Több mint 130 kormánypárti képviselő hullott ki az áprilisi választás után a parlamentből, de túlnyomó többségük nem maradt állami vagy önkormányzati megbízatás nélkül. Alig kéttucatnyi olyan politikust találtunk köztük, aki jelenleg semmilyen állami pozícióval nem bír, többen valószínűsíthetően a koruk miatt nem kértek semmilyen feladatot – tudta meg a Blikk.
A lap szerint a legjobban azok jártak, akik egy-két hónappal a választás előtt leléptek a parlamentből egy jó állásért cserébe. Dancsó József fideszes képviselő a Magyar Államkincstár elnöke lett februárban, Spaller Endre KDNP-s politikust pedig a Nemzeti Innovációs Hivatal vezetőjének nevezték ki. Spaller államtitkári fizetést kap, azaz havi járandósága 1 millió forint, az államkincstár vezetője ennél is jobban kereshet.
Negyvenhatan polgármesterként dolgozhatnak tovább, kilencen alpolgármesterként, ketten pedig főpolgármester-helyettesként. Túlnyomó többségük fizetése meghaladja a havi félmilliót. Kilencen a megyeházára térhettek vissza: kilenc olyan megyei közgyűlési elnök és alelnök van, aki eddig az Országházban dolgozott. Ők körülbelül 600 ezer forintot kereshetnek.
Egy nagyvárosi polgármester fizetését is meghaladhatja azoknak a volt honatyáknak a fizetése, akik járási hivatalvezetői posztot kaptak. Jelenleg hét ilyen politikus van, ők havi 700 ezres bérrel vigasztalódhatnak. Még jobban keres az a négy megyei kormánymegbízott, aki májusig még a parlamentben ülhetett: ők egymillió forintot vihetnek haza. Ráadásul tíz megyei hivatal élén üresedés volt, mert vezetőik bekerültek a parlamentbe, vagyis több kormánypárti káder reménykedhet az előrejutásban. Három miniszteri biztos is kiesett a parlamentből, ők nem minden alap nélkül bízhatnak abban, hogy a miniszterük újból megbízza őket havi 750 ezer forintért – sorolja a Blikk.
A legnagyobb és talán az egyetlen vesztes Illés Zoltán. A korábban befolyásos fideszes politikus nemcsak a parlamentből esett ki, hanem az államtitkári tisztségét is elvesztette másfél héttel ezelőtt. A Blikk információja szerint ezt többek között annak köszönheti, hogy nemmel szavazott a paksi atomerőmű bővítésére.
– A Fidesz nem engedi el az emberei kezét, ami erősíti a pártfegyelmet. Megnyugvást ad ugyanis a politikusaiknak, hogy ha ki is esnének a parlamentből, nem maradnak támogatás nélkül, amennyiben lojálisak maradnak a vezetéshez – mondta a Blikknek Kiszelly Zoltán politológus, aki szerint a politikusok többsége nem tudna olyan jól megélni a versenyszférában, mint a politikában.
Blikk-információ / fotó: AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS