Egy, a Le Figarónak adott interjúban Florence Bergeaud-Blackler francia antropológus-kutató és szociológus arról beszélt, hogy az Európai Unió gyanús módon támogatásokat juttathatott el a Hamász terrorszervezetnek olyan civil szervezeteken keresztül, amelyeket az Erasmus-program keretében finanszíroztak. Az EU azonban nyíltan is támogatja a Palesztin Hatóságot, amely a helyi élet szervezője, így az is lehet, hogy a Hamásznak ebből a pénzből is jutott. Mindeközben az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy megháromszorozzák a Palesztinának nyújtott támogatások összegét.
Bergeaud-Blackler egy interjúban beszélt arról, hogy az Európai Unió civil szervezeteken keresztül támogatta a Hamász terrorszervezetet, de a kutató rámutatott arra is, hogy a Hamász és a Franciaországhoz kötődő Muszlim Testvériség között szoros kapcsolatok vannak. A szakértő szerint az iszlám terjeszkedése elsősorban a befolyásoláson, hírszerzésen és beszivárgáson alapul, különösen az olyan intézményekben, mint az egyetemek és iskolák. Bergeaud-Blackler azt állítja, hogy az EU és más nemzetközi források több százmillió eurót adhattak olyan projektekre, amelyekben a terrorista szervezetként nyilvántartott Palesztinai Felszabadítási Szervezet is részt vett, a finanszírozást pedig közvetett módon, civil szervezetek közvetítésével valósíthatták meg.
Magyar diákok helyett terrorszervezetet támogatnak?
Bár az egyes magyar egyetemek alapítványi átszervezése miatt az EU felfüggesztette a Erasmus+ és a Horizont-program támogatását Magyarországon, úgy tűnik, az erre szánt pénznek már volt helye máshol. A szakértő szerint ugyanis az Erasmus+ és a Horizont 2020 projekt keretében több millió eurót oszthattak szét olyan intézmények támogatására is, mint a Hamászhoz köthető Gázai Iszlám Egyetem.
Az EU bejelentette, hogy felülvizsgálják a Palesztinának nyújtott támogatást, hogy kizárják a terrorista szervezeteket. Ugyanis eddig nem dicsekedtek vele, de kiderült, hogy az Európai Unió az egyik legnagyobb támogatója a Palesztin Hatóságnak: évente több mint 400 millió eurónál is nagyobb összeget küldtek nekik. Az átláthatatlan felhasználás miatt pedig előfordulhatott, hogy terrorista célokra használták az összeget.
Bergeaud-Blackler szerint a felülvizsgálati ígéret nagy meglepetésnek számít, és felveti a kérdést, hogy vajon az EU valóban olyan gondos, ahogy azt hangoztatja, vagy továbbra is csak üres ígéretekkel tesz?
Mindenesetre Ursula von der Leyen bejelentette, hogy a humanitárius segélynek sürgősen el kell jutnia a palesztinokhoz, ezért az EU a támogatást megháromszorozta, és humanitárius légihidat indított Egyiptomba, hogy az életmentő szállítmányok eljuthassanak a Gázában működő humanitárius szervezetekhez. Hozzátette azonban azt is, hogy az EU tüzetesen megvizsgálja a segélyprojekteket, mert uniós finanszírozás “soha nem jutott és nem is fog jutni a Hamásznak vagy más terrorista szervezetnek”.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA-EFE/Miguel Angel Molina
Facebook
Twitter
YouTube
RSS