„A kormányzat láthatóan építeni akarja az országot, a liberális demokrácia elleni támadás vádja mélységes félreértésből fakad” – nyilatkozta John O’Sullivan brit újságíró, az Orbán-kormány második ciklusáról szóló könyv szerkesztője. O’Sullivan szerint a magyar miniszterelnök és kormányzatának politikája nem könnyen illeszthető be a nyugat-európai jobbközép politikába.
„Európa legtöbb részén továbbra is tartják magukat azok a hangok, amelyek autoriter rendszer kialakításával és a demokrácia visszaszorításával vádolják évek óta a magyar kormányt és vezetőjét” – nyilatkozta az „Orbán Viktor második ciklusa – előítéleten és lelkesedésen túl” (The Second Term of Viktor Orbán – Beyond Prejudice and Enthusiasm) című kötet budapesti bemutatóján a kiadvány szerkesztője. „A csaknem háromszáz oldalas munkában az Orbán-kormányzattal ellenséges tanulmányok nem jelentek meg, erősen kritikusak viszont igen.”
A magyar gazdaság viszonylag jó állapotban van, de nem lehet megmondani, hogy jól működnek-e az alkalmazott innovatív megoldások – hangsúlyozta a tudományos szakemberként megnyilatkozó Bod Péter Ákos egykori jegybankelnök. „A 2010 előtti nyolc esztendő szocialista kormányzása nemcsak pénzügyi tekintetben, hanem a foglalkoztatás terén is katasztrofális volt” – mondta. A magánszektorban a foglalkoztatottság a válság előtti szintet még nem érte el, a közszférában pedig a közmunka miatt haladja meg.
Bod Péter Ákos arról is beszélt, hogy a 27 százalékos áfa a feketegazdaságnak felhívás keringőre, egyúttal sújtja a szolgáltatóipart is, amely sokkal inkább van Magyarország jövője, mint a termelés. Szintén kritikaként fogalmazta meg, hogy az erős állam nem konzultál az érintettekkel, túl sok az improvizáció és a korrekciók korrekciója a kormányzás során.
A kötet fülszövege kiemeli, a könyv Orbán Viktor és az orbánizmus történetének első vázlata. A bevezető tanulmányt követő tizenegy esszé nagy többsége az 1989 óta eltelt 26 esztendő magyarországi politikai realitásával foglalkozik, felrajzolva a Fidesz és a pártot markánsan meghatározó Orbán Viktor eddigi pályaképét.
A John O’Sullivan és Pócza Kálmán, a Danube Institute tudományos igazgatója szerkesztette – a budapesti BL Nonprofit Kft. és a londoni Social Affairs Unit által a Danube Institute-tal együttműködésben megjelentetett – könyvben mások mellett Ablonczy Bálint, Bod Péter Ákos, Élő Anita, Stumpf András és Csizmadia Ervin írásai olvashatóak. Rajcsányi Gellért pedig a miniszterelnök két tanácsadójával, Lánczi Andrással és Tellér Gyulával készített interjút a kötethez.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS