Nem kerül Szegedre a Prisztás-gyilkosság másodfokú tárgyalása – tudta meg a PestiSrácok.hu A Fővárosi Ítélőtábla büntető kollégiumának vezetője úgy döntött, hogy Portik Tamás és társai ügyét a Nehrer Péter vezette bírói tanácshoz szignálja. Értesüléseink szerint az eljáró tanács még nem tűzte ki az 1996-ban elkövetett leszámolásos gyilkosság tárgyalásának időpontját.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Korábban arról írtunk, hogy az Országos Bírósági Hivatal Elnöke május közepén jelezte, hogy a Fővárosi Ítélőtábla leterheltsége miatt a május 1. és szeptember 30. között oda érkező 60 ügyben a Szegedi Itélőtábla jár el, így nem kizárt, hogy a Prisztás-ügy is beleeshet ebbe a limitbe. A PestiSrácok.hu azonban most megtudta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla tárgyalja majd az ügyet másodfokon, méghozzá a Nehrer Péter vezette bírói tanács. Információink szerint azonban az eljáró tanács még nem tűzte ki a tárgyalások időpontját.
Mint ismert, a Fővárosi Törvényszék február 10-én hozott elsőfokú ítéletet az ügyben. A Hajba Krisztina vezette tanács döntésében bűnösnek mondta ki Portik Tamást felbujtóként, előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölésben, így nem jogerősen 11 év fegyházat kapott. A törvényszék bizonyítottnak látta azt is, hogy a gyilkosságot előre kitervelten Hatvani István másodrendű vádlott hajtotta végre, ezért őt 10 év fegyházra büntette. Fazekas Ferencet ugyanakkor a felhozott vádak alól bizonyítottság hiányában felmentették, mivel kétséget kizáróan nem nyert bizonyítást, hogy a harmadrendű vádlott tudott arról, mi készül valójában Prisztás József milliárdos vállalkozó ellen. Az első és másodrendű vádlottak és védőik felmentésért fellebbeztek, a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség pedig nemrég jelezte, túl enyhének tartja az elsőfokú ítéletet, ezért a verdikt súlyosítását kérte a fellebbviteli bíróságnak benyújtott fellebbezésében. A fellebbviteli főügyészség az ítéletek súlyosítása mellett indítványozta, hogy az első fokon bizonyítottság hiányában felmentett Fazekas Ferenc bűnösségét az Ítélőtábla állapítsa meg, és őt előre kitervelten, nyereségvágyból elkövetett emberölésért – amit bűnsegédként követett el – ítélje el.
Nehrer Péter bíró több nagyobb horderejű büntetőügyben is ítélkezett már korábban. Az általa vezetett tanács járt el például az egykori újbudai polgármester, Molnár Gyula és társai ügyében is. A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú – felmentő – ítéletet megváltoztatva hivatali visszaélés miatt nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Molnár Gyula volt újbudai szocialista polgármestert, míg egykori SZDSZ-es alpolgármesterét, Lakos Imrét felfüggesztett szabadságvesztésre egy XI. kerületi telek eladása miatt. A vádlottak az ítélethirdetés után politikai elfogultsággal vádolták a bíróságot, szerintük az ítélőtábla „valakiknek megtette azt a szívességet, hogy a választási kampányhoz közelítve ismét megvádolják őket”. Molnárékat végül a Kúria bizonyítékok hiányában jogerősen felmentette.
A Nehrer Péter vezette tanács ítélkezett másodfokon az úgynevezett Baumag-perben is. Akkor a legtöbb vádlott ítéletét súlyosbította a bíróság, az elsőrendű vádlott Balázs László büntetését 10 évre emelte a Fővárosi Ítélőtábla büntető tanácsa az első fokon kiszabott 7 év börtön helyett. A tanács elnöke, Nehrer Péter elrendelte Balázs László büntetésének azonnali foganatba vételét, így az ítélet indoklását már bilincsben hallgatta az első rendű vádlott. Az elsőrendű vádlott terhére – egyebek mellett – hűtlen kezelést, csődbüntettet, jogosulatlan pénzügyi tevékenységet és tőkebefektetési csalást állapított meg a bíróság.
Ugyancsak Nehrer Péter elnökletével zajlott a Globex-per másodfokú tárgyalása is: Postáné Vellai Györgyire a korábbi két év és hat hónap helyett hét éves, míg a másodrendű Vajda Lászlóra egy év és nyolc hónap helyett hatéves börtönbüntetést szabott ki jogerősen. Nehrer Péter ítéletében kiemelte: az első fokon kiszabott büntetés azért is volt rendkívül enyhe, mert a Globex-vezérek 59 kisbefektetőt és több önkormányzatot károsítottak meg, illetve közel két és fél milliárd forintos kárt okoztak, amelyből egyetlen fillért sem térítettek meg. Pedig Vajda Lászlónak volt egy nyolcmilliárd forintot érő cége Németországban, amelyet a közelmúltban számoltak fel, vagyis lett volna miből kifizetnie az okozott kárt – hangsúlyozta a tanács elnöke, aki a szabadságvesztés azonnali foganatosítását is azonnal elrendelte a két vádlottal szemben: így az ítélethirdetés után, de még annak megindoklása előtt megbilincselték az elítélteket.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS