“Júniusban is jelentősen, több mint 9%-kal növekedtek a reálbérek” – reagált Czomba Sándor a KSH legfrissebb, bérek alakulásáról szóló jelentésére. A Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára közölte, hogy 2023 szeptembere óta már tizedik hónapja nő a családok jövedelmének vásárlóereje. A kormány továbbra is elkötelezett amellett, hogy a bérek növekedésének ütemét tovább erősítse. Czomba arról is beszélt, hogyan.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a hazai bérnövekedés üteme 2024 júniusában is kimagasló volt, a bruttó átlagkereset egy év alatt 13,3%-ot nőtt, így elérte a 642 ezer forintot. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a fizetések több mint 75 ezer forinttal emelkedtek
-áll a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.
A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár hangsúlyozta: a tartósan alacsony szinten mozgó inflációnak és a kimagasló bérdinamikának köszönhetően a reálbérek folyamatosan és jelentős mértékben emelkednek. Júniusban a reálbérek növekedése 9,3%-ot tett ki, azaz 2023 szeptembere óta már tizedik hónapja nő a családok jövedelmének vásárlóereje.
Az államtitkár hozzátette, a foglalkoztatás és a bérek növekedése töretlen, a Gyurcsány-korszakhoz képest ma több mint 1 millióval dolgoznak többen, és az átlagos munkavállalói bér több mint háromszorosára emelkedett. A bérnövekedés inkluzív, bevonó módon valósult meg, ugyanis a minimálbér és a garantált bérminimum 2010-hez képest már 3,6-szorosára nőtt, ami meghaladja az átlagbér növekedési ütemét.
A kormány továbbra is elkötelezett amellett, hogy a bérek növekedésének ütemét tovább erősítse, különösen a minimálbér tekintetében, ezzel is erősítve az alacsonyabb jövedelműek helyzetét.
Ennek érdekében a minimálbér szintjének több lépcsős emelésére kerülhet sor, mely 2027-re elérheti az átlagbér 50%-át, ami akár 140 ezer forintos emelkedést is jelenthet
-jelentette ki Czomba Sándor.
Vezető kép: MTI/Beliczay László
Facebook
Twitter
YouTube
RSS