A Fidesz parlamenti frakciója az ügyészséghez fordul Demeter Márta országgyűlési képviselő ügye miatt. A nagyobbik kormánypárt pénteki, MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a frakció megvizsgálta az LMP-s Demeter Márta ügyét, amelyben nem nyilvános adatokat tett közzé és hamisított meg politikai haszonszerzés céljával.
A frakció álláspontja szerint ezért több bűncselekmény gyanúja is felmerülhet. Demeter Márta egy Benkő Tibor honvédelmi miniszterhez beadott írásbeli kérdésében azt írta, iratbetekintése során kiderült, hogy a honvédség Airbus A319-esén kiképzőrepülés keretében utazott Orbán Flóra, Orbán Viktor miniszterelnök lánya Páfoszról. A Kormányzati Tájékoztatási Központ ezzel szemben közölte: a megnevezett lány nem a kormányfő, hanem a Cipruson szolgáló egyik magyar katona gyereke. Benkő Tibor az alábbi választ intézte Demeter Mártához pénteken:
Amennyiben az Ön által kezdeményezett iratbetekintés alkalmával kellően alapos és körültekintő lett volna, egyértelműen kiderült volna az Ön számára is, hogy az említett személy egy, a Cipruson ENSZ-misszióban szolgálatot teljesítő magyar katona leánygyermeke, aki szabályosan tartózkodott a nevezett repülőgépen. Ön tényként írja le azt, ami nem fedi a valóságot, ezzel hamis állításokat generálva sérti meg a katonákat.
A honvédelmi miniszter hangsúlyozta továbbá:
Ön politikai haszonszerzés reményében egy hazája szolgálatában álló magyar katonát és annak családját hamis hírbe hozott. A Honvédelmi Minisztérium nem engedi meg, hogy bárki politikai érdekből egy magyar katonai-misszióban résztvevő magyar katona és családja biztonságát kockáztassa.
Az Origónak ifj. Lomnici Zoltán pénteken kifejtette, hogy állami vagy közfeladat ellátása során külön engedély nélkül jogosult a minősített adat felhasználására az, akit erre a törvény kifejezetten felhatalmaz, mint például a köztársasági elnök, a miniszterelnök vagy az alapvető jogok biztosa. Engedély nélküli megismerésre csupán parlamenti képviselői tisztséget ellátó személy nem jogosult.
Demeter Márta esetében felmerül annak gyanúja, hogy olyan minősített információt hozott nyilvánosságra, amelyet közfeladatának ellátása közben szerzett meg – fogalmazott az alkotmányjogász, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy Demeter Márta ügyében fontos, hogy itt kiskorú személyekről van szó, vagyis esetükben az ügy lehetséges vetülete az ő személyiségi jogaik megsértése. Ebben az esetben az érintett/károsult indíthat peres eljárást, és akár sérelemdíj fizetésére is kötelezheti a bíróság az érintett politikust.
Mivel Demeter Márta a Honvédelmi és rendészeti bizottság alelnöke, felmerül a kérdés, hogy az ügy után ebben a pozícióban maradhat-e. A jogszabály szerint az állandó bizottságok elnökének, alelnökének és tagjainak megválasztására és személyükről való változásra a házelnök tesz javaslatot az Országgyűlésnek, melyről vita nélkül határoznak. Továbbá a mentelmi jog nem vonatkozik a „minősített visszaélés” esetére.
Lomnici a portálnak úgy fogalmazott, hogy ez nem az első eset, hogy az ellenzék a családtagokon keresztül, indokolatlanul támad egyes kormánypárti politikusokat.
Meggyőződésem, hogy ez az alapvetően etikátlan, az emberekben visszatetszést keltő politikai attitűd kontraproduktív, a választók inkább büntetik, mintsem jutalmaznák az ilyen jellegű politikai támadásokat
– mondta.
Demeter a Facebook-oldalán számos negatív hozzászólást kapott, amiket a képviselőnő törölt. Deák Dániel politológus szerint Demeter minden maradék hitelét lerombolta, innentől kezdve nem lehet komolyan venni, amit mond. Saját pártját is kínos helyzetbe hozta Deák szerint, mivel épp a társelnökké választása előtt jött a botrány.
Forrás: Origo/MTI; Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS