Ausztriában és Németországban is egyre nagyobb az elégedetlenség amiatt, mert a kormányok nem kezelik a tömeges illegális migráció okozta problémákat. Míg Ausztriában egyelőre nem tudják megállítani a menekültáradatot, addig Németországban nem is akarják felszámolni a migrációt – számolt be a V4NA hírügynökség.
Az idei év első három negyedévében 70 százalékkal többen léptek be illegálisan Európába, mint az előző év azonos időszakában. Ez 2016 óta a legmagasabb szám, ráadásul a képet még rosszabbítja az a tény, hogy ebbe a statisztikába nem számolták bele az Ukrajnából érkező, Európán belüli háborús menekülteket. Elsősorban szíriaiak, afgánok és törökök érkeznek a nyugat-balkáni útvonalon, szíriaiak, nigériaiak és kongóiak pedig a földközi-tengeri útvonalon.
Németországban a szociáldemokratákból, a zöldpártiakból és a liberálisokból álló szövetségi kormány Nancy Faeser belügyminiszter támogatásával határozott célként tűzte ki azt, hogy minél több bevándorlót csalogassanak Németországba, így akarják megoldani a súlyos munkaerőhiányt. A mostani kormány azonban nem tanult az elődje hibájából. A 2015-ös nagy migrációs hullám alatt érkezett migránsok közül ugyanis csaknem 700 ezren még mindig munkanélküliek, és közülük is csak 460 ezren keresnek aktívan munkát.
A menekültek 88 százaléka egyáltalán nem rendelkezik semmilyen szakképzettséggel, és a jelek szerint nem is szeretnének ezen változtatni. Ezek a migránsok rendszeresen munkanélküli segélyt kapnak, amelynek mértéke többek között a származási országuktól is függ. Ma már olyan mértékig fajult a helyzet, hogy egy segélyben részesülő munkanélküli migráns csaknem ugyanannyit, egyes esetekben pedig több pénzt kap havonta, mint egy átlagos dolgozó német.
Nem csoda tehát, hogy a migrációs politika folyamatos feszültséget generál és éles vitákat szül Németországban. Legutóbb Gottfried Curio, az Alternatíva Németországért (AfD) jobboldali párt parlamenti képviselője bírálta a kormány politikáját. Faeser belügyminiszter több olyan migrációs csomagot jelentett be, amelyek célja, hogy még jobban vonzzák az illegális bevándorlókat, és még könnyebben megvethessék a lábukat Németországban.
Az a tény, hogy Merkel volt kancellár idén is ENSZ-díjat kap a 2015-ös katasztrofális migrációs politikájáért, tovább erősítheti Faeser elszántságát a porózus határok biztosítására”
– jelentette ki a politikus, majd hozzátette hogy az AfD parlamenti frakciója azt követeli, hogy a kormány végre térjen észhez, hogy 2015 után megelőzze az újabb krízist, amely jelenleg is küszöbön áll.
Ausztriában is egyre hangosabb a közélet, mert a szövetségi kormány egyelőre képtelen határozott és sikeres intézkedéssel megállítani a menekültáradatot – igaz, ott legalább már megfogalmaztak néhány célt.
Az illegális migráció drámai növekedése az EU külső határainál azt mutatja, hogy sürgős intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy ezt a támadást megfékezzük
– jelentette ki a napokban Harald Vilimsky, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) politikusa az Európai Parlament plenáris ülésén. Mint mondta,
Brüsszelnek végre sebességbe kellene kapcsolnia. Ahelyett, hogy mindig a migránsok uniós tagállamok közötti elosztásáról beszélünk, végre le kell zárnunk a külső határokat. Ehhez következetes elutasításra van szükség, legalábbis mindazok számára, akik biztonságos harmadik országokon keresztül érkeznek.
Úgy véli, hogy a nagyvonalú uniós menedékjogi szabályozás mindenkinek megadja a belépést, aki eljut a külső határokig – függetlenül attól, hogy már máshol is védelmet találhatott volna. És végül még a védelemre nem jogosultak többségét sem toloncolják ki, így Európa szociális rendszerei továbbra is megtelnek migránsokkal.
Az EU menekültügyi politikája csúfos kudarcot vallott. A menedékjoggal való visszaéléssel csak ösztönzi a tömeges bevándorlást. Ennek végre véget kell vetni
– szögezte le az osztrák jobboldali politikus, aki egy beszédes statisztikát is megosztott a közösségi oldalán, amely arról tanúskodik, hogy amikor jobboldali miniszter felelt a biztonságért, akkor minimálisra csökkent a menedékjogi kérelmet beadók száma.
Macht Euch bitte alle selbst ein Bild, wer für die Sicherheit der Österreicher gesorgt hat und wer tatsächlich eine strikte und strenge Asyl- und Migrationspolitik umgesetzt hat. #idgroup #nurdiefpoe pic.twitter.com/GUfVlvtrs4
— Harald Vilimsky (@vilimsky) October 14, 2022
Az illegális migráció azonban nemcsak az emberek biztonságát fenyegeti, hanem a gazdaságot is jelentősen megterheli, erre már Hannes Amesbauer hívta fel a figyelmet a 2023-as osztrák költségvetési tervezet kapcsán. Amesbauer – aki szintén az FPÖ politikusa – kiemelte hogy a tervezet szerint a bevándorlással kapcsolatos kiadások 307,8 millió euróval, összesen 1,1 milliárd euróra nőnek, és ez a következő években várhatóan tovább folytatódhat.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ez csak egy kis része annak, amit az adófizetőknek kell megfizetniük ezért a teljesen elhibázott migrációs politikáért. A szociális, egészségügyi, oktatási, biztonsági és igazságügyi ágazatban felmerülő többletköltségek itt nincsenek benne
– mutatott rá az FPÖ biztonságpolitikai szakértője, aki szerint ahelyett, hogy a kormány végre hatékonyan fellépne az illegális határátlépések ellen, úgy tűnik, hogy további pénzt áldoz újabb szálláshelyek, egész sátorvárosok felépítésére akkor, amikor az osztrák polgároknak óriási szüksége lenne némi kormányzati támogatásra az inflációs válság közepette.
Forrás: V4NA, Fotó: MTI/EPA/Yoan Valat
Facebook
Twitter
YouTube
RSS