Több mint hetvenezer bevándorló alijázott idén Izraelbe, ezzel két évtizedes bevándorlási rekordot döntve meg. Elnézve a kiindulási országokat, nem túl meglepő, hogy Oroszország és Ukrajna vezeti a listát, azonban talán az sem kifejezetten feltűnő, hogy szorosan mögöttük nem éppen elmaradott vagy nyomorgó országok sorakoznak, hanem a fejlett és haladó nyugati demokráciák. Természetesen ennek semmi köze nincs ahhoz, hogy az említett államok lassan megtelnek a nem kifejezetten a filoszemitizmusukról híres bevándorlókkal, ahogy az is csak véletlen egybeesés, hogy a woke-progresszív demokráciáknál valószínűleg sokaknak jóval szimpatikusabb Netanjáhú konzervatív kormánya.
A Neokohn a Zsidó Ügynökség adatai alapján közölte a 2022. január 1. és december 1. közötti időszakra vonatkozó bevándorlási adatokat, amik szerint idén mintegy 70 ezer ember vándorolt be Izraelbe 2022-ben 95 különböző országból. Ez volt a legtöbb olim 23 éve, és drámai növekedést jelent 2021-hez képest, amikor mintegy 28 600 bevándorló érkezett az országba. A bevándorlók országonkénti lebontása a portál szerint a következő:
- 37 364 olim érkezett Oroszországból;
- 14 680 Ukrajnából;
- 3500 Észak-Amerikából;
- 2049 Franciaországból;
- 19 993 Fehéroroszországból;
- 1498 Etiópiából;
- 985 Argentínából;
- 526 Nagy-Britanniából;
- 426 Dél-Afrikából;
- és 356 Brazíliából.
Az olimok mintegy 27%-a (körülbelül 19 ezer fő) 18 és 35 év közötti fiatal, akik nagy segítséget jelenthetnek az izraeli társadalom és gazdaság fellendítésében. Sokan közölük olyan területeken dolgozó szakemberek, akikre Izraelben nagy szükség van (orvosok, mérnökök, tanárok stb.). Az olimok mintegy 24%-a (16 500 fő) 0–17 éves, 22%-a 36 és 50 év közötti, 14%-a 51–64 éves, 13%-a pedig 65 éves vagy idősebb.
Drámai év volt ez, amely hangsúlyozta a zsidó emberek közötti kölcsönös felelősségvállalás értékét, és amelynek során a Zsidó Ügynökség segített megerősíteni a zsidó közösségek ellenálló képességét, megerősítette a gyengébb izraeli lakosságot, több tízezer olimot hozott, életeket mentett meg Ukrajna minden részéből, és biztonságos menedéket adott nekik Izraelben. Az alija egzisztenciális jelentőséggel bír Izrael Állam számára, mind gyakorlati, mind morális szinten. Kifejezi Izraelnek, mint az egész zsidó nép államának jellegét, valamint az Izrael és a világ zsidósága közötti stratégiai partnerséget. Az idén Izraelbe érkezett több tízezer olim segít az izraeli társadalom ellenálló képességének kiépítésében, és az izraeli gazdaság egyik fő növekedési motorja lesz
– mondta Doron Almog vezérőrnagy, a Zsidó Ügynökség vezetője.
Érdekes következtetéseket vonhatunk le a fenti adatokból: elsősorban természetesnek tűnik, hogy a legtöbb bevándorló Oroszországból és Ukrajnából érkezett Izraelbe. Az azonban, hogy a harmadik és a negyedik helyen Észak-Amerika és Franciaország trónol, viszont egy másik képet is felfest: nevezetesen a woke ideológia által támogatott, meglehetősen zsidóellenes Black Lives Matter mozgalom amerikai térnyerését, és a Franciaországban egyre sűrűsödő antiszemita támadásoktól való félelmet.
Forrás: Neokohn; Fotó: MTI/EPA/Atef Szafadi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS