Fenyegetés hatására készült az az interjú, amelyet a fehérorosz ONT televíziós csatorna sugárzott szerda este a gépeltérítés révén őrizetbe vett ellenzéki újságíróval, Raman Prataszeviccsel – közölte csütörtökön a Vjaszna fehérorosz emberi jogi szervezet. Mint ismert, a letartóztatott ellenzéki újságíró a börtönből nyilatkozva egyebek közt azt mondta, hogy értelmetlen most a tiltakozás Aljakszandr Lukasenka államfő ellen.
Mindent, amit Prataszevics mondott, minimum lelki fenyegetéssel és az ellene felhozott igazságtalan, de igen súlyos vádak hatása alatt értek el
– mondta az AFP francia hírügynökségnek Alesz Beljacki, a Vjaszna (Tavasz) igazgatója.
Bármit is mond most, az tiszta propaganda, nincs valóságtartalma
– tette hozzá. A letartóztatott ellenzéki újságíró a börtönből nyilatkozva egyebek közt azt mondta, hogy értelmetlen most a tiltakozás a szigorú fellépések miatt Aljakszandr Lukasenka államfő autoriter rendszere ellen, megfelelőbb pillanatra kell várnia az ellenzéknek.
A huszonhat éves Raman Prataszevicset és orosz állampolgárságú barátnőjét, Szofija Szapegát május 23-án vették őrizetbe, miután a fehérorosz hatóságok bombafenyegetésre hivatkozva leszállásra kényszerítették a minszki repülőtéren a Ryanair ír légitársaság Athén–Vilnius járatát. Az őrizetbe vétel nemzetközi felháborodást váltott ki, és újabb szankciókat jelentettek be miatta Fehéroroszország ellen. Az újságíró ellen lázadások szervezése címén emeltek vádat, amely tényállás tizenöt évnyi börtönnel sújtható. Prataszevics az ellenzéki NEXTA Telegram-portál főszerkesztője volt, amely jelentős szerepet játszott az Aljakszandr Lukasenka tavaly augusztusi, hatodszori megválasztása elleni kibontakozott történelmi tiltakozó mozgalomban. Őrizetbe vétele másnapján – amikor a független média az újságíró egészségügyi állapota miatt aggódott – a fehérorosz hatóságok videofelvételt sugároztak Prataszeviccsel, aki azt mondta, hogy “beismerő vallomást tett”. Barátnőjét, Szofija Szapegát szintén látni lehetett egy videofelvételen, amelyen beismerte, hogy bűncselekményeket követett el. A fehérorosz ellenzék mindkét alkalommal bírálta a kényszer hatása alatt készült felvételeket, Lukasenka rendszerének régi módszerének nevezve ezt az eljárást.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/BelTA/Andrej Sztaszevics
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS