a Rákosi rendszer belügyminiszterének nevét használja a mai napig a Corvinus egyetem szakkollégiuma. A kommunista diktatúra egyik rettegett vezéralakjának nevéhez az intézmény úgy ragaszkodik, hogy közben nem azonosul “munkásságával”. Hogy is van ez?
SZABÓ FRUZSINA – PestiSrácok.hu
Még mindig a Rákosi rendszer belügyminiszterének, Rajk Lászlónak a nevét viseli a Budapesti Corvinus Egyetem, a józsefvárosi Horánszky utcában lévő szakkollégiuma – hívta fel a PestiSrácok.hu figyelmét az ismert dokumentumfilm rendező, Dézsy Zoltán, aki a Facebook-oldalán egy bejegyzésben is értetlenségének adott hangot. Dézsy nyílt levélben kérdezte a Budapesti Corvinus Egyetem rektorát Dr. Rostoványi Zsoltot, és Illyés Mártont, a Rajk László Szakkollégium igazgatóját, miként viselheti a méltán neves Szakkollégium annak a Rajk Lászlónak a nevét, akinek „bűnlajstroma” igen súlyos: indokolatlan bebörtönzések, kivégzések, erőszak, az ÁVÓ létrehozása, az első koncepciós perek előkészítése köthető nevéhez.
Az áldozatoknak tűnt fel
Dézsy Zoltán a PestiSrácok.hu-nak elmondta: ”A Sztálini és Rákosi rendszer történelmével foglalkozom. Nemrég, egy forgatáson Rajk-áldozatok hozzátartozóival, leszármazottaival beszélgettem, és ők hívták fel a figyelmemet arra, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem szakkollégiuma a kommunista diktatúra fogalmával összeforrt Rajk László nevét viseli. Úgy gondoltam, hogy a vezetők megkeresésével felhívom erre a figyelmet, hátha csupán hivatali bürokrácia, hanyagság, feledékenység történt.
Rajkkal lázadtak
A megkeresésre minap érkezett válasz B. Kiss Annától, a Diákbizottság titkárától, aki a névválasztást a mai napig aktuálisnak és elfogadhatónak tartja. „Kollégiumtörténeti perspektívából vizsgálva, a szakkollégiumnak két oka is volt arra, hogy a ’70-es években (1974-ben) Rajk László nevének felvétele mellett döntsön. A Rajk már alakulásakor büszkén épített a ’40-es évek népi kollégiumainak hagyományára, amely nagy hangsúlyt fektetett egyik fő célkitűzésünkre, a társadalmi mobilitásra, és amelynek legfőbb védnöke Rajk László volt. Ráadásul Rajk László nevét viselni nem kis lázadásnak számított az akkori rendszer ellen – ez volt a névválasztás másik motivációja. Amikor a rendszerváltás környékén az országban átnevezési hullám vette kezdetét, a kollégiumban is megindultak a viták arról, kellene-e nevet változtatnunk. A volt és jelenlegi kollégisták közössége végül a név megtartása mellett döntött. Azt gondolták akkor és gondoljuk ma is, hogy a Rajk László Szakkollégium név nekünk nem a Rajk Lászlóval való azonosulást jelenti, hanem a saját, rendszerváltás előtti múltunk felvállalását, és a történelmünk folytonosságát szimbolizálja. Fontosnak tartjuk a múlttal való szembenézést, de ezt nem nevünk megváltoztatásán, hanem épp annak megtartásán keresztül látjuk megvalósítottnak.” A levélben egyúttal közlik azt is, „tervbe vettük, hogy a továbbiakban fel fogjuk tüntetni a honlapunkon valamilyen formában, hogy a névválasztásunk miért tudatos döntés.”
Ízléstelen névválasztás
A PestiSrácok.hu megkereste az ügyben Hankiss Ágnest, többek között a kommunizmus örökségét kutató Hamvas Béla Kultúrakutató Intézet igazgatóját, aki személyes véleményében kifejtette: „Szerencsésebbnek és ízlésesebbnek tartanám, ha a magyar intézmények olyan személyt választanának névadójuknak, akinek életpályája makulátlan, erkölcsileg kifogásolhatatlan.” Azért is érthetetlen egyébként Rajk nevéhez való ragaszkodás, mert a szakkollégium évente Neumann János matematikusról és Herbert Simon politológusról elnevezett díjakkal jutalmazza az egzakt társadalomtudományok tudósait és a gyakorlati problémákkal foglalkozó szakembereket. A névválasztás ezekben az esetekben mindenképpen megfelel egy ilyen típus intézet nívójának.
Címlapon az MTI fotóarchívumának felvétele látható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS