A demokraták megőrizték többségüket az amerikai szenátusban, miután a szavazatok túlnyomó többségének összesítése után jelöltjük meggyőző vezetésre tett szert Nevada államban, ahol a kormányzóválasztáson ugyanakkor a demokrata vezetőt republikánus váltja.
Az Egyesült Államok törvényhozásának felsőházába Catherine Cortez-Masto került be, megelőzve a republikánus Adam Laxaltot Nevada államból. A szavazatok 94 százalékának összegzése után a republikánus jelölt még 900 szavazatos előnyben volt, a 97 százalékos feldolgozottság után viszont szombaton este a demokrata politikus már mintegy négyezer szavazattal vezetett, ami azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel megnyerte a választást az államban.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a 100 tagú szenátusban a demokraták már 50 biztos hellyel rendelkeznek, így a Georgia államban decemberben megismételt választás eredményétől függetlenül megőrzik többségüket, ugyanis a szenátusban a demokrata párti alelnök, Kamala Harris döntő szavazattal rendelkezik 50–50 fős republikánus-demokrata szavazategyenlőség esetén is. Nevada állam kormányzóválasztásán ugyanakkor az eddigi, demokrata párti kormányzó Steve Sisolak alulmaradt Joe Lombardo republikánus jelölttel szemben.
A republikánusok vagy olyanok lesznek, amilyennek a demokraták akarják őket, vagy nem lesznek
Az eredmény nemcsak azért történelmi, mert ritka eset, hogy 94 százalékos feldolgozottság mellett egy rövid leállás után megforduljon az állás (bár az elnökválasztáson volt példa hasonlóra), de azért is, mert Amerikában a félidős választások hagyományosan az ellenzéki pártnak kedveznek. Az, hogy sikerült a szenátust megtartani, az elmúlt 20 év legjobb eredményét jelenti, annak ellenére is, hogy Joe Biden népszerűsége egy bizonyos állat bizonyos testrésze alatt áll, az infláció pedig 40 éves csúcson van.
De hát történnek véletlenek, nem is gyanúsítunk senkit semmivel. Az minden esetre érdekes, hogy az eredményhirdetés után nem sokkal az amerikai elnök kijelentette, hogy a Republikánus Pártnak most el kell döntenie, „kik is ők valójában”. Egyértelmű üzenet egy erős vezetőtől: viszlát, republikánusok, helló, Hazafias Népfront! De úgy fogalmazhatott volna, hogy “kedves ellenzéki politikusok, legyetek olyanok, mint mi”.
Trumppal vagy nélküle
A republikánusok meg is kapták a még egyértelműbb üzenetet az UnHerd véleménycikkében: küldjétek el Trumpot és még leeshet nektek valami.
A keddi félidős választások előtt a republikánusok vörös hullámot reméltek és vártak. Most ez vörös patakocskává változott. Az egekbe szökő infláció, a bűnözés, az energiaválság és a történelmileg népszerűtlen elnök miatt a republikánusok csak magukat hibáztathatják
– idézte a Neokohn a cikket, amely szerint az egyik bűnös Donald Trump, aki feltüzelte ugyan saját szavazóit, de mindenki mást elidegenített. Számos republikánus politikus, ügynök és kommentátor mondta az elmúlt napokban, hogy most már Trump problémát jelent a pártnak. Az UnHerd Ben Shapiro reakcióját hozza fel, amelyet Trump a választás előestéjén Ron DeSantis lekicsinylésére adott.
Amikor két nappal a választások előtt állunk, nem kellene, hogy az Egyesült Államok volt elnöke előkerüljön, hogy saját sajátos érdekeiért belháborút kezdjen egy hivatalban lévő floridai kormányzó ellen egy újraválasztási versenyben
– mondta Shapiro. A Trump és DeSantis közötti ellentét az amerikai baloldal kedvenc témája lett a kampány alatt. Nem tudjuk pontosan, hogy milyen a viszony a két politikus között, de nyílt összecsapásra nem került sor.
Az a buzgalmi szellem nem hatott jól a pártra, amelyet Trump a Republikánus Pártba lehelt, amely ugyanolyan gyakran szembefordult azokkal a republikánusokkal, akik meg merték kérdőjelezni a korábbi elnököt (Trump választások előtti „Szenteskedő Ron” megjegyzései a legutóbbi példa erre)
– írja a cikk. A félidős választások előestéjén egy új közvélemény-kutatás szerint a republikánusok rekordszámú képviselője most már inkább azonosul a párttal, mint Trumppal. A kedd esti eredmények újból tanúbizonyságot tettek erről a megállapításról, a legtöbb Trump-követő jelölt országszerte alulmaradt. Ron DeSantis eközben hatalmas fölénnyel nyerte Floridát, ami azt mutatja, hogy a republikánusok támogatói készek támogatni pártjukat – csak nem Trump vezetésével. Az e heti félidős választásokon nyújtott kiábrándító teljesítménynek önvizsgálatot kellene eredményezzen a cikk szerint. A szerző szerint itt az ideje, hogy Trump visszavonuljon és utat engedjen olyan politikusnak, aki szélesebb rétegeket meg tud szólítani.
A demokraták talán már meg is találták a tökéletes ellenfelet
A Trump és DeSantis közötti ellentét esetleges felnagyítása egyértelműen a demokrata párt érdeke. De akad még, aki profitálhat belőle. Ilyen például Josh Hawley, Missouri megválasztott republikánus szenátora, aki a Twitteren úgy fogalmazott:
A régi párt meghalt. Ideje eltemetni. Építsünk valami újat.
Milyen haladó, milyen progresszív. Igazi konzervatív, nem olyan, mint azok az elaggott, vagy DeSantis esetében zöldfülű, “szélsőjobbos” régi republikánusok. Pont ilyen ellenfélre van szüksége egy igazán demokratikusan működő amerikai kormánynak, amilyen a Biden–Harris adminisztráció. God bless american democracy!
Forrás: NeoKohn, MTI; Fotó: MTI/AP/John Minchillo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS