Ha a Facebook és más vállalatok bankká akarnak válni, akkor a banki törvények alá kell tartozniuk, akárcsak más amerikai, illetve nemzetközi bankoknak. Ezt maga Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke jelentette ki. Az amerikai kormány ezidáig meglehetősen óvatosan bánt a különböző kriptovalutákkal. Ám úgy tűnik, hogy a Facebook tervei egy saját pénzre, amit librának neveztek el, végett vetettek ennek a közönynek. Ez egy teljesen új színfolt lenne a digitális valuták univerzumában, hiszen a Bitcoinnal szemben – amelyet egyfajta anarchista közösség hozott létre – a Facebook-pénz egy globális nagytőkés csoport által működtett valuta lenne. A Facebook a globális kommunikációs hatalom után a globális pénzügyi hatalmat is meg akarja szerezni. Donald Trump elnök szokása szerint a Twitteren reagált a Facebook terveire, és ahogy fogalmazott: “a digitális pénzeszközök csak a törvénytelen tevékenységeket segítik elő és nagyon gyenge lábakon állnak”. Majd hozzátette: “az egyetlen valódi valuta a megbízható USA dollár.” A hír olyan idegességet okozott, hogy a Facebook-pénz globális pénzügyi rendszerre gyakorolt hatásával is foglalkoznak majd a hét vezető iparosodott ország, a G7-ek pénzügyminiszterei és jegybanki vezetői szerdán kezdődő kétnapos találkozójukon Franciaországban.
A Facebook bejelentette, hogy létrehozza a saját digitális valutáját, a librát, amit az erre célra létrehozott cég, a Calibra fog felügyelni. A szociális hálózat szerint a világ felnőtt lakosságának fele nem rendelkezik bankszámlával, amely hiányosságot szeretné a Facebook kiküszöbölni. Továbbá a metoo-mozgalom szellemében rámutattak arra, hogy a nők körében még nagyobb a lemaradás. Létrehoztak egy nonprofit szervezetet Genfben, amelynek például a Mastercard, az Uber vagy a Mercy Corps a tagjai. A Facebook reméli, hogy 2020-tól a pénz küldése olyan egyszerű lesz, mint egy fényképé. A technológiai óriás tervei szerint idővel teljes körű számlavezetést vállalnának, amely sokkal olcsóbb lenne, mint a hagyományos bankoknál.
Káosz a digitális valutáknál
Na, ezen a ponton érdemes megállni. A kriptovaluták univerzumában minden össze van mosva mindennel, és ember legyen a talpán, aki kiigazodik ebben a dzsungelben. Először is már régóta üzemelnek a tisztán digitális bankok, amelyek különböző szolgáltatásokat nyújtanak. Ilyen a Paypal például, de ezek „hagyományos” valutákat használnak, jellemzően USA dollárt. Aztán léteznek a kriptovaluták, mint például a Bitcoin, amely azonban nem rendelkezik bankkal. Az egész kereskedelem az úgynevezett blockchain-rendszeren alapul, és nincs központi nyilvántartás és elszámolás. A bitcoin egy önálló valuta, amelynek alapja a számítógépes algoritmus, vagy ha tetszik, akkor számítógépes kapacitás. Nem kötődik egyetlen államhoz, egyetlen céghez sem, bárki előállíthatja, aki rendelkezik a szükséges számítógépes eszközökkel. Az alapítói szerint ez olyan, mint az arany: bárki bányászhat és hatósági engedély nélkül hozzájuthat.
A Facebook librája a globális nagytőke „pénzrendszere” lenne
Ám a libra valami egészen más lenne. Ezt egy cég bocsátaná ki, és ő irányítaná a működését. Ám nem tartozna egyetlen állam fennhatósága alá sem, csak a kibocsátójának tartozna engedelmességgel.
De nem lenne valódi kriptovaluta, mert az elosztása és gyártása nem lenne decentralizált, hanem a központból a Facebook irányítaná.
Vagyis a libra se nem hagyományos valuta, se nem arany, se nem valódi digitalizált valuta nem lenne. Hogy akkor mi is lenne? Na, kérem, ez a legfontosabb kérdés, és valójában senki nem tudja rá a választ.
Nyilvánvaló, hogy a libra nem követné az amerikai törvényeket, sőt, egyetlen más országét sem. A libra egy új típusú kriptovaluta lenne, amely független lenne a jegybankoktól, de nem lenne demokratikus.
Ám az amerikai hatóságoknak már ez is elég arra, hogy kiakadjanak. Elővették a régi lemezt. Egy ilyen valuta csak a bűnözést, a kábítószercsempészetet segítené elő. Ez így van: köztudomású, hogy az alvilág szeret a zavarosban halászni. Csak ugyebár a kriptovaluták létrejöttének pont ez az egyik oka. Sokan érzik úgy, hogy manapság az államok túlságosan lazán kezelik a banktitkot. Az emberek szeretnék a pénzüket valójában biztos és titkos helyen tartani, elrejtve a kíváncsi hatóságoktól, üzlettársaktól, haragos családtagtól, stb.
Vagyis rengeteg embernek számtalan törvényes oka lehet arra, ha nem bízik a hatóságokban. Az se véletlen, hogy a kriptovaluták olyan országokban kezdtek el terjedni, ahol a jogállamiság nem teljes. Gondoljunk csak Venezuelára, vagy éppen Kínára.
Most pont Zuckerbergben bízzunk?
Az érem másik oldala azonban a befektetések biztonsága és értékállósága. Az USA dollár és minden más pénz értékállóságát éppen az államok garantálják. A jegybankok – ha kell, akkor más hatóságokkal együtt – éjjel-nappal őrködnek ezen. Akinek pénze van, az szeretné biztonságban tudni. Most mondjuk le erről, és bízzunk meg Mark Zuckerbergben? Ő biztos garantálja a libra értékét? Nem ébredünk fel egy szép napon arra, hogy a Facebookban tartott pénzünk elvesztette az értékét? Mert teszem azt, Zuckerberg egy este összecsomagol és meglép a pénzünkkel.
A dollár kihívói
Egy biztos: a ma létező pénzrendszer komoly kihívásokkal nézhet szembe. A dollár alapú világrendet sokfelől éri támadás, és manapság már nyilvánvalóak a hibái. De komoly előnyei is vannak. Mégiscsak valahogy működteti a mai bonyolult világkereskedelmet és globális tőkepiacokat.
Kína vagy Oroszország szeretné megszüntetni a dollár monopóliumát, és a saját valutáját helyzetbe hozni. Azonban ők nem reformerek, csak a dollárt kívánják jüanra vagy rubelre lecserélni.
A Bitcoin egy átláthatatlan, anarchista rendszer, amely néha teljesen értelmetlenül viselkedik. Most létrejönne a globális nagytőke által létrehozott pénz, amelyik csak növelné a káoszt.
Powell FED-elnök semmiféle engedményre sem hajlandó
Donald Trump elnök szokása szerint a Twitteren reagált a Facebook terveire, és ahogy fogalmazott:
a digitális pénzeszközök csak a törvénytelen tevékenységeket segítik elő és nagyon gyenge lábakon állnak.
Egy találkozón közölte, hogy a kriptovalutáknak a banki törvények alá kell tartozniuk. Szerinte ezeknek az értéke rendkívül változó és kiszámíthatatlan. Szerinte
az egyetlen valódi valuta a megbízható USA dollár.
A Federal Reserve elnöke hasonló hangnemet ütött meg egy beszédében. Jerome Powell FED-elnök az amerikai szenátusnak címezve az alábbiakat mondta:
a kriptovaluták komoly aggodalmat vetnek fel a magánélet, a pénzmosás, a fogyasztóvédelem és a pénzügyi stabilitás tekintetében.
Powell szerint a librát addig nem szabad engedélyezni, amíg ezeket a problémákat nem oldják meg. Persze a bankelnök úr arra a kérdésre nem válaszolt, hogy ezt miként kívánja megtenni? Miként ellenőrizhet olyan valutákat, amelyek nem tartoznak a fennhatósága alá? A bitcoin csak a digitális felhőben létezik, és feltehetően a libra is ilyen típusú pénz lenne. Ennek felügyeletére az államoknak és jegybankoknak jelenleg nincsenek meg az eszközeik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS