A gazdaság sikere, a migrációs helyzet és az ellenzék széthúzása támogatta a Fidesz győzelmét – hangsúlyozták a Danube Institute keddi panelbeszélgetésének résztvevői. Orbán Balázs, a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója arról beszélt: maguk is meglepődtek azon, hogy – bár a korábbi közvélemény-kutatások is ezt ígérték – a Fidesz kétharmadot szerzett, “a saját közvélemény-kutatásunknak sem hittünk”, mondta.
Szerinte a várakozások és az eredmény közötti különbség egyik oka az a médiaburok, amely a részvételi arány és az elégedetlenség növelésével próbálkozott, miközben a többség úgy látja, hogy a következő nemzedéknek az övénél jobb élete lesz, jelenleg pedig Kelet-Európában jóval optimistább a közhangulat, mint a kontinens nyugati felén
Megjegyezte, miután Botka László lemondott az MSZP miniszterelnök-jelöltségéről, már nem volt idő felépíteni valakit, március 15. pedig azt mutatta, hogy az ellenzék nem tud élni a mozgósítás, az elégedetlenek utcára vitelének eszközével.
Boris Kálnoky, a Die Welt tudósítója szerint maguk a Fidesz-vezetők sem számítottak ilyen arányú győzelemre, megjegyezve, Orbán Viktor miniszterelnöknek egyetlen ígéretet sem kellett tennie a kampány során. Hangsúlyozta, hogy míg Nyugat-Európában kikezdte a középosztályt ezen keresztül pedig a kétpártrendszereket a gazdasági válság, Magyarországon éppen ezt a réteget erősítette meg az utóbbi évek fejlődése.
Mint mondta, a magyar miniszterelnök az országa és a visegrádi államok felértékelését célzó “emancipációs stratégia bajnoka”, ugyanakkor Budapest kapcsolatai “nem olyan jók” a berlini szövetségi kormánnyal, szemben a gazdaság szereplőivel vagy az egyes tartományok vezetésével.
MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS