Keményen helyretette Szijjártó Péter a provokáló ukrán képviselőt. Ismeretes, az ukrán parlamenti képviselő több dolog miatt is számonkérte a tárcavezetőt, az ukrajnai háború első napjait pedig az 1956-os forradalomhoz hasonlította.
1956-ban hazámat a szovjet Vörös Hadsereg lerohanta. Akkoriban az egész nyugati világ azt nézte, hogy mi történik Budapesten és Magyarországon. Mindenféle támogatást ígértek, a Szabad Európa Rádió a médiatörténelmünk eddigi legnagyobb álhírét terjesztette, hogy az amerikaiak a sarkon vannak, hogy segítsenek nekünk. Senki nem jött segíteni, így akkor az én hazám 1990-ig kommunista megszállás alatt maradt. És az egész európai kontinensnek nagyon kényelmes volt ez a helyzet. 1990-ig semmiféle támogatást nem kaptunk, semmilyen hangot nem hallottunk ami azt támogatta volna, hogy Magyarország egy szabad és szuverén ország legyen a többi kelet-európai társországgal együtt
− kezdte Jurij Kamelcsuknak címzett válaszát az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének vitáján Szijjártó Péter.
Kamelcsuk többek közt arról kérdezte Szijjártó Pétert, hogy miért blokkolja Magyarország az Európai Békekeret (EFP) soron következő, Ukrajna katonai támogatására szánt összegét. Ezzel kapcsolatban a tárcavezető elmondta, hogy Magyarország azért nem járult hozzá a pénzek folyósításához, mert az ukrán Antikorrupciós Ügynökség a legnagyobb magyar bankot felvette a háború nemzetközi szponzorainak listájára.
Az egyetlen dolog, amit kértünk az ukrán hatóságoktól, azért hogy át tudjuk engedni az Európai Unióban az EPF-re vonatkozó javaslatot, hogy vegyék le ezt a bankot erről a listáról, ahol semmi keresnivalója sincs. És az Önök hatóságai ezt a nagyon egyszerű kérést sem hallgatták meg. Arra szeretném kérni Önöket, hogy segítsenek nekünk, és vegyék le az első számú magyar bankot erről a listáról, ami nagyon igazságtalanul szerepel rajta és akkor szívesen visszatérünk erre a kérdésre
− fejtette ki Szijjártó Péter.
Magyarországot természetesen a büntetőintézkedésekkel is megpróbálta sarokba szorítani, de erre is elég egyenes és konkrét választ kapott.
Azt is világossá tettük, hogy mivel a magyar emberek nem felelősek ezért a háborúért, nem hagyjuk, hogy a magyar emberek fizessék meg ennek a háborúnak az árát. Tehát, amikor az energiaellátás biztonságáról van szó, akkor soha nem járulnánk hozzá olyan szankciókhoz, amelyek ezt veszélyeztetnék
− húzta alá.
Az orosz ortodox egyház által Magyarországra szállított kárpátaljai hadifoglyok ügyével kapcsolatban Szijjártó Péter a következőt mondta:
Szerintem jó hír, hogy szabadok és voltak egyeztetések egyházi és vallási szervezetek között, ahol a magyar állam abszolút nem volt érintett. Ezen megállapodás alapján engedték szabadon ezeket az embereket, és ők szabad emberek, szabadon mozoghatnak Magyarországon, azt csinálnak, amit akarnak, ha kapcsolatba szeretnének lépni az ukrán hatóságokkal, akkor szabadon megtehetik, ezt garantálni tudom Önnek.
Magyar Nemzet; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS