Csörtébe és perbe keveredett John Stossel amerikai tévésztárral a Facebook, mégpedig a 2020-as kaliforniai erdőtüzek kapcsán. A Facebook szerint tényellenőr programjait nem szabadna beperelni rágalmazásért, mivel a tényellenőrzést külsősök csinálják, akiknek joguk van a véleményükhöz.
Stossel eredetileg azt az álláspontot fogalmazta meg a bíróságon, hogy a Facebook és a neki dolgozók azzal rágalmazzák azt a felhasználót, aki tényszerűen pontos tartalmat tesz közzé, hogy nyilvánosan bejelentik, hogy a tartalom nem ment keresztül tényellenőrzésen, és részben hamis, ezzel pedig tévesen hamis állítást tulajdonítanak a felhasználónak. A Facebook szerint a Climate Feedback által készített válaszcikk, amely Stosselnek válaszolt, nem az ő felelősségi körébe tartozik, és Stossel nem a Facebookkal vitatkozik, hanem beszállítóival, akik ezeket a Facebook-márkákat feltöltik tartalommal. Ezek a Facebook szerint sem nem tévesek, sem nem rágalmazóak, hanem épp ellenkezőleg: védett véleményt fogalmaznak meg.
A per novemberben kezdődött. Stossel, aki veterán amerikai tévés, közzétett egy videót a Facebookon Government Fueled Fires címmel (kb. A kormány olajat önt a tűzre), ami azt állította, hogy ugyan a klímaváltozás is hozzájárult az erdőtűzhöz, ám annak elsődleges oka a rossz erdőgazdálkodás. A Facebook erre azzal reagált, a videó mellett kiposztolva:
Hiányzó kontextus. A független tényellenőrök szerint ez az információ félrevezeti az embereket. Továbbá: Állítás – az erdőtüzeket a rossz gazdálkodás okozta. Nem a klímaváltozás. Ítélet: téves.
Stossel szerint ő ilyet így sosem állított, a Facebook viszont tönkretette a hitelét, és csökkentette oldala látogatottságát.
Forrás: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS