A francia nemzetgyűlés tíz órás vita után szavazta meg a javaslatot, amelynek értelmében meghosszabíthatják az abortusz jogi határidejét a 12. hétről a 14. hétre. A törvényt egyelőre nem fogadták el, a Szenátusnak is rá kell bólintania a javaslatra – közölte a Euronews.
Csütörtökön este 86 igen szavazattal, 59 nem ellenében és 7 tartózkodással elfogadta a francia nemzetgyűlés azt a javaslatot, amely kiterjeszti 14 hétre a terhesség-megszakítás jogi határidejét. Az ügyben nem foglalt egyértelműen állást sem Emmanuel Macron francia elnök, sem kormánya. A legtöbb politikai párt megosztott volt a kérdésben. A heves vitában a javaslat mellett érvelt több politikus is, akik még Emmanuel Macron francia elnök pártjának (a La République en Marche-nak – LREM) a színeiben jutottak be a parlamentbe, köztük Albane Gaillot is. Az ellene szót emelők pedig többségében jobboldali politikusok voltak. Ők is hangsúlyozták azonban, hogy nem az abortuszhoz való jogot szeretnék kétségbe vonni.
A francia kormány visszafogottan nyilatkozott a kérdésben. Olivier Véran egészségügyi miniszter érzékenynek, túl korainak minősítette a témát. Ők inkább óvatosan haladnának előre ezen a területen, amely szerinte túl sok aknát rejt ahhoz, hogy parlamenti kereteken belül vitassák meg. Véleményét a jobboldali képviselők többsége osztotta. Ez az jelentette, hogy a kormánypárt képviselői belátásuk szerint dönthettek. A volt kormánypárti Gaillot javaslatát a nemzetgyűlés így éppen a kormánypárti képviselők támogatásával fogadta el, nélkülük nem lett volna meg a többség.
Mindkét oldalról kritizálták a kormány semlegességét: egy szélsőbaloldali képviselő arról írt, hogy Macron véleménye ellenére sikerült fontos előrelépést tenni az abortuszért. A jobboldali Marine Le Pen szövetségesének számító Nicolas Dupont-Aignan ezzel szemben Poncius Pilátushoz hasonlította a kormány viselkedését. Véran hangsúlyozta, hogy szükség van a francia Nemzeti Etikai Konzultatív Tanács véleményére a kérdésben, amit a héten kértek ki, és várhatóan novemberben közlik majd, még mielőtt a javaslat a Szenátus elé kerülne.
Forrás: Euronews; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS